Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Are 17 luni si jumatate si il intarc!


34 raspunsuri la acest subiect

#1
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 14:43

Salut.

Nu vroiam sa se intample asa curand, dar am niste probleme acute care nu-mi mai permit alaptarea. O dermatita de contact incapatanata, pe mameloane. De 3 luni ma chinuiesc asa, nu 1000 de tratamente fara rezultat...

As vrea sa stiu ce sa fac sa opresc lactatia (Matei sugea seara si noaptea, rar dimineata sau la pranz...). Nu voi lua brocriptina sau alte de acest gen. Am o pompa manuala... Cum procedez? Ce sa nu fac, ce sa fac? Multumesc.

Azi e prima zi cand a adormit in casa, in brate (plimbat) si dupa ce l-am asezat in pat a scancit, dar s-a linistit fara san... Sper sa nu avem o noapte asa de grea... I-am tot spus de dimineata ca tzitzi are buba, ca el e baiat mare si ca va bea lapte ca tati si ca fratele lui mai mare, din pahar... Sper sa fi inteles si sa accepte... Mie mi-e foarte greu sa renunt... Eu trebuie sa fiu "intarcata"...

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#2
mychydutza

mychydutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 15:07

sa-ti spun cum am facut eu:
- m-am muls manual cate putin , atunci cand simteam ca-mi "explodeaza" sanii!
- mi-am pus comprese reci cu ceai de leustean
- mi-am facut masaj usor cu alifie de galbenele
- m-am legat cu un brau peste sani, asa cat sa asigure o usoara compresie a sanului si nici sa nu-i vada bebe!
.......si am suferit in tacere! o sa fie o perioada mai grea dar va trece. eu am avut nodulii pana pe la subratz si sus spre gat....era totul beton. apoi treptat a inceput sa scada lactatia si mi-a fost mai bine. nodulii s-au retras complet cam in 3 saptamani.
trebuie sa ai grija sa nu se inroseasca, sa nu fie sanul fierbinte si sa nu ai senzatia de pulsare, ca atunci e rost de mastita! dar nu va fi cazul. bafta!


*fata draga nu fii trista, prostitutzia exista!!*


#3
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 15:22

Multumesc mult.

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 15:42

buna,

de ajutor in perioada de intarcare este si consumul redus de lichide, in felul acesta lactatia nu va mai fi asa abundenta...conteaza foarte mult si psihicul, trebuie sa fii ferma pe pozitii, sa nu te lasi induiosata, va fi greu dar nu imposibil...

iar dupa ce lactatia se va opri definitiv, nu ar fi rau sa faci o ecografie mamara, sa te asiguri ca nu exista canale de lapte infundate, chisturi/calcifieri.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

#5
mgabi

mgabi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 15:55

Buna.

Eu dupa ce am luat prima pastila de biocriptin am crezut ca mor de rau si nu am mai luat.

Iata cum am procedat in continuare:
- un medic pediatru m-a sfatuit sa ma ung pe sani diclofenac gel ori de cate ori simt durere; gelul calmeaza durerea si reduce edemul (eu ma ungeam de 4-5 ori pe zi poate si mai mult); are un efect rapid de calmare;
- m-am strans cu o fasa elastica in jurul pieptului;
- am consumat lichide moderat dar nu in cantitati foarte mici, nu cred ca influenteaza cantitatea;
- dupa 3-4 zile deja efectele incep sa apara;
- in caz ca simti ca faci febra este de la faptul ca este posibil sa faci mastita. In acest caz poti lua Ampicilina ( 2 la 6 ore cateva zile.
Si multa multa rabdare cu bb care va fi si el agitat dupa dorul de tzitzi. De cate ori isi aduce aminte de ea distragei atentia cu o jucarie, oferai ceva ce stii ca ii place sau biberonul cu lapte.

[pup][pup]

#6
ilse

ilse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 15:59

Nicoleta eu am intarcat la cererea "lor"(fara traume pentru ei, doar pentru mine[q] in sensul ca o sa-mi lipseasca pana mor dulcea senzatie a alaptarii, dar asta e viata, mergem mai departe[:)])...nu stiu daca te va ajuta experienta mea dar incerc sa o rezum:

-vedeam ca se satura de exemplu cu restul mancarii si cu sanul doar se jucau[:D], asa ca am redus alaptatul la seara si dimineata, efectiv l-am facut sa devina o masa

-astfel sanii si-au reglat "cantitatea produsa" si ei, deci incetul cu incetul a scazut productia

-din clipa in care au dormit legat noaptea, asta dupa 1 an, 1 an jumatate, si din faptul ca sanii mei dupa cum ti-au spus ca isi diminuasera "productia" am apelat la laptele de crestere sau chiar de vaca, dar asta doar in cazuri de urgenta...nu s-au trezit decat sa zic foarte foarte rar niciunul dintre ei...ce-i drept le dadeam ceva de mancare seara si dupa baie imi goleau sanii foarte bine, deci se strangea doar pentru masa de "dimineata:" ca sa zic asa.

-nu am luat nicio pastila, nu mi-am pus nici macar comprese, efectiv s-a redus "productia" pana in clipa in care si ei nu au mai vrut deloc, deci luau sanul in guritza, dar il lasau rapid, caci normal incepusera sa descopere lumea(si erau foarte ocupati cu joaca[:)], nu-i mai interesa "tzatzi"), au mancat intotdeauna bine, nu mult, dar cam orice...deci totul s-a produs natural.

Repet, nu stiu daca experienta mea e una "normala"...si nu stiu daca iti va ajuta cu ceva, multi copii vor sanul si nu vor sa se desparta de el, dar am zis ca poate ceva-ceva din ce-ti scriu stiu eu, sa-ti fie de folos[:)].





eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

#7
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 16:30

Ilse, eu am probleme, TREBUIE sa intarc, nu o fac fiindca vreau... [q]

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#8
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 15:09

Salut.

Noapte cu treziri multe, dar fara isterii, ii explicam ca este baiat mare, ca tzitzi are buba, si se linistea plimbat in brate prin casa, intr-un final adormea bine si il puneam in pat. La sotul meu nu a vrut mai deloc, il lua cand chiar nu mai puteam eu, probabil se temea sa nu plec cu totul... [q] Of!

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]

#9
mychydutza

mychydutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 15:54

stiu cum e! asa am patit si eu! n-o sa-l tzina mult! pt mine la momentul ala, intzarcatu parea o tragedie! dar pana la urma a insemnat nopti dormite de la un cap la altul, si treptat "tragedia" s-a transformat intr-un vis frumos.....[:D]

*decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!*


#10
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 16:02

Ma gandesc chiar daca nu cumva eu sufar mult mai mult decat el... [q]

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -