Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Are 17 luni si jumatate si il intarc!


34 raspunsuri la acest subiect

#21
hcclara

hcclara

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.052 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 00:26

Nu-ti mai pune comprese reci, maseaza-ti sanul sub dusul fierbinte si incerca sa pompezi cu pompa ce o ai.
Fa-ti ceai cum ti-a zis si Sabina de salvie sau de menta e bun pt reducerea laptelui.
Si pe mine m-a durut unul din sani cand m-am hotarat sa-l intarc pe cel mic, s-a intarit si n-am mai putut de durere, asa ca am sunat-o pe doctora si mi-a zis sa incerc sa pompez, asa ca am pompat si apoi a fost totul bine. Si nu uita de ceai. Multa sanatate si succes cu intarcatul!

Claudia










#22
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 01:20

Am scos cateva picaturi de lapte din ambii sani, nu multe... si mi-am pus varza pe ei. Eu daca ma masez sub dus cu apa calda e de rau, ca de obicei mi se umpleau sanii cu lapte. Beau si ceai de salvie, imi fac si de menta... de pompat cu pompa nu am curajul...

E totusi normal sa fie mai tari, nu? Adica sa ramana lapte in ei o vreme... ca doar unde sa se duca? Si apoi sa se absoarba...?

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#23
hcclara

hcclara

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.052 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 01:34

Nicoleta, eu zic sa pompezi fiindca nu e normal sa fie sanul tare, vrei sa ajungi la mastita?
eu dupa ce am pompat nu s-au mai umplut si in cateva zile nu am mai avut lapte deloc...si vezi cat mai putine lichide sa bei.


Claudia










#24
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 02:04

NU am baut decat ceai de salvie. Si incerc sa pompez, dar mai stau putin cu varza... te rog, nu ma speria, ca si asa sunt terminata de frica...

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#25
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 02:14

[q] hai ca m-ai speriat [q] eu am mai avut si la celalat san (adica am avut la amandoi odata)acum cateva luni, dar am facut tratament cu travogen si a trecut...acum mi-a reaparut la stangul;din asta suge cel mai mult (cand doarme, ca o pun la perete sa nu cada din pat, deci asta e cel mai solicitat)...tie ti-au spus doctorii care ar fi cauza? sa fie suptul asta mult? ce tratament ai facut tu?
hai ca a intrat frica in mine, ca as mai vrea sa o alaptez...si sincer...mi-e o frica de intarcat...[:I]
vorba Sabinei , ca mai greu ne intarcam noi !
Multa sanatate [pup]


Ana [flo] mamica lui Filip (06.03.2007) si a Anastasiei (03.08.2008)

Doamne ajuta !

Cand am ajuns in sfarsit la capatul rabdarii, s-a gasit unul sa mute capatul mai incolo.

#26
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 11:07

Poate tu nu ai ce am eu. Mie mi-au zis ca este dermatita de contact, am fost la un singur medic (dermatolog), am facut analize de pe piele... trecea numai cu cortizon...

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#27
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 11:21

Am vazut ca Travogenul este pentru Candida. Eu nu am avut Candida, sau cel putin la analize nu a iesit. Eu intre timp am schimbat tara, am sperat sa ajung aici sa mai intreb de problema mea, insa lucrurile s-au precipitat si nu am ajuns... Am decis asadar sa intarc. Acum dermatita este pe trecute, fara niciun tratament. La mine asa a aparut si dupa ce am nascut primul copil, dar nu pe sani (ca nu am alaptat decat puuutin), ci la maini... Greu am scapat de ea. Si acum am la un deget...

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#28
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 11:43

Nicoleta, staorce la dus sub apa calda, ca nu stimulezi productia, ci doar eliberezi sanul. Doamne fereste sa faci mastita.....

Anaemi, Anastastasia ta e nascuta in aceeasi zi cu mine:)



Despre candida, uite, mai citeste si aici:



http://atasatlasanul...cu-candida.html



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

______________



Sabina, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#29
makydenis

makydenis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 01:00

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Nicoleta eu am intarcat la cererea "lor"(fara traume pentru ei, doar pentru mine[q] in sensul ca o sa-mi lipseasca pana mor dulcea senzatie a alaptarii, dar asta e viata, mergem mai departe[:)])...nu stiu daca te va ajuta experienta mea dar incerc sa o rezum:

-vedeam ca se satura de exemplu cu restul mancarii si cu sanul doar se jucau[:D], asa ca am redus alaptatul la seara si dimineata, efectiv l-am facut sa devina o masa

-astfel sanii si-au reglat "cantitatea produsa" si ei, deci incetul cu incetul a scazut productia

-din clipa in care au dormit legat noaptea, asta dupa 1 an, 1 an jumatate, si din faptul ca sanii mei dupa cum ti-au spus ca isi diminuasera "productia" am apelat la laptele de crestere sau chiar de vaca, dar asta doar in cazuri de urgenta...nu s-au trezit decat sa zic foarte foarte rar niciunul dintre ei...ce-i drept le dadeam ceva de mancare seara si dupa baie imi goleau sanii foarte bine, deci se strangea doar pentru masa de "dimineata:" ca sa zic asa.

-nu am luat nicio pastila, nu mi-am pus nici macar comprese, efectiv s-a redus "productia" pana in clipa in care si ei nu au mai vrut deloc, deci luau sanul in guritza, dar il lasau rapid, caci normal incepusera sa descopere lumea(si erau foarte ocupati cu joaca[:)], nu-i mai interesa "tzatzi"), au mancat intotdeauna bine, nu mult, dar cam orice...deci totul s-a produs natural.

Repet, nu stiu daca experienta mea e una "normala"...si nu stiu daca iti va ajuta cu ceva, multi copii vor sanul si nu vor sa se desparta de el, dar am zis ca poate ceva-ceva din ce-ti scriu stiu eu, sa-ti fie de folos[:)].





eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)


Ilse, si eu am patit ca tine, am redus treptat, pana cand intr-o seara a uitat "bebe" a doua seara "am uitat" eu, si asa a fost totul natural si netraumatizant pt nimeni. Fara nimic altceva in plus: comprese, pastile, limitari de lichide, etc. Deci, e normal!
Si ca sa ma asigur ca totul e ok, am recompensat cu multa, multa dragoste.

#30
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 01:22

Voi vorbiti despre situatia ideala, care pe mine din pacate nu ma ajuta... Fiindca nu s-a putut asa.

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -