Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(53)


202 raspunsuri la acest subiect

#11
utica

utica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 08 octombrie 2009 - 22:03

Buna fetelor!
Ma puteti ajuta va rog si pe mine cu un tratament naturist pentru endometrioza: ceaiuri, tincturi etc...cat si cum se iau. Articolul de mai sus este foarte interesant..
Va multumesc si mult succes la fiecare din voi...




#12
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 00:39

Madutz[pup] multumim pentru noul capitol! [asia]
Speram sa fie un capitol cu multe II si cu multe vesti bune. [ruga]
Multumim pentru vestile referitoare la Lucialu si pentru terapiile complementare adjuvante in endometrioza.[flo]

Beatrice[pup] asta asa e... cicoarea nu-i ca si cafeaua, dar poate inlocui macar gestul de a bea cafea...Mai o cicoare, mai o cafea...

Cristina_84[pup] sa ai bafta!



#13
beatrice75

beatrice75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.639 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 10:59

Ana-Alexia, ce mai faci? Ce iti programezi sa faci weekendul acesta?

#14
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 21:26

Beatrice [pup] in acest weekend ma voi ocupa de treburi gospodaresti, lectura si plimbari prin parc.
Tu cum stai cu pregatirile pentru nunta?

Un weekend minunat pentru toate fetele![flo]

#15
beatrice75

beatrice75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.639 mesaje

Postat 10 octombrie 2009 - 17:06

eu stau foarte bine cu pregatirile de nunta, chiar daca am organizat totul in cateva luni....se poate f. bn si intr-un timp relativ scurt![:)]Azi am fost la proba la rochita!!!Sunt asa de frumoasa![:)]Da, sunt modesta!Dar imi place asa mult cum imi sta![:)]

#16
beatrice75

beatrice75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.639 mesaje

Postat 10 octombrie 2009 - 17:47

Saptaman aceasta, o alta cunostinta de a mea va fi operata de fibrom care a dat in endometru, la dr. TUT[q]

#17
beatrice75

beatrice75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.639 mesaje

Postat 10 octombrie 2009 - 18:12

Fetele, nu gasesc ceva.....era plasat un mesaj pe forum cu pasii care trebuie urmati aininte si dupa operatie, stiti la ce ma refer?!Ma puteti ajuta?Pt cunostinta mea....[asia]Multam!

#18
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 14:01

salutare fetelor
azi se face o saptamana de cans am terminat duphastonul....si nici macar un semn de cm, au fost cateva pete pe la inceputul saptamanii , eu am fost ;uni la tutu si imi zicea ca voi avea ovulatie...daca ar fi sa-mi fac un test cand credeti ca ar trebui facut?....adika pe test scrie de la prima intarziere a cm-ul[:D] dar eu sunt fara cm....si mai stiu ca perioada de implantare este cuprinsa intre 7-14 zile nu? ca va dati seama ca am inceput sa trag sperante...sper sa nu fie mai grav si sa se adevereasca insuficienta ovariana...[q]
Beatrice spor la pregatiri te inteleg si te felicit ca ai terminat cu tot, n-am cum sa uit de momentele astea ca eu am doar un an si ceva de casatorie...oricum e un stres placut
va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup][pup]

didi

#19
Panseluta

Panseluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 18:21

Salut dragelor,

remarc ca au trecut deja 2 capitole de cand am scris ultima oara.
LUCIA a nascut intre timp...sa-ti fie bebeul papacios si cuminte, Lucia!iar tu pe langa el sanatoasa si fericita!

Acum as avea si eu o intrebare. Am fost la doctor si am un chist pe stanga, care daca se afla in trompa, cica nu am nici o sansa sa raman gravi, cu sau fara FIV. Explicatia ar fi ca organismul sintetizeaza anticorpi (impotriva acestui chist), anticorpi care ar "agresa" si ovulul la implantare, deci nu s-ar produce nidarea in uter.
Alta explicatie ar fi ca din chist ar mai iesi ceva solutie(apa) care ar spala uterul ca sa zic asa, deci ovulul ar avea iarasi sanse mici sa se implanteze.
Intrebarea mea e daca vreuna din voi a auzit vreodata de asa ceva, adica de faptul ca un chist in trompa chiar asa mari probleme ar produce. Eu eram convinsa ca indiferent de cum stam cu trompele, tot mai avem o sansa prin FIV, ca tocmai calea "ovar-trompe-uter" este inlocuita de "in vitro".

O sa ma lamuresc cum sta treaba la urmatoarea consultatie, cand medicul va testa daca trompele sunt infundate sau nu. Cica imi va introduce apa in uter si se vede la echograf daca apa trece sau nu. Daca chistul se va mari, inseamna ca e in trompa.Atunci va tb.sa o scot.
Cam astea sunt noutatile. Sunt dezolata si nici nu stiu ce sa mai cred despre toate astea, incep sa pun la indoiala competenta acestor medici, mai ales ca doctorita mea(e in aceeasi clinica), cu care facusem pana acum 2 FIV nereusite (abia produc 1-2 ovule dupa stimulare, remember?)insista in continuare sa incepem un nou FIV, deci programul complet, cu inhibare-stimulare...stiti voi deja.
Incep sa cred ca medicii de la cabinetul asta sunt mai mult chititi pe castig decat pe reusita. Ca iese, ca nu iese, ei tot isi iau banii.

Si ce ma mai ingrijoreaza, este ca incep sa cred ca problema cu endometrioza e cu mult mai grava decat credeam: s-ar putea sa fie si cauzele imunologice in joc. Ieri chiar am citit articolul scris de tutunaru cu privire la endometrioza si imi dau seama ca treaba e mai profunda decat as fi crezut. O dadeam tot timpul pe ideea ca am doar o faza luteala mai scurta, ca poate nu raman pt ca e si o chestie "mecanica" (tromplele alipite)dar se pare ca e mai mult de atat.Stiu ca problema e mai complexa decat credem noi si ca inca e mult de cercetat pe aceasta tema....dar, mda, cred ca am sperat sa fie mai usor.
Mda...ramane de vazut.

Va pup pe toate si sa aveti o Duminica placuta!


#20
beatrice75

beatrice75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.639 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 00:56

La mine a fost un stress cam neplacut, m-am certat la cutite cu sotul....[q][q][q][q][q]Acum stau si sufar...[q]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -