Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iritatia produsa de scutece


11 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 02 octombrie 2009 - 12:37

Daca vezi bebelusul nefericit si plangacios, s-ar putea ca problema sa sa fie in scutec. Adica, sub scutecel, sa se afle o iritatie rosie ce ii produce usturime si discomfort. Simpla frecare sau umiditatea de la scutec pot produce iritatie sau pot fi rezultatul unei infectii. Aceasta este o problema foarte intalnita la generatia cu scutece. Conform Ghidului Sanatatii Familiei al Universitatii Harvard, iritatia de la scutece afecteaza aproximativ 35% din copii si poate recidiva frecvent. Iata aici o privire asupra iritatiei de scutec si a felul in care se prezinta dar si sfaturi utile de la Desprecopii.com:



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#2
alessutza

alessutza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 noiembrie 2009 - 23:04

Abia am scapat si noi de o astfel de iritatie. Am schimbat marca de scutece, am urmat tratament (violet de gentiana si clotrimazol) si acum Daria e ok. Farmacista ne-a recomandat sa ii dam cu mai mult ulei dupa baita.[batetoba]
Speram s anu mai recidiveze pentru ca este foarte neplacut pentru pui(dar si pentru noi).

#3
popbianca

popbianca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.495 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 17:40

bunaaa!
noi am folosit cu succes Sudocrem, Reviken iar cand e rau rau Triderm
salutareee!

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)http://picasaweb.goo...flavia/AnaSofia si [gravi] 17+

#4
T_Andreea

T_Andreea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 20 decembrie 2009 - 11:41

Buna,
Si noi am avut o iritaie mai urata decat cea din poza,[q], din cauza scutecelor pampers 3, am folosit Nidoflor si acum nu mai avem treaba[:D], dar am schimbat scutecele, am trecut la Libero.

Andreea, mami de David

#5
madutza86

madutza86
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 decembrie 2009 - 16:35

buna!
La inceput foloseam bepanthen unguent si a facut o iritatie urata si se agrava in fiecare zi dupa care i-am dat cu sudocrem si nu am mai avut probleme .

#6
Isis_23

Isis_23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 02 ianuarie 2010 - 01:38

Sinoi tot cu sudocrem ne dam.doar o data a facut o iritatiemai urata,din cauza cacutzei,care a fost unmicmai acid,cred k dincauza dintisorilor![:D]Dara trecut cu sudocrem.lainceput am folosit si nivea si bephanten,dar nu sunt f.multumita,mai ales k se consuma cam rpd![:D][:D][:D]

Mami de Edith

#7
ECOmami

ECOmami
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 13:17

noi am folosit crema de schimb cu oxid de zinc..foarte buna
in general folosim produse organice, inclusiv hainute, sau cel putin incercam sa folosim hainute organice care intra in contact cu pielea micutului meu :)

#8
sinela

sinela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 00:59

Am incercat f multe creme si iritatia persista pana intr-o zi cand cineva mi-a povestit de BICARBONAT. La noi functioneaza si fetitei mele ii trece f repede cand are o iritatie mai urata. Pun o lingurita de bicarbonat intr-o jumatate de litru de apa si clatesc fundul bebiteti cu solutia rezultata. Nu e mare filozofie.

#9
vesta

vesta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 18:58

noi am folosit Bepanthen unguent de la nastere pana la 7 luni cand au aparut problemele cu eritemul fesier. din momentul acesta am incercat toate cremele din comert si singura care a avut rezultate excelente a fost Bebicina de la Hipocrate care costa numai 5 lei !!!!

#10
miha_iv

miha_iv

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 31 ianuarie 2010 - 12:43

Nu scutecele sunt problema acestor iritatii la bebelusi, ci faptul ca ei stau cu pipi si caca prea mult timp. Combinatia intre cele doua este un dezastru pt copil. De pipi nu poate fi schimbat in fiecare clipa cand face, pentru ca ar trebui sa schimbi 20 de scutece pe zi, dar copilul trebuie urmarit si schimbat imediat dupa ce a facut caca.
Al meu, din nefericire, mai facea si in timp de dormea ori inainte de somn. Pana se trezea, era suficient sa stea 1-2 ore cu caca la fundulet si toata munca mea de al pastra cu pielea fina si curata era compromisa. Imediat ii aparea iritatia si 2-3 zile aveam de muncit sa il refac. Mai mult, daca face caca moale, atunci sigur se irita.
O alta cauza a iritatiei este aparitia dintilor, cand toti copiii fac caca mai moale, care se lipeste imediat de pielea lor fina.
Asadar, concluzia la care am ajuns este ca nu trebuie lasat cu caca la fundulet nici macar o clipa.
Cat despre creme, toate sunt bune la inceput, cat iritatia nu e prea mare. Dupa aceea, tot cu spalatul la fundulet o rezolvi.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -