Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la Medlife (21)


196 raspunsuri la acest subiect

#11
mihamanea

mihamanea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 10 decembrie 2010 - 17:17

Am o intr pt cele care au nascut la medlife: ce bagaj ati avut cu voi la maternitate, pt voi si bebe?

#12
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 11 decembrie 2010 - 00:10

Buna Liana,

Ultimul control a fost o ecografie, l-a verificat pe bebe la arterele uterine, eu am fost pe Clexane mare parte din sarcina si acolo puteau fi probleme, la dimensiuni, avea cam 3,5 kg da din ce-am observat la colegele mele asta nu prea o nimeresc, i-au coborat testicolele, deci e destul de pregatit.

Ora se pare ca o aflu cu o zi inainte, asta daca nu cumva sunt urgente si atunci mai astepti, si da a ramas pe 14.

Mihamanea, e o tipa care-ti prezinta maternitatea, si pachetele pt care poti opta si iti da toate info pe care le ceri.
In principiu iti trebuie doar buletinul.
Eu o sa-mi mai iau o trusa cu creme, periuta de dinti si sosete.
Pt bebe doar lucrusoarele in care il scot din spital, nu te lasa oricum sa folosesti decat lucrurile lor apropo de camasa pt tine, hainute la bebe, medicamente, etc.

cristiama

#13
e_cami

e_cami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 247 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 15:02

Miha,
Eu am nascut in august la medlife. Nu-ti trebuie nimic de-acasa decat ceve cosmetice. Perita,pasta, papuci, camasi de noapte, chiloti de unica folosinta (din plasa) iti dau ei. Nici pt bebe nu-ti trebuie decat hainutele cu care-l scoti din maternitate.

Stati relexate, orice pachet veti alege va fi foarte bine. E curat, infirmierele sunt ok, asistentele la fel, medicul de garda trece sa va vada in fiecare zi, la fel si medicul care va opereaza/ cu care nasteti.

Bafta fetelor, sa aveti bebelusi sanatosi si mancaciosi!

Ce mai faceti fetelor care aveti deja bebelusii mari? (Melania, Alina, Ana, Cori?)

#14
dreea_pit

dreea_pit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 12 decembrie 2010 - 23:41

Buna fetelor!
Multa bafta fetelor care urmeaza sa nasca si intradevar nu va faceti griji acolo. Totul e OK, iar daca nu sunteti din Bucuresti merita pachetul Gold (eu l-am experimentat) si a fost atat de bine, incat prietenii care au venit in vizita (si s-a intamplat in timpul campionatului mondial de fotbal) nu mai vroiau sa plece decat dupa nu stiu ce meci de la TV. Cel mai bine a fost ca sotul a fost acolo. Pt. cine naste in zi de vineri si are Gold nu poate face sedintele de masaj decat luni pt. ca in weekend nu e fata de la masaj, iar luni de obicei e plecarea si numai de masaj nu stai. Mi s-a parut utila baia demonstrativa din camera pe care sotul a filmat-o si l-a care ne-am uitat cand am ajuns acasa sa revedem tot ce trebuie sa facem. Va tin pumnii fetelor!
Baietelul meu Rares Andrei are acum 5 luni si jumatate si se rostogoleste toata ziua, rade in hohote, incepe sa stea in fundulet, e tare jucaus si ne face viata minunata, mananca diversificat: mar cu cereale sau cu branzica facuta de mine, supa de legume cu carnita, suc de mar/ morcov/ portocala dar niciodata amestecate, bea lapte Lactana (Topfer).
Pun acum niste poze pe mail-ul comun.
PUPICI!!!

#15
e_cami

e_cami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 247 mesaje

Postat 13 decembrie 2010 - 18:20

Buna fetelor,
Andreea, baiat mare ai. Vad ca sta in fundulet bine, papa diversificat si variat.

Si noi am implinit ieri 4 luni si de azi am inceput diversificarea, adica suc de morcov. Nu a vrut sa-l bea din biberon, dar l-a vrut cu lingurita. Mai incercam maine cu biberonul.

Melania, te-am sunat dar cred ca nu aveai semnal. Voi ce mai faceti?

#16
alinab2

alinab2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 13 decembrie 2010 - 22:03

Buna fetelor,

Si noi suntem bine. Desi in ultimele saptamani Eric a cam facut figuri la mancare, adica papa destul de putin. Si rar, la 4-5 ore, altadata si 6, daca doarme profund. El arata bine, e vioi si vesel...dar mie mi se pare ca nu mananca destul. Ieri am implinit si noi 4 luni (La Multi Ani Cami :) ). Maine mergem la controlul de 4 luni si la vaccin. Vedem maine daca incepem si noi diversificarea. Pediatra mi-a zis mai demult ca vom incepe la 4 luni jumate-5,sa vedem ce zice maine.

Voi ati inceput diversificarea la sfatul medicului sau cum ati crezut voi? Se mai trezesc bebeii noaptea sa manance? Eric se mai trezeste o data, pe la 3-4. Si apoi dimineata la 7.

Va pup!

#17
e_cami

e_cami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 247 mesaje

Postat 14 decembrie 2010 - 12:31

Buna dimeneata,
Alina,
Si noi am avut probleme cu mancatul acum vreo trei, patru saptamani, adica manca ce manca, apoi incepea sa planga, refuza bibe. Pediatra mi-a zis sa-i dai baby biotics si apoi a fost f bine.
Am inceput diversificarea conform schemei de la medlife, unde scrie ca la 4-5 luni, toti sugarii (indiferent de tipul alimentatiei) pot primi sucuri naturale, preparate in casa, intre mese. Daca cresterea ponderala e mai lenta se incepe intai cu fainos fara gluten care se amesteca cu laptele. La noi nu a fost cazul, Octavian e cam grasan, are 7,500 kg si 65 cm.
La noi a zis pediatra ca marja pt vaccin e mare, acum la 4 luni si ca nu ar intepa copiii in decembrie, asa ca mi-a sugerat sa-i faca vaccinul in ianuarie. O fi bine, o fi rau? Habar nu am.
Astept vesti dupa vaccin, Alina. Sa dea DD sa fie fara reactii adverse!

#18
cori_mic

cori_mic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 14 decembrie 2010 - 12:53

Buna si de la noi dupa o perioada de tras chiulul.
Am intrat sa va pupam si sa va spunem ca suntem si noi bine, avem aproape 3 luni si suntem foarte cuminti. Papam doar san, luam bine in greutate doar ca noaptea ne trezim de 3-4 ori asa ca nu am mai suportat si am luat-o cu mine in pat. Trimit si eu azi poze.

In rest am admirat si eu bebeii vostri, sunt niste dulci, sa va traiasca.

Un sfat celor ce urmeaza sa faceti cezariana: luati intr-un portfard mic si cereti sotului sa va aduca cand vine la terapie intensiva : servetele demachiante (pentru demachiat si sters transpiratia pt ca de la durere/ febra etc in noaptea aia sigur transpirati rau), servetele de nas, un strugurel pt ca o sa vi se usuce buzele rau. Eu am luat si o oglinda, o perie mica de par ca sa nu arat ca muma padurii si guma de mestecat in loc de spalat pe dinti seara. Va spun sincer ca servetelele umede, guma de mestecat si oglinda au ajuns prin tot salonul si asa ne-am simtit si noi cat de cat curate in momentele in care eram cam ca niste epave.

In rest e_cami, maimu, alinab2 [pup] si sper sa auzim cat de curand si de melania si ana_perianu.

Corina [mamica] mami de minune de la Doamne Doamne [caru] Maya - 21.09.2010

http://blogulluibebe.blogspot.com



#19
mihamanea

mihamanea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 14 decembrie 2010 - 15:14

Ms mult pt sfaturi cori. Mai am 3 saptamani si parca nu mai am rabdare:)

#20
e_cami

e_cami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 247 mesaje

Postat 14 decembrie 2010 - 15:15

Cori,
Ma bucur ca sunteti bine, asteptam poze cu Maya.
Imi amintesc ca era dulce foc si o numeai "minunea mea ciufulita"!!!

In seara asta sper sa pun si eu cateva poze cu Octavian la 4 luni.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -