Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?


271 raspunsuri la acest subiect

#261
lacralacry

lacralacry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 04 decembrie 2013 - 00:36

mi-as dori foarte mult la inot, doar ca la noi in oras la un bazin primeste de la trei ani iar la altul de la cinci ani, asa ca mai asteptam.. Totodata mi-ar placea sa faca si gimnastica si  tenis  si dans...mie mi-ar placea [:)] .. ca ei nu stiu..Oricum am sa o dau la fiecare si ea va alege ce ii place..



#262
sabrinapop

sabrinapop

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 20 aprilie 2014 - 20:22

Inotul este un sport frumos si fetitei mele de 5 ani cred ca iar placea numai ca la noi in oras nu am gasit unde sa faca un curs, o sa o invete tati cand mergem la mare ca eu nu pot sa inot, imi place in apa dar nu suport sa imi intre in urechi, (am si intrat la fund)

#263
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 03:33

Foarte interesante multe dintre opiniile citite. Categoric trebuie tinut cont si de opinia copilului.

Acum daca iti spune copilul ca vrea haltere nu stiu cati dintre noi se extaziaza la auzul acestui sport.

 

Am dat-o pe fiica-mea la inot la 5 ani, dar nu ca sa faca performanta ci ca sa stie sa inoate. A mers numai 2 luni si in vacantele de vara si iarna. Noi lucrand full time o inscriem la summer camp in fiecare an si acolo merge de 3 ori pe saptamana la bazin. Inoata dar nu are rezistenta, deci mai are mult de exersat.

A mers la patinaj artistic la 6 ani si karate (in acelasi timp) insa dupa 1.5 ani de mers in paralel a optat numai pentru karate. A mers la cateva competitii si a castigat ceva trofee, insa acum o saptamana a spus ca nu mai vrea la karate.  Nici nu pot sa va spun ce rau mi-a parut !!!

 

Am "atacat" vecinatatea cu internetul si primul sport ce-a aparut pe lista a fost volei.A inceput saptamana trecuta ( are 9.5 ani acum) .

Karate cred ca era un sport prea static pentru ea si trebuie sa exersezi mult si acasa (sa repeti mereu figurile invatate) iar fiica-mea nu repeta. Are o tona de energie...neconsumata.

Asa ca ne-am gandit de ce nu si un sport de echipa ? Este super incantata si ma gandesc ca ajuta si la cresterea in inaltime.

 

Spunea cineva ca trebuie intrebat si copilul ce sport vrea sa faca si mi se pare normal. Insa trebuie sa tii cont de programul oferit la sala de sport/bazin etc, de disponibilitatea de participare, de buget, etc. Poate vrei balet, dar nu exista nici o clasa/locatie adecvata langa tine. Normal ca te uiti la alte sporturi.



#264
ancanegrescu

ancanegrescu
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 15:09

baiatul meu este pasionat de fotbal si l-am inscris la Steaua.decizia sportului i-a apartinut in totalitate, acesta urmarind alaturi de tatal sau meciuri de fotbal de la 4 ani. pot spune ca sunt multumita de faptul ca acesta face sport, dar si de faptul ca notele lui nu au scazut



#265
silverchair

silverchair

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 16 iunie 2014 - 08:00

Conteaza si tipul de personalitate al antrenorului - in final fiecare adult cu care copilul petrece mai mult timp e un model (chiar si inconstient) pentru el. Pentru multi copii, pasiunea pentru un anumit sport e insuflata de fapt tocmai de pasiunea antrenorului.



#266
elvirapop

elvirapop
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 15:04

Pe al meu de la o varsta foarte frageda l-am pus in bazin sa innoate. Este foarte sanatos pentru copii sa innoate.

 

Dar degeaba ii trimitem la sport si cand ajungem acasa le facem o portie zdravana de cartofi prajiti cu coca cola...



#267
tangerine1

tangerine1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 15:13

are cineva copilul inscris la fotbal la Dinamo? m-ar interesa o recomandare de antrenor. Baiatul meu are 6 ani

 

Ramona



#268
iri_nuca

iri_nuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 18:24

are cineva copilul inscris la fotbal la Dinamo? m-ar interesa o recomandare de antrenor. Baiatul meu are 6 ani

 

Ramona

Baiatul meu este la clubul Inizio, nu stiu pe nimeni la Dinamo. La Inizio in schimb, antrenorul este foarte ok: Mihai Mustatea. Chiar face antrenamente interactive, copiii scot limba de-un cot dar nu se plictisesc. Plus ca, foarte important in lumea asta, a antrenorilor de fotbal, tipa la ei (ca nu l-ar auzi altel pe teren), dar nu isi baga si nu isi scoate, nu i face in toate felurile pe copii..



#269
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 09:29

Astazi am vazut ca cei de la clubul unde face copilul meu inot au o serie de cursuri gratuite (in colaborare cu Federatia de inot) .

Au doua bazine in Bucuresti: unul la Piata Delfinului iar celalalt in Giulesti. Cel din Giulesti este nou.

http://www.cursuri-inot.ro/si-eu-inot/


 

 

 



#270
mami_cris

mami_cris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 15:06

Sunt multe sporturi pe care cred ca poate sa le incerce un copil... asa, macar sa le "guste" si sa isi dea seama daca i se potriveste ceva: vom incepe probabil cu balet pe la 3 anisori si apoi urmeaza si chestii mai "serioase" gen inot, volei, tenis... acum alearga si merge cu bicicleta insa abia ajunge la pedale asa ca mai asteptam un pic




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -