Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Licurici de ianuarie-februarie 2009 (56)


207 raspunsuri la acest subiect

#1
IanFeb09

IanFeb09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 310 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 11:32


Suntem un [si-eu]de mamici si licurici de ianuarie-februarie 2009!capitolele clubului nostru de scutecele:1,2,3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23,24, 25, 26,27, 28, 29, 30,31, 32, 33,34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43,44 , 45, 46, 47, 48, 49, 50,51, 52, 53, 54, 55Povestea noastra...Totul a inceput prin aprilie, mai…cand doua linii colorate s-au grabit sa apara si au adus cu ele multe lacrimi de bucurie si implinire…apoi au urmat asteptarile, emotiile, rugaciunile pentru ca grauntelul din burtica sa fie sanatos si sa creasca mare. Asa a inceput ….Odiseea Noastra, Odiseea viitoarelor mamici de ianuarie-februarie 2009.Am avut clipe minunate, clipe de bucurie in care fiecare isi impartasea gandurile, sentimentele si povestea cu mandrie de bebelusul care crestea in burtica saptamana de saptamana…apoi luna de luna. Am creat prietenii pe care poate nu le poti crea intr-o viata, am impartasit pareri, opinii asemanatoare si uneori diferite....am incercat sa ne ajutam cu sfaturi si sa fim aproape de cele mai greu incercate...suflet la suflet. Am ras si am plans impreuna. De multe ori am povestit lucruri pe care in mod normal nu le-am fi spus nimanui, ne-am descarcat sufletul, am cautat un sprijin, un sfat, o vorba buna. Ne-am mandrit cu burticile apoi au inceput sa apara licuricii…am avut emotii pentru fiecare dintre noi, am asteptat cu sufletul la gura sa se nasca fiecare licurici. Ne-am rugat si am sperat sa fie totul bine. Am plans si am fost alaturi de mamicile greu incercate, pusyketa si mvb, cu care D-zeu a fost prea crud si le-am dorit din suflet ca ingerasii lor sa revina cat mai repede in burtica. Am suferit si ne-am rugat pentru cea mai tare esenta, bebelusa Dalmei, sa traiasca si sa creasca.Iata insa ca a venit si momentul in care trebuie sa incheiem aceasta etapa de burtici si sa continuam alaturi de minunile care ne-au adus lumina in viata, care ne-au facut sa uitam de toate greutatile. Am devenit MAMICI....unele pentru a doua oara sau chiar pentru a treia oara. Cineva de aici spunea ca cel mai frumos dar al unei femei este acela ca poate da viata. O femeie nu este femeie si nu este implinita pana nu devine mama. A fi mama este cel mai frumos lucru din lume si de aceea vreau sa inchei prin a multumi lui D-zeu pentru fiecare dintre noi, pentru ca ne-a daruit acest har si ne-a trimis copii sanatosi.asa se naste o mare iubire
Capitolele Odiseei noastre:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=122625"]12[/

#2
flowerbee

flowerbee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.019 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 11:45

Sunt prima????

Bine, atunci, trebuie sa le urez LMA tuturor licuricilor!!!!

Bee[biz]

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

#3
Alina1976

Alina1976

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.783 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 12:57

Anna, multumesc [flo]. La multi ani si tie si puiului tau drag!![pup]



Bee, muuuuuuuuuulti pupici pentru cuvintele deosebite!! Sa va dea si voua D-zeu tot ce va doriti.[flo][pup][pup][pup][pup]







[comoara]SABINA-MARIA[copil] (29 decembrie 2008)

[comoara]ANA-ISABELA[zana] (9 octombrie 2006)

Mami de printesa ANA

Mami de printesa SABINA

#4
jasmi

jasmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 13:03

Alina, [s] La multi ani Anei! [s] Sa creasca mare si cuminte alaturi de mami, tati si surioara scumpa!



Anna, [s] La multi ani! sa ai parte de tot ce iti doresti!



... vad ca avem ceva sarbatorite luna asta [:D]



Jasmi - [mamica] de [buburuza]scumpa Iulia (10 februarie 2009)



#5
mara95

mara95

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 13:08

salut!

ieri andrei a facut 9 luni, am pus niste poze in cont.are 11,2kg, 6 dinti,iar la lungime a ramas cam la fel. e jucaus si f pufos.


#6
ada_coman

ada_coman

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.870 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 13:32

[s][s][s] Ana [s][s][s] sa cresti mare, sanatoasa, sa aduci numai bucurii parintilor tai si tu sa ai parte de tot ce e mai bun si frumos in viata. Te [pup]am dulce dulce de tot. Petrecere frumoasa!!



[s] Anna [s] sa fii sanatoasa, fericita si bucuroasa. Sa ai parte de bucurii si impliniri de la Vladutzu mic. [pup][flo]



[s] Vladutz [s]

[s] Ilinca [s]

[s] Eduard [s]

[s] Carla [s]



Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi!! [pup]



Eu is racita cobza, fetele is mai bine. Nu avem inca dinti...[:D]



Dark bafta la cautat de job. [pup] Mister, sa iasa repede dintzisorii si sa nu-l mai supere.



Daiopri sanatate multa lui Gloriuta [pup].

Sanatate si celorlalti licurici bolnaviori.



Veronica imi pare rau ca frumoasa Alice nu vrea sa pape. Asa cum au zis si fetele, cred ca e doar o faza trecatoare. Multa rabdare iti doresc. [pup][flo]



Roxanaz [pup] Sanatate multa va dorim. [pup][pup] copiii minunati.



Alins e nasol tare cu sperieturile astea...Daria mea se sperie de orice zgomot (in special de cel de bormasina, s-a speriat rau cand avea vreun an si un pic) si se mai trezeste noaptea urland. Temeri vor avea oricand, dar de asta suntem noi langa ei ca sa-i ajutam sa treaca peste ele. [pup] fetele frumoase.



Bebelusi sa ai succes cu bijuteriile. Poti sa ne pui si noua poze, poate ne place si noua ceva [:D] [pup] Vladutz sa fie cuminte.



IrinaC [pup] Ochila, ca mai face? E tare frumos [olala][pup]



Crisspy [pup] Sa te simti bine la shoping si sa ai spor. [pk][pk] [pup] Razvanel.





Va pup ca am uitat ce am vrut sa mai spun [bang][bang]

Revin...cand imi amintesc.





[pup][pup][pup]









Mamica de [copil] Daria-Ioana 15.08.2007 si [bebic] Karina-Nicole 29.12.2008



Daria

Karina



POZE

FILMUL NOSTRU

#7
andre_ea

andre_ea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.617 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 13:41

Buna ziua,



[s] pentru Ana Isabela! Sa creasca mare, sa fie fericita! Asteptam poze de la petrecere.










Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009

am tot ce am visat[9cer]




Delu Prichindelu'


Prichinduta






#8
anna-mama

anna-mama

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.162 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 13:43

La multi ani, Andrei pentru cele 9 lunite! 11. 2kg si 6 dintisori [olala] Arata super frumuselul, m-am uitat pe pozici! Ce perisor lung are [olala] [pup] voinicelul

Ada, multa sanatate! Ma bucur ca fetele sunt mai bine! [pup]fetele dulci

Multumim pentru urari. Tot ce e mai bun va dorim si noi voua! [pup][pup][pup]

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

#9
alina2700

alina2700

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 597 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 13:45

Buna ziua dragele mele!

LA MULTI ANI LICURICILOR CARE AZI IMPLINESC LUNITE! LA MULTI ANI ANA PRINTESA FRUMOASA, SA DEA DUMNEZEU SA FII SANATOASA, SA ADUCI NUMAI BUCURIE PARINTILOR SI SA AI O VIATA LINA SI SENINA!



Fetelor eu am tras o sperietura asera sora cu moartea!A fost infiorator si nu doresc nimanui sa i se intample!

I-a dat sotul meu lui David o bucata de mar sa o rontaie,l-am asezat frumos pe canapea intre noi si am continuat sa vorbim cu maica-mea pe net, bucurosi ca are ocupatie si numai cere in brate cum face de obicei.Nu stiu daca a durat jumatate de minut si s-a inecat...Fetelor eu una am intrat in panica si parca nu-mi mai functiona creierul...norocul meu a fost ca sotul nu s-a pierdut si a reusit sa-i scoata din gat,dupa mai multe incercari o ditamai bucata de coaja...Au fos clipe care mie mi sa-u parut o vesnicie ...eu urlam deja,plingeam tremuram din toate madularele ...ce sa mai... pe baza mea ...nu stiu ca s-ar fi intamplat[q][q][q]La toata scena asista si maica-mea saraca care e si mai panicoasa (pe ea am mostenit-o eu) si care plingea si ea si tipa...De groaza ce sa mai...

Azi am intrat pe net si am cautat pina am gasit ce trebuie sa facem in situatii de genul asta.

Poop licuricii si mamicile lor![pup]



DAVID LUCA

POVESTEA NASTERII

Poze



#10
alina2700

alina2700

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 597 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 13:52

AAA Si uitati aici ce am gasit in caz de inec cu alimente (sper din tot sufletul sa nu fie nevoie la niciuna dar macar sa stiti ce e de facut in astfel de cazuri):

Daca s-a inecat si tuseste "din greu". nu faci nimic! Copilul are o obstructie partiala de trahee, asa ca tu trebuie doar sa fii aproape de el si sa-l supraveghezi. Cea mai frecventa cauza a unor astfel de situatii este o farama de mancare sau o inghititura de lapte care o ia "pe partea cealalta"! Cu alte cuvinte, in loc sa urmeze calea normala si sa o apuce prin esofag spre stomac, mancarica rebela se abate de la drum si incearca variante noi - aluneca spre plamani si ajunge in trahee.



Daca micutul plange si tuseste vartos este foarte bine - tusea si plansul sunt cele mai bune mecanisme de a-l indeparta pe "intrus". Instinctiv, copilul isi alege o pozitie favorabila tusei - chiar daca are 6 luni, il vei vedea cum se ridica in fundulet. De aceea nu este bine sa intervii. Batutul pe spate nu-l ajuta, ba dimpotriva, ii creste si mai mult disconfortul.



Nu trebuie sa-l iei in brate si sa-l strangi sufocant la piept sau, cum se mai obisnuieste, sa-l iei de un picior si sa-l tii agatat in aer. Insa daca micutul respira din ce in ce mai greu pe parcursul unui interval mai mare (ore-zile) si mai are si febra sau alte simptome ce pot sugera o infectie, trebuie sa actionezi suni la salvare sau la medicul lui pediatru.



Daca s-a inecat, e albastru si nu poate sa tuseasca!

In primul rand nu intra in panica! Bebelusul tau are mare nevoie de tine! Daca "dopul" accidental realizeaza un blocaj total al aerului prin trahee se produce obstructia completa de trahee. Semnele pe care le urmaresti la copilul tau sunt: culoarea pieii se schimba (din roz devine albastrui), nu poate plange, tuseste foarte slab sau ineficient, respira cu foarte mare dificultate (obstructie incompleta, dar severa), isi pierde cunostinta.



Pasul I. Deschide-i gura si cauta "dopul"! Numai daca il vezi, incearca sa-l scoti introducandu-ti degetul mic pe fata laterala a obrazului, prinzand ca intr-un carlig obstacolul. Nu incerca sa intri in gura copilului cu mai multe degete pentru ca nu este loc si risti sa indesi si mai mult "dopul".



Pasul II. Daca a lesinat (e inconstient), incearca sa-l trezesti ciupindu-l de ureche sau palmuindu-l in talpa - scopul este de a-l face sa planga, plansul fiind un mecanism foarte bun de indepartare a obstacolului.



Pasul III. Daca nu isi revine sau obstacolul nu se vede sau nu poate fi inlaturat, treci la urmatorul pas: cinci batai in spate (intre omoplati) urmate de alte cinci apasari pe piept. Dezbraca-l in chilotel si asaza-te pe un scaun tinand copilul cu fata in jos pe antebratul stang, in timp ce mana stanga ii sustine fata si gatul. Cu podul palmei drepte bate-l intre omoplati, aplicand mainii o miscare in jos si un pic inainte.



Dupa cinci batai in spate intoarce-l cu fata in sus si asaza-l pe o suprafata plana si rigida (pe o masa). Cu una din maini mentine-i capul usor in extensie (usor dat pe spate) pentru a-i tine caile aeriene deschise. Cu cealalta mana apasa-l pe piept cu degetul aratator si mijlociu asezate intr-un punct situat la un centimetru (un lat de deget) sub linia imaginara ce uneste areolele mamare. Degetelor le imprimi cinci miscari scurte (adancime 1-2 cm) nu foarte puternice, dar ferme.



Pasul IV. Daca "dopul" a iesit si micutul incepe sa planga si respira (tuseste) bine, a scapat! Lasa-l in pace! Insa daca manevra nu a reusit, reia pasul 3.





DAVID LUCA

POVESTEA NASTERII

Poze




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -