Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

povestea cu barza - invechita sau de folos?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 02:32


Salut,

ce ati spus copiilor cand v-au intrebat de unde vin copiii? sau si alte intrebri mai incomode despre anatomie? ce a avut rezultat mai bun?

dar va rog mult sa-mi povestiti din experienta... ca partea teoretica o stiu si eu, dar cred ca e mai utila informatia directa.
[biz][biz][biz]

Andreea

#2
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 10:46

Pai la ce-ar fi de folos povestea cu barza? mi se pare o lipsa de respect pt copil sa-l minti asa, cu nerusinare. el nu vede cum creste burta mamei si pe urma apare copilul si nu mai e burta asa mare? e logic ca bebelusul a fost in burta, chiar si pt un copil de 3 ani. sa-i spui altceva inseamna sa-l consideri prost. ce rost ar avea sa-i ascunzi niste lucruri care sunt cat se poate de naturale?

[mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]



#3
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 10:48

la al meu i-am aratat cezariana si i-am explicat cum el de acolo a fost scos de nenea dr(la mine a fost mai simplu) si a vazut pisicile de la bloc cand faceau bebelusi si i-am explicat ca asa fac bebe si m-a lasat in pace cu intrebarile. I-am aratat in atlas cum femeile au uter si acolo sta copilul...de chestia cu barza rade si spune si el ca este o poveste:-)

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.




quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto


#4
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 12:51

Bineinteles ca povestea cu barza e o prostie. Denis (3 ani si 4 luni) nu m-a intrebat inca de unde vin bebelusii, dar i-am aratat intr-o zi burtica unei prietene insarcinate si i-am spus ca acolo e o bebica si ca in curand o vom cunoaste si noi. A ramas cam mirat si n-a intrebat nimic suplimentar, cred ca avea nevoie sa rumege informatia [:D].
Voiosie!

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 13:21

Se incepe cu inceputul: denumim organele genitale asa cum se cheama ele, vulva si penis. Asta e primul pas - asa scrie in carti [:D]

Dupa care explicam conform varstei si intrebarilor pe care ni le pun copiii.

Fie`mea intreaba mereu cate ceva, mai luam cartea de anatomie si verificam, asa e cel mai usor.[flo]





-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) & [buburuza] Sela

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"


NU RAMANE INDIFERENT !

AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !


#6
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 16 octombrie 2009 - 14:33

Maria mea a vazut poze cu mine insarcinata si poze de la ecografii. I-am explicat ca atunci cand era fffff mica a stat un timp la mine in burtica pana s-a facut mai maricica si a iesit afara. Nu stiu cat si ce a inteles din asta, ca alte intrebari nu mi-a pus inca. Oricum am de gand sa-i spun adevarul despre cum vin copiii pe lume, bineinteles cat mai pe intelesul ei.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute

Vesnic cu Emma in suflet[ruga]


PENTRU SEBI[ruga]





#7
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 octombrie 2009 - 18:52

Si eu i-am spus baietelului meu (3ani) ca a fost fff mic si a stat in burtica la mami, dupa care dl doctor a taiat putin si l-a scos de acolo ca sa-l putem pupa. Problema este ca in seara respectiva a plans de mama focului ca el vrea la loc in burtica sa pape pizza de la mami din burtica[bang]. Ce ma faceam daca-i spuneam ca l-a adus barza? poate vroia sa se mai plimbe putin agatat de ciocul ei....El este in perioada in care nu e decis daca e mai bine sa fie mic sau mare, dar cand e 'mic', se covrigeste la mine in brate si mai spune ca vrea in burtica sa faca 'teaba' pe acolo...
Deci sunt pro adevar (pe intelesul lor, evident) si, cum au spus mamicile de mai sus, cu enciclopedia langa.

Bucurie!

#8
mamica35

mamica35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 februarie 2016 - 20:00

Si eu sunt pro adevar; in fond copiii inteleg destul de repede ca berzele nasc pui de berze si oamenii pui de oameni. A explica diferit ar putea da nastere la ganduri aberante. Nu stiu cat de important este sa denumim organele genitale in mod stiintific. Eu am pus accent foarte mult pe sentimentul de iubire si de apropiere. La intrebarea "cum se nasc copiii?", am raspuns ca in primul rand Dumnezeu trimite parintilor copiii ca sa le aduca bucurie in viata lor. Apoi am spus ca din iubirea mamei si a tatalui apar si copiii in burtica la mama. Am continuat sa explic cum sta bebelusul intr-un loc cu mult lichid in care inoata, cum mananca el printr-un tubulet substante hranitoare din ce mananca mamica. M-a mai intrebat daca cutitasul cu care m-a taiat pe burta doctorul (eu am nascut prin ceza pe fratior) era ca cel de bucatarie si daca m-a durut. I-am explicat ca era un cutitas mic si ca nu am simtit durere deoarece locul era amortit. Am adaugat ca copiii pot fi nascuti si prin "pasarica". Am fost intrebata apoi daca in cazul in care ne sarutam facem si copii; i-am spus ca nu e suficient si ca e nevoie de o apropiere mai mare. A intrebat adica cum si...aici m-am oprit. I-am spus ca e mai complicat putin si ca voi continua explicatiile cand va fi putin mai mare. Discutia a avut loc intre mine si fetita mea de 8 ani.

#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2016 - 20:03

Ce subiect frumos!

#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 februarie 2016 - 20:05

Chiar daca e cam vechi topicul :) si eu am curiozitatea ce o sa i spun fetitei când o sa ma intrebe... Dar ced ca depinde de situatie, varsta.. etc..


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -