Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici16


197 raspunsuri la acest subiect

#41
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 23:53

Mikaela eu as face un al 2-lea bebe si acuma daca as avea pe cineva langa mine sa ma ajute,o mama,o bunica,o matusa ceva...dar nu am in afara de sot care este alaturi de mine suntem singurei...asa ca astept macar 2-3 ani sa se faca Luca mai mare sa ma pot intelege cu el apoi oi vedea,dar de se intampla sa raman pana atunci asta este de vine e bine venit[:D][:D]



LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
prematuri esente tari

#42
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 23:59

LA MULTI ANI DENIS, sa cresti mare si sanatos[pup][pup]

Multumim pt urari, despre noi- suntem bn, nu am mai luat in greutate decat 300gr si 2 cm[pk], ceea ce ne bucura ff mult. Am facut si analizele pt a ne linisti pe deplin si sunt ok. Asa ca m-am linistit, baiatul meu nu are nimik, doar ca a avut un puseu de crestere si s-a dezvoltat mai rapid decat alti copii. Acum aratam cam de 7 luni, dar nu avem decat 5[:I].
Inca nu se rostogoleste, dar isi tine gatul, sta pe burta, prinde jucariile si sta mai tot timpul cu mainile in gura (nu stiu ce sa-i fac sa nu-si mai bage degetele in gura, cateodata isi baga si mana intreaga [:D]).
Ce ar trebui sa mai faca la 5 luni? Ai vostri ce fac sau ce au facut la aceasta varsta?

M-am intins cat o placinta, va pupic pe toate si puiutii vostrii [pup][pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#43
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 00:05

Mihaela, noi am decis ca bebe doi nu va fi. Nu cred ca as mai rezista sa stau zece saptamani in spital si sa trec inca o data prin ce am trecut cu Karla. Daca peste cativa ani o sa consideram ca mai e nevoie de cineva in familia noastra o sa ne facem ganduri de adoptie.





Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#44
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 00:19

Buna fetelor!
Scuze pt absenta dar nu ma mai lasa Vladut sa fac nimic,nu are stare deloc,pe cat a fost de cuminte pe atat de agitat este acum,si noi la fel dam vina pe dintisori dar nu a rasarit nimic pana acum.

La multi ani sarbatoritilor,sa fiti sanatosi si sa cresteti mari!
Si noi vrem bebe 2 dar cand o sa aiba Vladut vreo 2 anisori si ceva(vreau sa fac 1 an la serviciu pana sa il fac pe al doilea ca sa iau 85 din salariu intreg)
A inceput sa mananace cat de cat mai bine ,mananca cam un borcanas de mancare bebe (facuta de mine in casa),il folosesc pt masurare (are cam 130 de g)de piure de fructe,ii amestec piersica cu mar cu para si banana cu branzica calcica,si tot atat de piure de legume cu carnita.
Eu as spune sa te duci la dr pt linistea ta ,nu cred ca este nimic o fi vreun ganglion ceva.


#45
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 00:21

Felicitari si pt maseluta!
Oricum la bebe 2 ma gandesc cu groaza ca nu as vrea sa nasc tot prematur mai ales ca nu am avut o sarcina cu probleme,decat o infectie urinara pe care am tratat-o.

#46
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 00:25

Am uitat de fe,eu i-am dat pt profilaxia ferului la prematuri de la 2 la 6 luni ,prima luna cate 6 pic de fe +6 de vit C pt fixare si apoi 10 fe cu 10 vit C.

#47
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 00:29

Al meu pe la 5 luni a inceput sa se intoarca de pe spate pe burta si invers si a inceput sa isi suga degetele de la picioare(terminase cu alea de la maini[:)].
acum a inceput sa se ridice in 4labe dar nu poate merge decat cu spatele precum racul.

Era sa uit :Felicitari pt bebe Ayla,sa ai o sarcina usoara si de 40 de saptamani cu un fratior sanatos si frumos pt Luana!

#48
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 04:38

Felicitari pt baby, Ayla!!! Acum am vazut si eu surpriza. Sa-ti ajute Dumnezeu sa ai o sarcina fara probleme si lunga de 40 de saptamani[flo][flo]
Mi-e frica si mie de o nastere prematura mai ales ca la mine a fost si insuficienta placentara, care nu stiu daca ar fi posibil sa se repete la urmatoarea sarcina. Dar mi-as dori al 2lea baby, gandindu-ma la Dennis, sa nu fie singur aici.
Valy, si parerea mea e sa te duci la dr, pt linistea ta, sa fi sigura ca totul e k.[flo][flo]
Votat Luca!! Sa stii ca nu uit sa votez o minunatie[pup][pup]

http://forum.desprec...sp?sqldtl=79836

#49
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 04:53

Sorilea, ma bucur ca Razvanel e bine, speram sa nu mai aveti probleme.
Valy, am vazut ca ti-ai activat PM dar nu pot sa-ti trimit de pe calc, retetele. Mai incerc, sper sa reusesc.Daca nu, as putea sa ti le trimit pe e-mail.

http://forum.desprec...sp?sqldtl=79836

#50
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 13 octombrie 2009 - 12:20

Multumesc fetelor pt sfaturi o sa il consulte si dr cand ne ducem la vaccin sau poate ajung mai devreme la alt dr am vb cu cumnatamia si a zis ca se intereseaza ea la cine sa ne duca
da Mikaela l-am activat am reusit asta datorita tie[pup][flo][pup] de nu poti asa o sa iti trimit adresa de mail...
va ziceam de o masea aseara azi m-am uitat mai bine,uitat zis l-am cautat cu degetul si are doua maselute una intr-o parte cealalta vizavi amandoua sus[:D]




LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
va deranjam cu un vot se poate?
prematuri esente tari


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -