Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Caut job! Astept sugestii...


28 raspunsuri la acest subiect

#1
mami_alexia

mami_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 17:04

Am terminat Stiinte Economice, sectia Marketing si sunt masteranda la Afaceri Internationale. Caut job. De o luna caut pe branci si inca nimic. Pe langa firmele de recrutare la care am apelat (si de la care nu am primit inca nici un raspuns), pe langa site-urile de profil , caut de una singura, depunand CV-uri la firme. Voi cum ati facut cand v-ati cautat un loc de munca?






MAMI(Adriana) & [cri] ALEXIA(28 aprilie 2007)



Sa-l ajutam sa lupte...



ABSOLVENTE!!!!





#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 18:49

E criza... deci... dar cine stie poate se iveste ceva



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#3
mami_alexia

mami_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 19:10

Din pacate m-am saturat sa aud ca e criza...in consecinta, nu pot sa ma dau batuta[:I]






MAMI(Adriana) & [cri] ALEXIA(28 aprilie 2007)



Sa-l ajutam sa lupte...



ABSOLVENTE!!!!





#4
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 19:32

ai luat in considerare si varinta de a iti dezvolta singura ceva, o afacere? este ici un exemplu de care stiu eu, o mamica care s-a implicat in producere sapunuri naturale, hand-made... poate iti vine vreo idee...
mult succes!!

Andreea

#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 20:10

Citat:
citat din mesajul lui mami_alexia
Din pacate m-am saturat sa aud ca e criza...in consecinta, nu pot sa ma dau batuta[:I]
MAMI(Adriana) & [cri] ALEXIA(28 aprilie 2007)Sa-l ajutam sa lupte...ABSOLVENTE!!!!
Si daca te-ai saturat ce faci? Concret? Afirmi ca ai termnat marketing, Ok ce stii sa vinzi in ceea ce te priveste in acest sens? Afirmi ca esti masteranda in Afaceri Internationale? Ok. Ce stii sa vinzi in aceasta directie?Pe scurt sau mai pe romaneste de ce te-as angaja?Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video Pagina legislativa

#6
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 20:41

Eu nu inteleg, fata a cerut ajutor in tehnica cautarii de job, nu cauta job pe forum sa-si expuna aici skillsurile, si oricum un forum nu-i loc de expus cv-ul in public si ceilalti sa-i dea note- fara suparare; in plus la iesirea din facultatea romaneasca, toba de teorie si zero practica ce poti spune ca stii sa faci^
Alexia, importanta e in primul rind vointa si atitudinea in momentul asta; incearca orice: relatii personale in oras, tirguri de joburi, orice site unde poti posta, etc;
Eu am trimis aici citeva sute de cv-uri in doi ani!

bafta

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#7
mami_alexia

mami_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 21:52

Andreea, e buna idea unei afaceri pe cont propriu insa acum nu am resursele necesare sa o fac.



Ana,[flo]. Exact asta fac si eu acum, stau pe net jumatate din zi, iar in ceallalta jumatate colind orasul. Intr-o luna am depus cam 50 de CV-uri. Si pana la urma tu ai gasit ceea ce doreai?



Mariu, eu inteleg ce vrei sa zici, am luat-o ca pe o stimulare. Si iti voi raspunde, doar ca e un raspuns mai elaborat...si Alexia se invarte pe langa mine[:D]. Pana maine iti raspund, promit[pup]








MAMI(Adriana) & [cri] ALEXIA(28 aprilie 2007)



Sa-l ajutam sa lupte...



ABSOLVENTE!!!!





#8
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 22:03

Alexia, eu am inceput cu contracte de scurta durata (am terminat ASE, am experienta girla in Romania ca sef-contabil, aici am mai facut un an la universitate); am gasit o agentie ca ma trimitea la inceput sa ajut departamentul de conta (clasament, data entry, xerox si alte munci "de jos"); asa m-am plimbat pe la vreo sapte firme din 2006 pina-n 2008 de la clasament la comis si de acolo la tehnician contabil (aici ca sa fii numit "contabil" trebuie sa treci examenele de ordin, ceva similar cu expertii din Ro dar sunt trei examene plus un master si un stagiu de doi ani de facut ca fii recunoscut) cind am reusit sa trec de examenele pentru joburi guvernamentale si acum imi practic meseria.


http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#9
mami_alexia

mami_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 22:18

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
Alexia, eu am inceput cu contracte de scurta durata (am terminat ASE, am experienta girla in Romania ca sef-contabil, aici am mai facut un an la universitate); am gasit o agentie ca ma trimitea la inceput sa ajut departamentul de conta (clasament, data entry, xerox si alte munci "de jos"); asa m-am plimbat pe la vreo sapte firme din 2006 pina-n 2008 de la clasament la comis si de acolo la tehnician contabil (aici ca sa fii numit "contabil" trebuie sa treci examenele de ordin, ceva similar cu expertii din Ro dar sunt trei examene plus un master si un stagiu de doi ani de facut ca fii recunoscut) cind am reusit sa trec de examenele pentru joburi guvernamentale si acum imi practic meseria.http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Ma bucur ca face acum ceea ce ti-ai dorit, desi imi dau seama ca nu a fost usor. Pe mine ma asteapta un drum lung si sunt constienta de asta Daca la inceputul cautarii pretentiile mele erau mai mari, acum am ajuns sa cred ca sa ma angajeze cineva ca si assistent manager (adica, secretara[alcool]), ar fi un inceput. Nu am experienta (intr-un job platit, ca in rest numai eu stiu cat voluntariat am facut si in cate organizatii am activat) si asta e inca un impediment.
MAMI(Adriana) & [cri] ALEXIA(28 aprilie 2007)Sa-l ajutam sa lupte...ABSOLVENTE!!!!

#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 23:44

Ok ai inceput sa vii spre realitate. Prima conditie din punctul meu de vedere ca sa reusesti este sa crezi in ceea ce vrei sa faci, in cazul tau sa crezi 1000% in tine. O a doua conditie este sa stii sa "vinzi" ceea ce ai. Citeam undeva o sintagma care mi-a ramas in memorie, eu nu sunt somer "unemployed" ci sunt intre doua joburi "between two jobs". Tradeaza o mentalitate. Singura piedica pentru un om este chiar el insusi. In rest orice este posibil. Desigur nu cred ca trebuie cazut in derizoriu, adica a fi realist este la fel de sanatos. Pentru tine daca ai terminat marketing in masura in care esti o persoana incisiva, bagareata, ambitioasa cu spirit de piata, de prospectiune, deschisa spre provocari dificile, analista, cu fler si daca atunci cand primesti un pumn in stomac in loc sa plangi strangi din dinti si cauti solutia prin care sa nu mai primesti altul (eventual sa dai tu) atunci eu consider ca ai un viitor pe domeniul tau intro companie care are ceva de spus pe acest domeniu.

Eu nu mi-as pierde prea mult timp pe assistent manager decat doar daca managerul ar fi marketing manager sau brand manager sau ceva de acest gen adica in "loc tinta". Nu-ti pune piedici singura si sfatul meu extrem de serios pentru viitorul oricui este "ATENTIE LA TIMP!"

Unul dintre cei mai mari dusmani vesnic prezent este TIMPUL. Managementul timpului, organizarea planningul sunt modalitati vesnic prezente si esentiale pentru a spune:

Da, este un succes

sau

Nu, este un esec.



In fine nu mai continui - am scris extrem de succint cateva idei dar recunosc faptul ca sunt mult mai complexe.



Atunci cand vei aplica la un job si vei ajunge la interviu intreaba-te pe tine (uitat-te in oglinda):



Ok - de ce sa te angajez pe tine? De ce tocmai pe tine? Fa-ma sa fiu convins ca pentru mine tu esti cea mai buna afacere pe ziua de azi. Darama-ma, fa-ma sa fiu convins ca e chiar cea mai buna afacere sa te angajez pe tine. Fii convinsa cel putin inainte de a ajunge ca:

DA eu sunt cea ma buna afacere pentru ziua de azi!



Daca se termina cu un refuz nu uita ca esti between two jobs! Urmatoarea intalnire va fi si mai puternica!



Succes!



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -