Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alergie la laptele de vaca...la 4 ani!


14 raspunsuri la acest subiect

#1
crialex06

crialex06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 20 decembrie 2010 - 16:34

Buna ziua.

Baietelul meu,in varsta de 4 ani,a facut acum aprox 2 luni si jumatate o laringo-traheita,fara febra,dar cu o tuse destul de urata care a persistat aproape 2 luni de zile.In astea 2 luni,i-am dat,la indicatia medicului,paxeladine,prospan,eurespal,antihistaminice,plus aerosol cu ventolin si flixotide(nu toate in acelasi timp!),dar tusea nu s-a oprit deloc.

La inceputul lui noiembrie i-am facut analizele la Synevo,si i-a iesit la exudatul nazal streptococcus pneumoniae si IgE total de 2 ori mai mare decat ar fi fost normal.Atunci,medicul ne-a dat tratament cu Singulair si picaturi cu antibiotic pt nas.
Dar tusea tot nu s-a oprit,asa ca la inceputul lunii,am fost iar cu copilul la doctor,i-am facut o radiografie,care a iesit ok,si am cerut sa repetam analizele.

Dupa ce i s-a luat sange,doctora ne-a prescris Klacid,si asa i s-a oprit si tusea.

Acum,problema mea este alta:am observat ca prima repriza de tuse o avea dupa ce isi bea paharul de lapte de dimineata,si i-am spus si doctorei,asa ca ne-a spus sa facem si testul pt alergie la laptele de vaca.
Vineri am primit rezultatele analizelor facute de dna dr in spital...au iesit toate foarte bune,exudatul nazal a iesit steril,iar IgE-ul total in limite normale.
Am sarit in sus de bucurie,pana astazi cand am primit si rezultatul testului pt alergia la laptele de vaca...indicele este de 1.2 fata de 0.35 cat ar fi fost normal.

Am sunat doctora si mi-a spus ca ar trebui sa ii scot din alimentatie tot ce inseamna lactate,cel putin pt o perioada de 2-3 luni,dupa care sa repetam testul.

Acum sunt putin confuza...este posibil sa fie alergic la laptele de vaca,avand in vedere ca bea acest lapte de aproape 2 ani,si nu am avut nici o problema pana acum?Nu a avut diaree,eczeme,urticarii,voma,nimic.
Doar ca ia destul de greu in greutate,este slabut si nici nu prea are pofta de mancare.Oare astea sa fie semnele alergiei?
Caci de legatura cu tusea,nu sunt prea sigura...fiind o alergie,oare nu ar trebui sa se manifeste tot timpul?El episoadele de tuse le are doar in perioada rece,cam din mai pana in septembrie-octombrie nu are absolut nimic.

Off,nu stiu ce sa mai fac,sunt total confuza,si parca nici nu as vrea sa privez copilul de lactate,daca nu ar fi neaparat nevoie.

Va rog,daca stiti ceva despre asta,sau daca aveti experienta legata de alergia la lapte,la copiii asa mari,astept cateva sfaturi.

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

#2
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 20 decembrie 2010 - 17:05

Dar ce sa fie? intoleranta la proteina sau la lactoza? Intoleranta primara la lactoza poate aparea in timpul copilariei, oricand...



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 28+ [baietel]

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web...m/user/bebebeca









#3
crialex06

crialex06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 20 decembrie 2010 - 17:22

Testul este pt alergie la laptele de vaca,deci la proteina.
Intoleranta la lactoza nu i-am facut-o,nici nu mi-a fost recomandat sa-i fac.
Ce ma nedumireste pe mine este faptul ca alergia asta nu si-a facut simtita prezenta,daca nu mi-ar fi dat doctora sa-i fac testul asta nici nu m-as fi gandit la asa ceva.
In afara de faptul ca este slabut(15 kg la 4 ani si 105 cm inaltime),si nu mananca,poate,cat alti copii,nu are nici un alt simptom.
Tusea i-a trecut dupa antibiotic,ma gandesc ca daca ar fi fost din cauza alergiei,nu i s-ar fi oprit,caci lapte a baut in fiecare zi...sau poate ca si alergiile astea au momentele lor cand se "activeaza"?

Offf,nu stiu ce sa mai cred,parca n-as mai avea incredere nici in laboratorul celor de la Synevo...acolo i-a iesit streptococcul in nas,IgE-ul total mare,si alergia asta.[bang]

#4
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 20 decembrie 2010 - 17:38

Apai... nu stiu ce sa spun, insa tusea nu pare a fi simptom de alergie la proteina laptelui de vaca. eu stiam ca diareea, voma, balonarea, astea pot fi considerate simptome ale alergiei asteia. Si eu stiam ca alergia asta chiar se manifesta sub formele de mai sus, nu sta ascunsa si este depistata numai accidental. Poate nu ar strica sa refaci analizele. Multa sanatate!



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 28+ [baietel]

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web...m/user/bebebeca









#5
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 20 decembrie 2010 - 17:45

laptele de vaca nu-i foloseste la nimic, ba din contra e foarte daunator, sunt mii de studii pe tema asta, noi ne luptam acum sa renuntam la lactate (toata familia), sper sa reusim cat mai curand...



Asa ca nu-i mai da si gata, atata paguba. Mai ales ca e alergic!



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#6
crialex06

crialex06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 20 decembrie 2010 - 19:15

Bebe Beca,multumesc pt raspuns.
Si eu gandesc la fel,daca este alergic,de ce nu se manifesta tot timpul?
Doar daca nu cumva se manifesta prin lipsa poftei de mancare si prin cresterea lenta in greutate,desi pana pe la 1 an si jumatate era in grafic,nici gras,nici slab,si manca mult mai prost decat acum.
Eu am intrebat mai multi doctori care ar fi cauzele pt care nu ia in greutate si toti mi-au spus ca asa este felul lui,ca atata timp cat este sanatos si are analizele ok,sa nu imi fac probleme.
Oare de ce nimeni nu mi-a spus ca ar putea fi alergic la laptele de vaca?

Sabina,daca ai putea sa-mi dai un link cu studiile respective,ti-as fi recunoscatoare.
Mie mi-ar parea rau sa trebuiasca sa-i scot lactatele din alimentatie,pt ca el,oricum nu prea mananca asa cum ar trebui,si tocmai astea ii plac...bea cate un pahar de lapte dimineata si seara,un iaurt dupa-amiaza,cand vine de la gradi,branza,cascaval...

Multumesc si mai astept si alte raspunsuri,daca mai sunt mamici care au experienta in asa ceva.[flo]

#7
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 20 decembrie 2010 - 19:37

Alergia la proteina din laptele de vaca poate aparea oricand, nu trebuie sa se manifeste de la inceput.



Baietelul meu este alergic sau a fost(pt ca intre timp a "outgrow" alergia asta ). La el se manifesta cu tuse si in general acumulare de fluid (urechi, cai respiratorii) si niste pete rosii (dar nu intotdeauna) in jurul gurii. Asta se intampla numai cand bea lapte integral - whole milk - la alte produse lactate gen branza, iaurt, smantana, chiar si formula pe baza de lapte de vaca, nu avea nici un fel de reactie. Am inceput sa ii dau din nou lapte cu 1% grasime dupa vreun an de pauza si acum il tolereaza f bine, dar laptele integral tot nu poate sa il tolereze.



Baby Gator





Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#8
softurela

softurela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 20 decembrie 2010 - 19:40

Citat:
citat din mesajul lui crialex06
Multumesc si mai astept si alte raspunsuri,daca mai sunt mamici care au experienta in asa ceva.[flo]


O sa incep cu inceputul. Dupa primul episod de bronsiolita al fetitei mele, care a persistat o luna de zile, doctorita alergolog Nechifor ne-a trimis sa facem teste de alergie. Primul la care s-a gandit a fost laptele. Dintre toate alimentele laptele e cel mai comun alergen alimentar care declanseaza tusea astmatica.
De atunci au trecut 2 ani, timp in care am repetat analizele, le-am facut si pe cele cutanate si nu a iesit alergica la nimic. Recunosc ca si eu suspectam laptele.
Ca sa nu-mi pierd ideea, iti recomand sa repeti analizele la alte laboratoare.

Mai departe a urmat un an de singulair si flixotide pana m-am suparat, am oprit tot si am inceput sa cercetez pe cont propriu. Am schimbat alimentatia si totul a decurs excelent o perioada. Dar pe masura ce trecea timpul astmul revenea. Nu ma mai lungesc, si iti spun concluzia. Acum, dupa 3 luni de la oprirea medicatiei de intretinere face crize doar cand consuma carne si lactate.

Si ca o parere personala, eu sunt foarte fericita ca am descoperit cat de nociva e proteina animala pentru in sistem imun in formare.
Repet, toate testele de alergii facute la Medicover, Medlife, Gral au exclus alergiile de orice fel la fetita mea.

Sanatate si relax, se traieste excelent fara lapte. Exista lapte de migdale cu susan, exista faina de roscove, exista legume, cereale care au calciu din belsug si intr-o forma usor asimilabila de organismul uman.
Cum spun unii "ce mananca vaca de da cate o galeata de calciu? Legume si iarba, nu ?"

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprec...TOPIC_ID=134518

#9
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 21 decembrie 2010 - 00:33

e foarte greu sa scoti laptele total din alimentatia cuiva. eu l-am scos foarte strict (pentru ca personal am niste probleme de la el) si trebuie sa citesc etichetele la toate produsele. orice biscuite, ciocolata, dulce e atins de lapte sau de unt. gasesti uneori pe etichetele la salam sau carnati ca contin lapte praf.

margarinele pe care le crezi vegetale au zer.

inclusiv medicamentele contin lactoza ca liant!



daca copilul este cu adevarat alergic vei face diferenta doar scotand absolut tot - lapte, iaurt, branza, smantana, unt, etc + 1001 alte produse care le contin mascat.



fata mea mare este intr-o situatie similara - are astm, insa o forma gestionabila cu medicamente, si la analize i-a iesit una din valorile la ceva din lapte un pic suie, dar pediatra a zis ca putem continua sa ii dam lactate daca nu se simte rau din ele.



eu sincer nu stiu cum e mai bine in cazul lor ...





Vacanta cu Laura in Romania

#10
crialex06

crialex06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 21 decembrie 2010 - 01:38

Miereamara,vad ca la baietelul tau alergia se manifesta imediat dupa ce bea lapte integral,deci ai putut sa-ti dai seama ca este intr-adevar o reactie a organismului...pe cand,la baietelul meu,nu se manifesta in nici un fel,decat,asa cum am mai spus,poate prin cresterea foarte lenta in greutate.Dar nici de asta nu pot fi sigura ca este o consecinta a alergiei,asa ca sunt in ceata deocamdata.

Softurela,stiu ca exista atatea produse care ar putea inlocui lactatele,dar este destul de greu atunci cand ai un copil mofturos,care nici nu vrea sa incerce sa guste unele alimente si mancaruri.
Daca lactatele sa zic ca i le-as putea scoate,carnea cu siguranta nu,pt ca nu as mai avea ce sa-i dau sa manance.
El nu mananca fructe(decat mere si suc de portocale)si nici legume crude.

De asemenea,asa cum i-am spus si lui Miereamara,tu ti-ai dat seama ca laptele si carnea ii provoaca anumite reactii copilului tau,pe cand eu nu am vazut nimic in neregula pana acum
De la 3 luni pana la 2 ani si jumatate a baut formula,si de la 2 ani si jumatate pana in prezent a baut lapte de vaca pasteurizat...a baut si bea lapte zilnic,dar episoadele de tuse au aparut doar iarna trecut,si acum,din nou.
Ma gandesc ca daca ar fi fost sa fie alergie,s-ar fi manifestat de cate ori ar fi baut lapte...sau nu?

De exemplu,acum,dupa antibiotic,nu mai tuseste,este ok...si totusi bea 2 pahare de lapte/zi...cum de nu se mai vede nici un semn al alergiei?

Alra,stiu ca lactatele,sub orice forma ar fi ele,sunt prezente cam peste tot,si imi dau seama ca ne va fi foarte greu,cel putin la inceput,de asta vreau sa fiu absolut sigura ca trebuie sa facem pasul asta.

Inca sunt confuza,parca nu imi vine a crede ca este alergic,nu stiu de ce,dar am sentimentul ca e o greseala la mijloc...oricum,probabil dupa sarbatori ii voi repeta testul,pt linistea mea.

Multumesc din suflet tuturor pt raspunsuri si multa sanatate copilasilor.[flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -