Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici15


197 raspunsuri la acest subiect

#41
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 00:26

La multe lunitze Alex,[flo][flo]sa cresti mare si sanatos[pup]

Pepina,mama de Carla,cocodusa mami´ draga

#42
crislo

crislo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 00:27

Fetelor nu pot pune poze cu Alex, ptr activarea albumului foto trebuie sa mai treaca o luna. Mai este si alta varianta?

Mikaela, Daca Denis este de o varsta cu Alex vreau sa te intreb daca a inceput sa se rostogoleasca sau daca isi duce piciorusele la gurita? Alex inca nu poate, si lucram exercitii date de kinoterapeuta.

Nopate buna si vorbim maine.[pup]

#43
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 01:27

Buna fetelor!
Scuze pt absenta dar nu prea am mai avut timp sa intru pe forum.
Noua cred ca ne ies dintisori ,cred.........pt ca alaltaieri s-a trezit cu febra 38 ,i-am dat panadol si i-a scazut ca peste cateva ore sa imi faca 38.4 ,i-am dat iar panadol si 9 pic de algocalmin si i-a scazut ,nu a mai facut febra de atunci in schimb face kk moale (are consistenta cacutei de bebe alptat).I-am facut mucilagiu de orez si i-am luat si smecta sa vedem poate rezolvam.
M-am dus la medicul de fam care este dr pediatru si binenteles ca mi-a dat fuguta antibiotic ,cand am intebat-o daca nu se poate fara mi-a raspuns ca ea nu vrea sa riste ..................ce o risca ea nu stiu .Pt ca nu m-au multumit explicatiile ei am fost si la un alt pediatru care lucreaza in spitalul de pediatrie Ploiesti si mi-a spus ca intr-adevar nu am de ce sa ii dau antibiotic ca ce are el este viral si nu l-ar ajuta.

#44
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 01:31

Si culmea astazi am fost la medicul de familie si mi-a spus ca este mai bine si sa continui cu tratamentul (pe care eu nu i l-am dat) ca este ok[:-@].

Noi am facut pe 17 7 lunite si avem 8.5 kg si 68 de cm, inca nu prezentam dintisori.

Alex "la cat mai multe lunite" ,sa fii sanatos si sa le aduci numai bucurii parintilor.

Am uitat sa va spun ca eu am si 2 nepotei de la surorile mele ,s-au nascut amandoi in aceeasi zi :cea mare a nascut la termen un baietel de 3 kg si sora cea mica a nascut la 36 de saptamani un baietel de 2.2kg (avea deficienta de crestere).

#45
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 01:39

Cand l-am vazut pe cel micut ...nu imi venea sa cred cat este de mic,desi si al meu a fost la fel ..............acum realizez ce au gandit cunoscutii cand mi l-au vazut pe vladut prima data.

Noi trebuie sa multumim lui Dumnezeu ca sunt bine asa cum sunt (chiar daca sunt mai micuti decat alti copii) ,eu am o prietena care are o fetita de 1 an si 9 luni si are 8 kg desi a fost nascuta la termen,i-a facut toate analizele ,mananca bine dar este foarte energica si nu pune pe ea.....asa ca nu conteaza ca au 6 -7 kg ...........sanatosi sa fie.Al meu este un copil foarte linistit si cred ca si de aia este mai grasun ,de la 2.3luni nu s-a mai trezit deloc noaptea .

#46
ramonika82

ramonika82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 01:42

Am scris acum ca sa recuperez [:D]caci nu se stie cand o sa mai reusesc sa scriu.
Va pupic si multa sanatate la [bibe].

#47
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 02:39

Crislo, Dennis se intoarce pe burtica mai mult spre dreapta dar a inceput si pe stanga, dar nu reuseste sa se intoarca si invers(de pe burta pe spate).Cu piciorusele se mai joaca dar numai cand sta in fundulet altfel nu. Si pe mine m-a pus pe ganduri dar..., oricum avem programare la fizi pe 30 si am sa intreb. Noua nu ne-a dat sa facem exercitii, dar oricum fac cu el miscari ale mainilor si picioruselor.
Poti sa-mi spui te rog ce fel de exercitii ti-a dat sa faci?[flo]
Azi a mancat 21 linguri de supa in care am pus si lapte+ 100 ml lapte. Voi cum le dati supa mai crema sau mai lichida? Eu i-am facut-o crema si ma gandeam ca daca trebuie sa-i dau o masa de supa trebuie sa fie mai lichida sau nu?
Intr-o ora am programare la cosmetica...relaxareeee...ce nevoie am de asta[pk][pk][pk]
Ramonik, sunteti o gashca cu puiuti in familie[:D][pup]
Sorilea imi pare tare rau de Razvanel, sa speram ca va fi totul bine
[pup][pup] la toate fetele si bebeii

http://forum.desprec...sp?sqldtl=79836

#48
crislo

crislo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 10:54

E f bine ca se intoarce Denis pe ambele parti. El si-a ridicat f greu capusorul de pe burtica, cam pe la 3,5 luni, iar cand este pus pe laterala abia acum a inceput sa nu mai planga. Ca si exercitii ne-a recomandat sa ne jucam cu el toata ziua punandu-l pe laterale, pe burtica, sa-l incurajam sa prinda jucariile de pe burtica ( inca nu vrea ). La fel avem o minge de gimnastica ( destul de mare) si il pun pe ea, cand pe spate, cand pe burtica in timp ce misc mingea , pe stanga, pe dreapta, sus, jos.

Cate kg are Denis? Eu abia acum incep sa-l pun in fundulet, asa mi-a zis kinoterapeuta de la 5 luni.

In ceea ce priveste supica ii dau cam 4-5 lingurite ca un pireu, si apoi ptr ca nu mai vrea ii pun f diluat cu lapte in biberon. Oricum parerile sunt f impartite, pediatrul imi spune ca este prea mic in greutate sa incep diversificarea, neonatologul ca trebuie sa-I dau si legume si fructe, choar si carnita…. O sa ma adaptez la Alex si cat o sa vrea o sap ape.

Fetelor cum pun poze cu cocuta mea?


#49
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 12:57

Jo [wow] felicitari pt dintisor[cool]era si timpul[:D]
si nou ne-a mai iesit unu zilele trecute si bat la usa si caninii deja[bang]
Crislo incearca sa iti faci cont pe un site de poze cum ar fi :http://family.webshots.com http://photobucket.com/ nu stiu sunt mai multe poate te mai indruma fetele [flo]succes
Ramonika bine ai revenit[flo]felicitari pt lunite la cat mai multe pline de sanatate de acum in colo si la multe kg[:D],sa-ti traeasca nepoteii[flo][pup][flo]
Mikaela imi place la tine ca ii dai mancarea(linguritile)numarate eu nu aveam rabdare sa le numar[:D]ii dadeam la ochi,eu supa i-am dato mai crema ca sa io pot da cu lingurita ca si asa nu statea intr-un loc,sa te relaxezi la cosmetica eu abia mai ajung la cateva luni la tuns si pensat,poate ajung si azi macar la pensat de nu asa ma duc la nunta noroc ca-s satena si nu prea se vad[:D]




LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot cva1.jpg si val1.jpg

#50
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 24 septembrie 2009 - 13:01

asa o ajut eu pe mama,sau o incurc mai tare[:D] scuzati lumina proasta[:D]



LucaDaniel -22.10.2008
povestea mea
Slideshow
asa sunt eu
vrem si noi un vot cva1.jpg si val1.jpg


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -