Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?


271 raspunsuri la acest subiect

#31
fianna

fianna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 08 iulie 2007 - 13:33

Hop si eu! O sa nasc in curand dar deja am facut planul de sporturi pe urmatorii ani ai fiului meu( da, sunt cam control freak [:)]) . Consider ca e important sa se inceapa de la o varsta cat mai mica, nu pentru performanta, ci pentru ca sportul e perceput de cei mici ca o joaca si ii dezvolta atat fizic cat si psihic- le da o anumita incredere in ei si in activitatile pe care le fac si ii disciplineaza intr-o mare masura, intr-un mod pe care noi acasa nu cred ca am reusi.

Pe mine m-au pus ai mei in apa de la 6 luni si nu am avut nici o problema, ba din contra. Asa ca din noiembrie, cand va avea 3 luni si noi vom merge la piscina. Apoi de la 2 ani jumate ne vom sui pe skiuri, iar de la 4 ani mergem la aikido. Cand o fi la scoala isi va alege singur ce sporturi sa practice, dar numai de placere si nu pentru performanta.



fianna
38+ [baietel] Matthew Peter

#32
a_deju

a_deju

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 493 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 16:29

pai..ce sa zic.. inot cu siguranta, ca tot suntem la malu' lu' marea, si ar fi chiar funny sa nu stie sa inoate.. dar ceva light, doar de distractie si socializare :) apoi...om trai si-om vedea :) cupilu' va fi lung, asta e cert, si cu siguranta vom tinde catre ceva gen volei, baschet, handbal, in primul rand pt ca sunt sporturi de echipa, si pe langa abilitatile fizice, dezvolta persoana, o implica in situatii de grup, ma rog, intelegeti voi, nu despic acuma firu'-n patru :)) si in al doilea rand, pt abilitatile mostentite (progenitura provine dintr-o lunga generatie de "sportisti" de performanta, care mai de care, de la bunici incoace..). dar repet, totul va fi de "fun", alegerea va fi a lui... ca poate dansul se doreste sahist, si noi ii ridicam la greu mingea la fileu :)))



Deea, mami de Eric (15.12.2006)




"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"



#33
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 18:10

Marina, 2 ani si 10 luni a inceput de saptamana trecuta un curs de dans. Ideea nu este in nici un caz sa ajunga mare dansatoare, ci sa invete sa se joace cu propriul corp pe muzica. Atata timp cat ii va face placere sa mearga, va merge.



La prima ora am dus-o de proba (cursul dureaza 1h si jumatate). Dar i-a placut si a vrut sa mai mearga. Chiar daca inca nu stie care e stanga si dreapta, deja a invatat 3, 4, 5 [:D]. Si de cand ma chinuiam sa o invat sa numere.



Intentia mea nu era sa incepem cu dansul, ci cu inotul si apoi gimnastica sau balet. Dar ii place foarte mult sa danseze. Iar la gradinita unde a fost anul trecut aveau si cursuri de balet iar ei, desi abia avea 2 ani, ii placea foarte mult sa stea si sa se uite, iar acasa incerca sa imite.



Iar acum am dat peste acest curs care accepta si copii atat de mici daca rezista la ore si e foarte incantata.



Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei





"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)



#34
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 13 iulie 2007 - 18:25

oare de ce am ocoloit acest subiect?

vlad merge la innot de doua luni, ii place e in cadrul gradinitei pe care o frecventeaza, mult hulita rainbow kids, dar reclama negativa care i s-a facut pe aici e gratuita, undeva in militar la Academia Tenis 2000, ii place, este ff incantat si chiar a invatat notiunile de baza si celmaiimportant este c anu ii mai e frica sa bage capul in apa si sa se ude pe fata, pana la cursul de innot era un chin sa il spal pe cap, acum e o adevarata placere!

as vrea sa continuu din toamna la un club, dar nu stiu unde, in noiembrie va implini 4 ani!

despre celalate sporturi programul e cam asa iarna va sta 1,6 luni la mama la brasov si atunci va merge la ski, iar in vacanta de vara va sta evident tot la brasov si va merge la innot si tennis!


asta in cazul in care nu isi va dori el sa faca altcev asi atunci vom face modificari!

#35
zivana

zivana
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 16:56

am o prietena care-si duce copilul la bazin; pana aici totul normal, numai ca varstacopilului este de 2 luni. Credeti ca este normal?

<a href="http://www.gavagai.ro/blog/2007/02/18/dac-as-avea-un-copil-2/">dac-as avea un copil</a>

#36
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 21:32

quote:
Originally posted by zivana
am o prietena care-si duce copilul la bazin; pana aici totul normal, numai ca varstacopilului este de 2 luni. Credeti ca este normal?
eu cred ca e foarte normal, de ce nu?si noi mergem de luni, cand fetita mea va implini 6 luni, ne-am inscris deja la lectii de inot. ma rog, inot, vorba vine la varsta asta. :-)Ajutati-o pe Diana************Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!************Alaptatul Help-Line************mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

#37
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 04:44

Baietelul nostru merge la inot de la 4 ani si jumatate (acum are 5 ani jumate). Acum face tenis si a facut ceva gimnastica. I-a testat cineva la gradinita si mi-au recomandat sa il dau la fotbal (soccer) ca da bine cu piciorul in minge, dar nu stiu de ce nu ma atrage ideea.

#38
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 15:31

quote:
Originally posted by zivana
am o prietena care-si duce copilul la bazin; pana aici totul normal, numai ca varstacopilului este de 2 luni. Credeti ca este normal?<a href="http://www.gavagai.ro/blog/2007/02/18/dac-as-avea-un-copil-2/">dac-as avea un copil</a>
nu numai ca e normal,dar e si foarte frumos si sanatos...[:)]emerald isle

#39
analex

analex

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 18:22

[quote][dansul- merge odata pe saptamana cate 25-30 minute!- insa daca partea cu inotul e posibila, cea cu dansul e mai mult o harjoneala la varsta asta. In sensul ca la varsta asta le e greu sa fie atenti mai mult de 15-20 de minute... ]



Carmen, unde l-ai dat la dans? incerc si eu sa gasesc un loc unde sa primeasca bebiti mai mici, Andu are 2 ani, si toti imi spun ca dupa 4 ani! desi lui ii place sa se fataie pe muzica si eu zic ca ar avea si talent?

Multumesc, Analex



#40
cricri

cricri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 20:04

Dupa ce am citit parerile voastre m-am decis sa raspund si eu.

Dati copii la innot cit mai devreme cu atit mai bine pentru ei.Asa nu prind frica de apa.
Cit despre celelalte sporturi este diferit de la copil la copil.

Fetitza mea a inceput cu innotul de la 6 luni.La 2 ani am incercat cu patinaj si schi. Patinajul a mers, schi nu. La 3 ani am incercat cu gimnastica si schi. Gimnastica a mers, schi nu. La 4 ani am incercat cu mersul pe patine cu rotile si mersul pe bicicleta. Acum inca invata mersul pe bicicleta.
La patinaj vrea mereu, insa e deschis numai iarna, asa ca acum merge cu patinele cu rotile.

Ea mereu spune ca vrea la Karate sau balet, insa acolo o primeste de la 5 sau 6 ani, deci trebuie sa mai asteptam.
Dorintza ei este sa devina o "balerina mare".

Cineva spunea ca nu are timp, da asa este nu putem sa le cuprindem pe toate: casa, servici, copil, recreere, insa copilul poate merge cu tatal, cu bunica, cu bunicul, cu mama unui copil de la gradintza care practica acelasi sport sau chiar cu o prietena care are un copil de aceeasi virsta si care practica si el acelasi sport.
Nu numai noi avem nevoie de prieteni ci si copii nostri, au nevoie de cineva de virsta lor.

Toate cele bune, cricri





Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -