Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Pot ramane insarcinata daca…?


621 raspunsuri la acest subiect

#21
Gretta

Gretta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 22 martie 2010 - 22:05

Buna fetelor,
Pe scurt povestea mea: starea mea de sanatate e ok dar am descoperit ca sotul meu are azoospermie si ni s-a sugerat sa mergem la Szeged ptr o fertilizare caci alte sanse nu avem! Eu ma incapatanez sa cred ca vom reusi sa ne indeplinim visul si fara aceasta interventie! Vom vedea ...
Problema e ca luna aceasta nu mi-a venit ciclul! trebuia sa imi vina in ziua a 26, acum sunt in ziua a 30-cea, mi-am facut doua teste de sarcina, rezultat negativ!!! Ce sa fac? Va rog ajutati-ma!
Gretta

#22
mirela_ghind

mirela_ghind

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 00:28

sunt in 4 luni, abia astept!!! :D

#23
mirela_ghind

mirela_ghind

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 00:41

daaa...mersi mult pentru sfaturi :P

#24
ina-bubulina

ina-bubulina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 09:14

Da si eu am ovare polichistice. Tu ce tratament ai urmat? mie mi-a dat antibiotice si 3 luni anticonceptionale si dupa tri luni sa iau arefarm.

#25
ina-bubulina

ina-bubulina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 09:20

Sa stii ca in farmacii exista teste de ovulati sunt la fel ca cele de sacina incearcale pe alea sa vezi exact in ce zi este ovulatia la tine. Multa noroc[pup]

#26
kreatza

kreatza
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 aprilie 2010 - 00:22

[q]Va rog ajutati-ma spuneti-mi si mie c stiti despre ovarele micropolichistice.Doctorul mi-a spus ca nu pot sa am copii.sunt disperata

#27
kreatza

kreatza
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 aprilie 2010 - 00:25

Sal si eu am ovare micropolichistice.Am fost la doctor si mi-a spus ca "momentan"nu pot face un bebe.sunt disperata.mai dati-mi si mie detalii despre aceste ovare.

#28
aliemi

aliemi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 09 aprilie 2010 - 02:48

buna fetelor

e usor sa va spun "nu disperati", "nu va stresati" si toate vin de la sine... daca totul ar fi atat de usor...
la inceput si eu am fost stresata si speriata, dar m-am linistit spunandu-mi ca daca eu nu fac nimic nu vom reusi sa avem bebele mult dorit.

deci,
sotul meu a facut o spermocultura, urat rezultat: 11mil + E-coli (tratament cu antibiotice pt E-coli 2 sapt + tatament de intretinere vreo 3 luni, iar pt nr mic de gigei am bagat in el la vitamine si naturiste de nu mai stia de el... s-a si ingrast vreo 10kg... fara cola, tigari, cafea, alcool, fast food). urmatoarea a iesit mult mai buna 25mil, deci normospermie, dar totusi un nr micut...

iar eu am fost la gine si eram sanatoasa tun... zicea el, si asa a si fost... dar totusi dupa 7 luni am facut o stimulare ovariana cu clostibeyt (5 zile / 5 pastilute)din ziua 4 a CM, apoi in ziua 12 am facut eco sa se vada ovulatia, dar soc nu se vedea nimic, tagedie in sufletul meu, m-a chemat peste 3 zile, in ziua 15 un alt eco si minunea se intampla... se vedeau semne ca urma ovulatia. fericire maxima! urmatoarea luna nu am mai luat closti, si am ramas insarcinata... ovulatia mea avea loc cu cateva zie mai tarziu decat credeam noi.

iar acum dupa aproape 9 luni de incercari, peste alte 9 luni vom avea un bebel... eu vreau baietel, tati vrea fetita.
acum am 7sapt, iar in 13apr sper sa-i vedem inimioara

va pup pe toate si va doresc multa sanatate si multi bebei sanatosi



[gravi] 6+

#29
walkiria

walkiria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 662 mesaje

Postat 10 aprilie 2010 - 12:41

buna fetelor,

Felicitari iti spun din tot sufletul Aliemi, sa revi sa ne spui daca-i fetita sau baietel.
Si eu vreau bebe, abia de o luna nu ne mai protejam, sper sa se intample minunea cu toate ca am vreo 3 chistulete mici pe care nu prea le pot trata cu anticonceptionale sau medicamente din cauza virusului hepatic B pe care il am.
Ideea este ca primul act sexual neprotejat s-a intamplat chiar in ultima zi in care am avut mucusul cervical incolor si din abundenta, credeam ...mai bine zis vroiam sa cred ca am ramas insarcinata insa din pacate nu a fost asa, mi-a venit menstra chiar in ziua 29, avand menstruatia neregulata intre 29-35 de zile. mi-am facut si 2 teste incainte cu o zi de menstra pt ca nu mai aveam rabdare.
inca nu mi-am luat teste de ovulatie, vreau sa incercam cateva luni fara sa calculez momentul actului ....cu exactitate...ca vrand , nevrand daca tot ne documentam noi de pe net cam stim perioada, insa nu cu exactitate:)
Burticilor, mai spuneti-ne din experientele voastre, astfel incat sa nu ne pierdem speranta ...va doresc nastere usoara si bebe sanatos celor cu
[bibe] iar celorlalte sa dea Doamne Doamne sa ne binecuvanteze pe toate cu minunea[bibe]

#30
ina-bubulina

ina-bubulina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 15:43

buna kreatza spune-mi te rog ce tratament te-a dat ginecologul.[flo][pup]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -