Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

intrebare


11 raspunsuri la acest subiect

#1
mona200271

mona200271
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 septembrie 2009 - 20:24

Copilul meu a fost intors la san, din cauza ca plangea foarte tare si abia daca primea biberonul, suzeta nici vorba n-a suportat-o nici o secunda, in fine, asta e, acum el este o persoana care deoache pe alte persoane? dar el insusi cum e? pe el il deoache lumea mai greu?

#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 25 septembrie 2009 - 21:56

Offf, ce ganduri pot sa-ti treaca prin cap... Lasa copilul in pace, ca nu va "deochea" si nu va fi "deocheat" de nimeni!

#3
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 25 septembrie 2009 - 22:00

pai ce sa-ti spun...eu am un subiect aici (deochi si epilepsie) daca vrei cauta subiectul in forum nu stiu daca te ajuta cu ceva
nu prea cred nici eu in deochi dar oricum i-am zis poezia de rigoare copilului meu [asia] respect pentru traditia strabuna
nu te ingrijora nu cred ca bb al tau va deochea, in italia spre exemplu am cunoscut mame care au intors copiii de la san si nici vorba de deochi asa ca...[pk]

despre robi: http://forum.desprec...TOPIC_ID=141048

#4
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 25 septembrie 2009 - 22:59

[wow] Nu m-as fi gandit niciodata la asa ceva. Habar nu aveam ca pot exista asemenea interbari...



Bucura-te ca e sanatos si lasa superstitiile!



Mara si Matei

#5
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 26 septembrie 2009 - 16:30

nici macar nu inteleg ce inseamna "deochiul" asta[bang].
un fel de a difuza energii negative catre cei din jur, sau cum?
daca da, cred ca e mare prostie... cand o sa ne lecuim oare de toate babismele astea?[:D]

#6
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 27 septembrie 2009 - 11:42

Dar ce inseamna "intors la san"? Cand? A fost hranit la san luni de zile apoi cu biberonul cateva luni si apoi la san iar? Eu chiar nu inteleg tehnica de "intors la san". Si nici nu vad ce legatura ar avea cu deochiul...ce e deochiul? Nu te poti uita la nimeni ca se intampla ceva?

Sa nu dati cu parul dar habar nu am de chestiile astea, noi n-am fost crescute in spiritul superstitiilor.Mai imi apunea mama si mie unele chestii ce le auzea pe la vecini dar cam atat.



Adriana si Aidan - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier



"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

#7
fritz

fritz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 29 septembrie 2009 - 16:17

Coincidenta sau nu, cand avea fetita mea cea mare 3 luni (acum are 6 ani jumate), am fost pentru prima oara in viata ei la tara la parinti. Pana la 3 luni nu am avut probleme cu plansul, colici, etc.

Normal ca la tara am vizitat mai multe rude, iar cand am ajuns acasa, spre seara si ne pregateam de culcare s-a pus fetita mea pe un plans de nu se mai oprea! Nici sanul nu a potolit-o, nimic.

In cele din urma, mama mea a luat o bluzita de-a fetitei si a mers la cineva din sat care a spus un descantec ceva, apoi am imbracat fetita cu bluzita respectiva. Ca prin minune s-a linistit si a dormit linistita pana dimineata!

Sincer, nici eu nu stiu ce inseamna ''intors la san''...

#8
Delphinas

Delphinas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.335 mesaje

Postat 29 septembrie 2009 - 16:58

in 2006 am participat la o saptamana de festival...si nu exista seara in care sa nu ma deochi. casiera noastra imi spunea de fiecare data tatal nostru ca sa pot sa-mi revin. am fost chiar la un pas de lesin.

eu una consider deochiul, o preluare a energiilor negative a unor persoane.

prin natura serviciului am cunoscut batrane care descanta de deochi.

in februarie cand am fost la operatie cu sotul am cunoscut o doamna in varsta care l-a descantat pe sotul ei "de aplecat". adica...omu fiind operat nu a avut voie sa manance anumite mancaruri si cand a avut voie, a mancat lacom si i s-a aplecat, cum se spune in popor. dr roiau in jurul lui si nu stiau ce are, i=au facut perfuzii peste perfuzii. si ea i-a spus de deochi si i-a schimbat bluza de pijama. si omu nu mai avea nimic.

sunt oameni care stiu sa descante si sunt oameni care deoache foarte repede.



[flo]Povestea unui Licurici



Bazar pt Mihaita



[sofer] ambitioasa


Infertilitatea este o boala




Sa fii domn e o-ntamplare, sa fii OM e lucru mare




Ce-ai sa faci cu atata ura daca viata isi inchide maine portile??





#9
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 22:54

Nici mama nu credea in deochi pana sa ma aiba pe mine. cand aveam 2 luni a venit o vecina la noi si atat s-a mirat de mine, ca-s frumoasa, ca ce ochi am, etc...ei bine in 10 min eram alba ca varul si fara pic de vlaga, eram ca o leguma imi povestea mama. S-a speriat tare, a chemat medicul pediatru care statea la 2 blocuri de noi, care nu si-a explicat ce am, efectiv imi dadeau palme si eu nici o reactie. In ultima instanta au sunat-o pe mamaie, i-a povestit printe lacrimi ce s-a intamplat si ca i-e teama sa nu mor, vroiau sa ma duca la spital. A venit mamaie in 10 min, mi-a spus Tatal Nostru si nu stiu ce descantec si cica mi-am revenit instant, ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Au ramas toti muti de uimire. Si mi s-a mai intamplat de multe ori, copil fiind, sa se uite cineva mai nu stiu cum la mine, sa se mire de ceva, imediat mi se facea rau, ma apucau durerile de cap, de burta....cum imi descanta cum imi reveneam. La nunta la fel, numai ca de data asta m-a deochiat sotul, in 5 minute nu mai aveam aer, simteam ca lesin, m-am albit la fatza, noroc ca era mama prin zona si m-a "salvat". Deci nu-s povesti, am simtit-o pe pielea mea si inca o mai simt.



Aceeasi problema o am cu fimea, se deoache ceva de speriat.



Nu stiu care-i explicatia, nu a reusit nimeni sa mi-o dea pana acum. ceva este insa.



[mamica]Madau si [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005)

poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009

povestea nasterii Mirunei, filmulet aniversar [i]

filmuletze poznase 1 si 2





UNIQUE BIJOUX[foto]








#10
malla

malla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 801 mesaje

Postat 10 octombrie 2009 - 12:36

In viata mea nu am auzit asa ceva... probabil ca de pe undeva de la tara ideile astea... sunt superstitii.



Adinella



"Cand Isus era pe cruce, tu erai in inima Lui!"





Andrei si Adriana






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -