Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***279***


214 raspunsuri la acest subiect

#31
m_monique

m_monique

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.906 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 17:09

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77

In schimb avem o veste buna. In 9 iunie vine barza din nou. Suntem tare fericiti si cam emotionati de cum ne vom descurca cu 2 bb si fara nici un ajutor, dar cu nadejdea la Dumnezeu le vom duce toate.



bine ai revenit!
felicitari si sarcina usoara!
iti va fi greu cu 2 micuti, dar cu rabdare si organizare vei face fata. primul an va fi mai greu, dar pe urma va fi mult mai usor, ca se vor juca impreuna, cel mic il va copia pe cel mare.
de cate ori ma intreaba lumea cum e cu doi copii mici, le spun "ca la nebuni, ca la tampiti, dar trece...", sau " e greu, dar nu a murit nimeni din asta"

-------------------------------------------------------------------------
mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)


#32
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 17:16

ANAAN, nu, problema nu este la talpa/glezna, ci la genunchi, adica ceva "genu valgum". Si am inteles ca la chestia asta nu se intervine daca e fiziologica, dacat dupa ce trece de prima copilarie si nu se corecteaza singura, si atunci se intervine chirurgical. In schimb, poate fi patologica, datorata unei infectii in oase (nu e cazul, ca n-are dureri, febra si alte alea), ori sa apara pe langa rahitism, lipsa/neasimilare de Ca sau vitamina D. Asa ca de aia ma interesa pe mine tare cum e cu vigantolul la Andrei. Clar trebuie sa ajungem la cineva competent, care sa decida daca e fiziologica, patologica, daca se corecteaza singura sau trebuie ajutata. Offfff.

http://www.lucamic.blogspot.com/

#33
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 17:23

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m
ANAAN, nu, problema nu este la talpa/glezna, ci la genunchi, adica ceva "genu valgum". Si am inteles ca la chestia asta nu se intervine daca e fiziologica, dacat dupa ce trece de prima copilarie si nu se corecteaza singura, si atunci se intervine chirurgical. In schimb, poate fi patologica, datorata unei infectii in oase (nu e cazul, ca n-are dureri, febra si alte alea), ori sa apara pe langa rahitism, lipsa/neasimilare de Ca sau vitamina D. Asa ca de aia ma interesa pe mine tare cum e cu vigantolul la Andrei. Clar trebuie sa ajungem la cineva competent, care sa decida daca e fiziologica, patologica, daca se corecteaza singura sau trebuie ajutata. Offfff.http://www.lucamic.blogspot.com/
Daca inca nu v-ati rezolvat asigurarea, nu faci o vacanta de Sarbatori in tara? Si sa-l vada medicii de aici? Ma rog, asta ar fi o solutie daca te grabesti si nu prinde Mimi loc 'la cartoane' prea curand.CRISTIAN (7.03.2009) --------------------------------------Where there's a will there's a waycioburi de viata in 3SILUAN are dreptul la viata!

#34
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 17:26

BIANCA ideea era ca la noi functioneaza cand 'provoaca un prejudiciu', ex. daca ar zgaria cu surubelnita pe perete, nu ar face scandal la confiscare. Dar tre' sa faca o prostie inainte de confiscare, tre' sa fie "vina lui". Stiu ca nu mere cu toate obiectele la fel, de pilda nu cred ca poti astepta sa faca vreo prostie cu cutitul ca sa i-l iei...



Personalitate avem si noi cu carul, asteptam cu interes perioada 'kur de pamant'.



CRISTIAN (7.03.2009)

--------------------------------------

Where there's a will there's a way

cioburi de viata in 3

SILUAN are dreptul la viata!


#35
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 17:29

MONNVAS, pe 7dec are Mimi zi lucratoare libera si atunci mai dam o tura de birouri, ca am mai primit niste idei faine de la ANDIARORO de a solutiona problema. Daca nu ne iese nici asa, incercam la clinica particulara, ca la bani ne-ar iesi mai ieftin decat plimbare de sarbatori. Si daca nu mere nici asa, venim acas' sa ne cautam, ce sa facem...

http://www.lucamic.blogspot.com/

#36
simonapro

simonapro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 17:39

Buna!

Manuela: felicitari pentru bebe si sarcina usoara!

Eu am racit, ma doare in gat, stranut, imi curge nasul, ma simt nemaipomenit [bang], sper sa nu transmit si copiilor.

Personalitate, avem si noi muuulta, am avut azi o mica confruntare la masa si dupa cateva incercari nereusite, am cedat eu [:I], ca sa nu cedez nervos. E o varsta dificila, nici nu stii cum sa mai procedezi [alcool]

[pup]



Mami de [copil]Lucian(16.03.2009) si de [auto] Sebastian(05.08.2003)

#37
Anaan

Anaan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.342 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 17:41

Da, genu valgum aveam in minte si am scris talus[bang]...asa e cand esti cu mintea in cinci directii. Sa stii ca in general este fiziologica problema si se corecteaza cu varsta: vezi politica ortopezilor de la Tg. Mures in a nu interveni in niciun fel in probleme de genul asta pana cinci ani. Oricum, nu-i de intrat in panica, la Andrei e putin mai complicata treaba si tot nu trebuie sa facem mare lucru, cu exceptia dozei de Vigantol pe care a marit-o dr acum pe timp de iarna( sase picaturi)

Eu am constatat ca atitudinea zen a celor de la Tg. Mures nu este una lipsita de profesionalism. Vad ca si dr de acum tot cam pe aceeasi linie merge, asa ca nu uita Vigantolul si fii optimista. Mai stiu ca pentru toate malpozitiile sunt benefice baile de soare si mersul pe nisip/pietris...deci, cand s-o putea, nu ocoli ocaziile!

Da, e vorba de x la piciorele lui Luca.

#38
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 17:47

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Da, genu valgum aveam in minte si am scris talus[bang]...asa e cand esti cu mintea in cinci directii. Sa stii ca in general este fiziologica problema si se corecteaza cu varsta: vezi politica ortopezilor de la Tg. Mures in a nu interveni in niciun fel in probleme de genul asta pana cinci ani. Oricum, nu-i de intrat in panica, la Andrei e putin mai complicata treaba si tot nu trebuie sa facem mare lucru, cu exceptia dozei de Vigantol pe care a marit-o dr acum pe timp de iarna( sase picaturi)

Eu am constatat ca atitudinea zen a celor de la Tg. Mures nu este una lipsita de profesionalism. Vad ca si dr de acum tot cam pe aceeasi linie merge, asa ca nu uita Vigantolul si fii optimista. Mai stiu ca pentru toate malpozitiile sunt benefice baile de soare si mersul pe nisip/pietris...deci, cand s-o putea, nu ocoli ocaziile!

Da, e vorba de x la piciorele lui Luca.


Asa vezi, m-ai mai linistit! [pup][pup][pup]

http://www.lucamic.blogspot.com/

#39
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 19:28

Mi-am scos o masea naravasha!![pk] Ma simt eliberata![:D]

Novus, Dyana etc, ia vedeti aici experientza de la stomatolog[:D]



mami de Sophia-Diana (Sophiphi)

18 luni

Manole forever

Sovata

#40
Manuela77

Manuela77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 29 noiembrie 2010 - 20:42

Fetelor,
Va multumim si pupam ghioceii!
Aici a fost o zi superba ...e o zapada ca in povesti, canalele sunt inghetate bocna!
Mai rar in Olanda!

Mamica de [bicla]Radu (01.04.2009),[gravi]12+


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -