Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Un copil trist!


12 raspunsuri la acest subiect

#1
teodora.g

teodora.g

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 15:51

Buna,
Numele meu este Teodora si vreau sa va spun povestea trista a unui copil orfan de tata. Pana anul acesta de Paste totul era minunat in familia unei bune prietene de-a mea, Mihaela. Avea un sot care o iubea un copil frumos si sanatos, o fetita de 4 ani acum. Totul s-a naruit intr-o noapte cand lui i s-a facut rau din somn, a facut infarct si a murit. Ea nu avea la momentul respectiv un servici pentru ca el vroia ca ea sa creasca copilul considerand ca se pot descurca din salariul lui. El lucra intr-o tipografie, fara carte de munca. Asta a fost marea lui greseala, pentru ca acum copilul nu are nici macar pensie de urmas. Ea intre timp s-a angajat, stand in continuare in casa soacrei ei care statea cu copilul. Acum o saptamana copilul a facut pneumonie si s-au internat in spital. Acolo, insa, al doilea mare soc. Soacra ei a sunat-o sa-i spuna sa nu mai vina acasa ca nu le mai primeste si nici nu o mai ajuta cu copilul ca ea e batrana si nu mai are nici rabdare si nici nu mai vrea, efectiv. Au iesit ieri din spital si au mers la fratele ei, care si el are o situatie grea, un copil si sta cu chirie. Nu mai are cine sa-i stea cu copilul ca sa poata munci, ea nu vrea sa piarda serviciul ca din banutii aia traiesc.
Rugamintea mea este pentru cei care pot, si vor, sa ma ajutati sa ii facem micutei un Craciun un pic mai bun, pentru ca o viata grea, sunt ferm convinsa ca o sa aiba. Nu stiu, ma gandesc la o portocala in plus pe care nu o mancati, o prajitura, o papusa, un cozonac...ce credeti voi. Nu cer nimanui bani, nu vreau sa credeti ca vreau ceva pentru mine. Puteti merge cu mine la copil sa-i dati personal. E vorba doar de o bucurie pe care vrea sa le-o fac.
Multumesc frumos.


#2
Laina

Laina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 15:56

Teodora, eu sunt de acord sa facem o bucurie copilului. Activeaza-ti, te rog, mesajele private, ca sa imi poti da niste date, sa luam legatura in acest scop. Pup!

Elena si Antonia (03.05.2007)

#3
teodora.g

teodora.g

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 16:07

Le-am activat. Merci frumos pentru raspuns.

#4
teodora.g

teodora.g

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 16:12

Am uitat sa mentionez ca fetita mea, Bianca Maria, a crescut practic alaturi de micuta de care va spun. O iubesc ca pe copilul meu. Si eu si sotul meu impreuna cu prietena mea, sotul ei si fetita lor eram de nedespartit. Asa ca poate ma intelegeti de ce mi-e atat de greu sa vad acum prin ce trec ele acum ca au ramas singurele. Si noi le-am ajutat mereu cu ce am putut si o sa le jutam in continuare dar, e greu..

#5
crisu_r

crisu_r

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 16:23

teodora, exista fundatii care ajuta acest gen de mame. o sa sun astazi sa intreb exact cum se cheama, si apoi iti vpoi da un pm cu numele si adresa fundatiei.
O sa strang si eu un pachetel pentru micuta, dar cum facem sa ajunga la ea? Imi poti da tu un mesaj?

Doamne, inca nu-mi revin. O bunica ce-si trimite nepoata pe strazi. Oameni ca astia ma fac sa ma ingrozesc.

#6
teodora.g

teodora.g

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 16:31

Bunica niciodata nu a vrut o nepoata. Cat a trait el, Dan il chema nu a avut ce sa faca, pentru ca el le iubea foarte mult. Dar acum...ce sa zic, si eu ma ingrozesc cum poate face asta, dar cum zice si ea, e casa ei si nu o poate obliga nimeni. Asta e..poate o sa fie totul bine ce sa zic..nu stiu, ca si pe mine m-a dat pe spate cand am auzit. Nu-ti mai zic de sotul meu, care se simte neputincios, vrea sa le ajute, dar foarte mult nu putem nici noi, ca nu avem de unde...Oricum macar m fost alaturi de ele si vom fi intodeauna.

#7
marisaaa1973

marisaaa1973
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 16:47

Teodora, imi pare rau, dar nu reusesc sa-ti trimit PM ... as vrea sa ajut si eu fetita si mamica cu cateva pachete cu hainute si dulciuri, te rog sa-mi spui o adresa unde le-as putea trimite. Poate incerci tu sa-mi trimiti PM.
Multumesc.

#8
teodora.g

teodora.g

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 16:50

Nu ma prea pricep cu setarile dar cred ca am activat PM mele. Incerc sa iti raspund eu.

#9
teodora.g

teodora.g

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 17:02

Putem vorbi si pe email, nu stiu daca il pot scrie aici, e ok?

#10
DanaAlex

DanaAlex

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.842 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 17:04

salut!
offff ce trista experientza de viatza, e foarte bine pentru ea ca te are ca prietena shi o sustzii in ceea ce face, o ajutzi la nevoie...din punctul meu de vedere bravo tzie! meritzi un bratz de [flo]

ceea ce vreau eu sa-tzi spun e ca trebuie ca prietena ta sa urmeze shi calea juridica, adica sa vedetzi ce drepturi legale are in urma decesului sotzului sau...respectiv casa soacrei - socrul traieshte sau a decedat?...in cazul in care este decedat, atunci interesatzi-va de drepturile de moshtenitor ale decedatului sotz Dan, pentru ca atunci fiica acestuia devine moshtenitoare active, adica pot revendica moshtenirea cuvenita defunctului ei tata ...chiar daca e vorba shi de o camarutza, e ceva pe vremurile astea

plus de asta, cautatzi tot ceea ce ii revine fetitzei, din partea familiei tatalui, ca urmare a decesului acestuia...atentzie mare- shi soacra va deceda intr-o zi, iar fetitza lui Dan o va moshteni! sa nu uite acest lucru important

ce sa-tzi mai zic, daca ai intrebari legate de ceea ce tzi-am spus, te pot ajuta cu sfaturi, eu locuiesc in constantza, vad ca tu in bucureshti...mult, mult curaj acestei femei sa razbata in viatza shi sa reusheasca sa-shi creasca fetitza!
shi sa n-o lase pe acesta soacra fara suflet sa-shi bata joc de ele! daca moral nu le va ajuta intr-un fel, juridic va fi constransa!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -