Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Copii din 1995-1998(33)


196 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 01:01

Un an scolar plin de succes!!!! [flo][flo][pk][pk][pup][pup]



Copii din 1996 (11),(12),(13),(14),(15),(16),(17),(18),(19),(20),(21),(22),

(23),(24),(25),(26),(27),(28), (29), (30),(31), (32)





Elliot-11 ian.1996 mami Sanca

Alexandru-18 febr. 1996 mami Ana68

Diana-23 febr.1996 mami alma

Silvia-27 martie 1998 mami Viviana

Andreea-03 apr. 1997 mami Mihaela-umflatel

Andrada-30 apr. 1996 mami mirela68


Cosmin-03 iulie 1997 mami Ingrid-prettysunshine

Ana-15 iulie 1998 mami Katy

Andrei -26 iulie 1996 mami MikiMihaescu

Mihai-1 Aug 1995- mami Mihaela-mhldvrc

Tiberiu Mares-14 aug. 1997 mami Mara-flower power

Vlad-22 sept. 1997 mami crisseis

Matei-2 oct.1998 mami Sanca


Dedi - 11 oct. 1995 - mami MQQM

Robert-24 oct.1996 mami ralualexandrei

Dominik-29 oct. 1998 mami Mikki2

Andrei-30 oct. 1995 mami agho


Adriana Stefania-05 nov. 1998 mami tomecica

Ana-13 nov. 1997 mami agho

Diana-22 nov. 1996 mami mihaela_s

Andrei - 2 dec. 1995 mami Andacos

Daniel-11 dec. 1994-mami Vic


Mara-26 dec. 1997 mami corianai



Si mamicile:



ralualexandrei-9 febr. 1976

Vic-17 martie 1971

tomecica-18 martie 1976

mikimihaescu-29 martie 1969

crisseis-4 apr. 1973

Mihaela_s-20 apr. 1971

Mihaela(mhldvrc)-25 apr. 1962

Sanca-13 mai [:D]

agho-21 mai 1968

andacos-24 mai 1969

Mirela_68-6 iulie 1968

Mara-19 iulie [:D]

Ana-Maria-15 nov. 1968

Mihaela(umflatel)-16 nov. 1977

alma-4 dec. 1970








fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#2
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 01:08

Vreau doar sa va spun il avem de azi dimineata pe Morgan acasa din nou, a fost la cineva destul de departe de aici si au dat anunt in ziar, a aparut azi dimineata. Mai pe larg am scris pe blog...revin sa va iau la rand dupa ce o culc pe Silvia sau daca adorm revin maine. Va [pup] cu drag pe toate, ma bucur de succesele copiilor si ma necajesc cand citesc de noile reglementari in scoala romaneasca. Azi am avut sedinta cu parintii la Diana, am sa va scriu cate ceva, cel mai interesant a fost ca au si ei 4 optionale cate 5 saptamani dupa care le schimba...si faptul ca toti parintii sunt nemultumiti de mancarea de la pranz a copiilor, adica parintii sunt vocile nemultumirilor copiilor si speram sa se rezolve ceva in privinta asta.



Am fugit, somn usor! [flo]



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#3
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 14:24

Va salut si va doresc un week end la superlativ![flo]

#4
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 15:39

Deci, Miha, am avut gura aurita[:D].Si acum ,dedicatie speciala pt Morgan si stapana lui .http://www.youtube.com/watch?v=W9r-He2k_WY&feature=PlayList&p=AEA9249879BC0A59&playnext=1&playnext_from=PL&index=
Cred ca in sfarsit azi noapte ai dormit si tu linistita [:)].

Agho, iti dai seama ca pe mine nu ma intereseaza prea tare metodologia de anul asta in ritmul in care se schimba lucrurile ...[:)]Eu am pus linkul stiind ca s-a lucrat pana dupa inceperea scolii la lege si ca abia acum au decis ce si cum cu clasa a 8-a de anul asta. Citind ce-ai scris imi vine in minte ca ma intreba la un moment dat Anca de ce ma agit asa cand mai avem...pana la admitere .Ea saracuta nu stie si nici nu cred ca-si poate imagina macar ca e posibil asa ceva.
Singura consolare, daca pot spune asa, e ca toti sunt in aceeasi oala .Ma refer la seria asta .
Concluzia la care am ajuns inca de ceva buna vreme de cand tot studiez meandrele concretului invatamantului de pe la noi e ca, trebuie sa fii cat mai bine pregatit la tot ca nici nu stii ce ti se coace sau ce te poate lovi . Doar asa nu risti sa fii luat prin surprindere .

Andra, pai si eu tot in etape am tot copt vinetele cand am iesit la gratar si ardeii tot acolo am de gand si o asamblez la final [:)].



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

#5
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 18:13

Week end placut! [pup][flo]

Flower, nicio problema, e normal insa sa n-abordezi probl. inca de pe toate partile. Insa am profitat si eu de interventia ta ca sa-mi vars oful.[asia][:D][pup]

#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 septembrie 2009 - 00:23

Acum am ajuns in sfarsit sa stau la comp si sa pot raspuned linistita. In primul rand va multumesc mult pentru suportul vostru in ceea ce priveste recuperarea lui Morgan si gandirea pozitiva care m-a ajutat si pe mine, desi uneori simteam ca sunt undeva acolo jos de tot, ma simteam neputincioasa si ma invinovateam ca nu am avut destula grija de el...In fine, acum a trecut si speram sa nu se mai repete, desi daca e genul plimbacios, nu se stie niciodata. [flo] si [pup]



sanca, sper ca ti-a mai trecut raceala. Cum a fost la sedinta cu parintii? [pup]



Mirela, bine ai revenit. [pup] Sanatate multa mamei tale si tie spor la munca.



Mara, asa e cum spui cu sentimentele pentru animale. Acuma fiecare stie cat poate duce...adica daca stiu ca e un animal batran, pe moarte, bolnav...sufar dar stiu ca moartea aduce sfarsitul suferintei lui. Dar acum cu Morgan a fost altfel, iar eu mi-am descoperit o latura a mea pe care chiar nu o cunosteam si nu credeam ca un animal te poate face sa il iubesti atat. Cred ca iubirea neconditionata e ceva ce nu poate fi inlocuita. Dar inteleg perfect ce spui, sa stii ca si eu am avut aceleasi temeri la inceput, temeri care uite mi s-au confirmat. Acum insa il avem inapoi si mergem inainte...

Perdelele si mie imi plac(inca) desi ma bate gandul sa mai iau ceva sa mai schimb mai ales de Craciun, cand aici lumea isi schimba perdele si huse pe canapele si pernele ornamentale, sunt de sezon de sarbatori tare frumoase. Si schimba casa pe de-a-ntregul. Hai pune poze de la ziua lui TB si cu casa renovata. [olala] Si cu perdelele noi. Frumos la Balcik, am admirat si eu florile.



mihaela [pk] am vazut si eu camerele copiilor, tare imi place cum si-au vopsit peretii. Cand eram copii, eu si sora mea ne-am pictat, impreuna cu matusa mea care e absolventa de arte plastice si a fost profesoara de arte plastice, de cateva ori peretii din camera noastra. tare ne placea cand zugraveau ai nostri, sa vina matusa sa pictam...Bafta copiilor in anul asta, ai emotii cat China, te cred! [pup]



Ano, scoala serioasa acolo la voi! Aici inca copiii se cunosc intre ei, mai fac si mate dar numai recapitulari...ce chimie, fizica? astea se fac la gramada si au inceput cu biologia. Au invatat copacii dupa frunze si aspect general, cei mai cunoscuti copaci de pe insula. Bafta lui Alex si succes in impartirea lui [:)].



Vic, felicitari pentru rezulatela lui Daniel. Dar si pentru ale lui Mihai. Spor la sefit in continuare. Am vazut ca e primavara frumoasa la voi...[pup]



agho, m-am distrat de Ana cu dormitul dimineata [:D]. cat despre ce povestesti despre situatia incerta inca la ora asta in legatura cu examenele pentru liceu, e trist...trist de tot. Tot ce sper e ca Andrei nu va prinde anul asta modificarile. Mi se pare absurd sa faca modificari in cursul anului asta si sa le aplice pentru clasa terminala. [pup]



Andra, esti sigura ca nu ai vreo clona? [:)] Ca mi se pare imposibil sa rezisti cu atata munca plus casa si copii...Si mai pui si pe iarna wow! esti in topul femeilor pe care le admir. Cum s-a obisnuti Maria la gradi? [pup]



Mara multumim de dedicatie! Ce frumosi sunt toti pisoiasii! [olala]



Aseara am fost si eu la sedinta cu parintii, i-am cunoscut pe toti profesorii din scoala care predau la clasele 7-9 si apoi ne-am impartit pe clase unde am continuat sedinta. Am discutat despre cum li s-a parut copiilor inceputul de an, daca sunt multumiti si daca le place impreuna. Majoritatea a zis ca daca in august copiii aveau indoieli pentru inceput, ca nu se cunosteau, acum toti cred ca sunt un colectiv frumos. fetele deja au avut cateva petreceri, doua din ele s-au "soldat" cu dormit peste noapte acasa la sarbatorita, vreo 8 sau 10 fete in total. Apoi s-a discutat de materiile optionale, au 4 in total din o gramada. Ideea e ca tot la 5 saptamani schimba materiile, sunt multe din astea de cultura generala sau distractie. Au si lucru individual daca au nevoie de asta, au engleza conversatie sau walk and talk, care e exact ce scrie, au si suedeza pentru cei care au nevoie in plus...Diana a ales muzica 2 ore si asta va fi tot semestrul, nu va mai schimba, o ora de scris articole pentru ziar si o ora de citit sau scris in liniste. diana a scris o povestire pe care a trimis-o la un concurs local, un concurs unde printre cei din juriu e proful meu de suedeza, el primeste de altfel pe email toate lucrarile participante. O sa vedem cum va fi, am citit lucrari premiate anul trecut, tare frumos scrise. Mai are de scris la romana, de citit, asa ca foloseste util acea ora. Apoi s-a povestit despre mancarea proasta de la scoala de care se plang toti copiii, sa speram ca se va rezolva ceva. De multe ori copiii merg si mananca la MacDonalds pentru ca nu pot manca mancarea de la scoala, din pacate. Si nu e defel bine. Diana isi mai pune cate un sandwich cand isi aduce aminte sa se uite pe net la meniul pentru a 2-a zi. In 1 oct. voi avea sedinta individuala si atunci am sa aflu parerea profesorilor despre ea si ce trebuie sa faca in mod special semestrul asta, la ce sa insiste mai mult.

Scoala are un sistem intern de comunicare pe internet, un sistem in care fiecare elev si profesor are cont, elevii pot sa isi vada notele, pot sa isi ia temele de studiu(de ex. asta de la biologie a fost o tema de studiu individual, pe care fiecare elev a trebuit sa o faca in power point si apoi sa invete pentru test) si sa trimita e-maiuri colegilor sau profesorilor din scoala atunci cand au ceva de comunicat. E ceva nou si ne-a fost prezentat si noua la sedinta ca sa stim cam cum muncesc copiii nostri si ca au nevoie de timp la computer. Sistemul poate fi accesat si de acasa si putem si noi parintii vedea pe pagina web a scolii anumite informatii.



Va [pup] pe toate, un we frumos sa aveti!



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie



#7
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 21 septembrie 2009 - 23:17

Salutare !

Am revenit, si mi-am revenit. [:D]

V-am urmarit din umbra.
Mihaela am fost alaturi de tine, cu pierderea si cautarea lui Morgan, ca stiu cum e cand nu apare inapoi la casa, masa, si dormit. Imi pare bine ca a venit acasa motanul vostru vaganbonzel. Eu ti-am mai scris tie, ca pisicile mele nu ies pe afara. Cand aveam motanul negru, de Halloween era tare greu sa-l tinem in casa, ca de era invatat sa bata strada. Dar sincera sa fiu, mi se pare straniu ca Morgan s-a dus asa departe, ca pisicile sant de obicei teritoriale, nu prea se indeparteaza mult de casa. Dar totul e bine cand se termina cu bine, nu???
[pup] lui Morgan, si spune-i si din partea mea, Welcome back home.

Mara ai dreptate, cat priveste scoala, si sistemul din Ro. sant in stare de soc. Haos.
Noi am inceput sa lucram dintr-o carte de pregatire ptr admiterea la liceele private. Deocamdata nu am intalnit nimica socant, care sa nu stie Elliot. Dar examenul de admitere e facut in asa stil, ca nu prea ai timp sa dospesti raspunsul, iar unele din intrebari sant cu dus si-ntors. Totul e sa-l invat sa le depisteze, dar nu prea am cu cine discuta, ca el le stie deja pe toate [bang]

Miha [pk] Bravo tie ca ai lasat copii sa decoreze peretii cum au vrut ei. A iesit bine, si sant sigura ca se simt si ei "acasa" si in felul asta lucreaza si stau si ei mai cu drag in camerele lor.

Agho deci care e planul de actiune la limba romana?

Vic bine ai revenit.

Ana ce-i cu tine de esti asa telegrafica?

Sedintele cu parintii, au iesit destul de bine. Sa vedem cum si ce o sa facem in clasa lui Elliot cu stransul banilor ptr balamucul de sfarsit de an. Noul director al scolii se agita sa aduca studenti straini - un fel de exchange... dar numa noi primim studenti straini si nu trimitem pe nimeni in tari straine. Scoala mica, iar mie mi se pare un balamuc inutil, dar prob ca le iese bani de undeva.

o saptamana buna la toti,
[pup]

#8
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 22 septembrie 2009 - 14:02

Mihaela, interesanta si totodata relaxanta programa de studiu a Dianei! Cred c-asa ceva le-ar place si copiilor mei.[:)] Mult succes la scris, Dianei![flo][pup]

Sanca, azi voi merge si eu la sedinta la And si-am sa vad daca voi obtine si alte lamuriri in afara celor deja aflate. Maine voi merge la Ana la sedinta. Asa ca sunt in saptamana sedintelor.[:D] Iar la And., deja s-a sesizat prof. actuala de romana si vor incerca sa lucreze saptamanal o ora de pregatire suplimentara la scoala, lunea dupa-amiaza. Prof. de romana e o tipa ff implicata si n-am cuvinte sa spun si sa multumesc ca in sfarsit are si fi-miu mai toti profesorii cam cum ar trebui sa fie. Anul acesta are si o profesoara noua la istorie si i-a placut cum a predat. In rest are cam aceeasi profesori, dar stii cum e? Conteaza si motivatia elevului. Deocamdata abia au inceput.
Multa bafta la executat testele cu Elliot![:D][flo] Nu stiu ce-au copiii astia, dar cu cat mai mult te implici in educatia lor, cu-atat devin ei mai reticenti.[pup]

In rest sunt cam fara chef, asa o stare de nestare.
Asteptam mamicile cu noutati![flo][pup]

#9
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 22 septembrie 2009 - 16:23

Anca, bine ai revenit si ti-ai revenit [pup]. Sper ca si Elliot a depasit episodul de raceala si noi suntem un pic infundati ca de inceput de rapciune asa. Vara insa nu se da dusa cu una cu doua, inca avem temperaturi de 25 si peste chiar,nu ca ne-am plange. In mod special eu, care am alt tonus cand e soare [8D].Dimineata si seara e mai recisor ashea, dar dupa cum spuneam, deja e toamna.

Cu sistemul, daca nu ne-ar afecta in mod direct, ar fi de cascadorii rasului [alcool].Vor sa-i testeze PISA dar le predau cat sa toceasca pan la firu' ierbii.Adica mai pe romaneste ii vor spontani si sa le pice fisa la teste, in timp ce de fapt la clasa tot toceala-i de baza . Nu mai vorbesc ca evaluarea la clasa nu e reglementata nicicum.

E bine ca il antrenezi pe Elliot, cu cat mai bine antrenat cu atat mai in forma si relaxat la admitere .Sunt teste grila, cu variante de raspuns ? Presupun ca nu-s probleme cu rezolvarea de-o pagina[:)].Chiar m-ai facut curioasa ,cand ai timp poate-mi trimiti si mie vreo 2-3 mostre(pe mail)sa-mi fac o parere.
Si cei care nu intra in primii 5 ce alternativa au?

Miha, deci pana la urma am trimis postul ala in care-ti scriam de ziua Silviei si perdele. Mergea prost forumul zilele alea si am pierdut atunci niste postari.Cum imi fac putin timp le pun in album. Pozele[:)][pup]

Agho, asteptam noutati de la sedinte. Ai dreptate, copiii astia tot pe invers tind sa faca .Trebuie sa dispui de tactici serioase sa-i motivezi [:)]



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

#10
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 22 septembrie 2009 - 22:33

Buna fetelor!

Deci, dupa a doua ceasca de ceai, m-am dezamortit un picut.

Mara - testele sant grila cu multiple choice- mi se pare ca au 4 sau 5 raspunsuri sa aleaga. Daca am energia necesara, poate scanez un test si ti-l trimit prin email.
Situatia cu liceul e cam asa. Liceul cel vrem noi e de stat, dar e charter school, adica nu au programa dictata de stat. E vis-a-vis de casa noastra, dar au foarte multi candidati si se face cu tragere la sort. Alt liceu, tot charter - Health science, e pe locul 2. O zi pe saptamana merg in vizita la spital, si e un fel de liceu sanitar. Ce mi-a placut la liceul asta e ca in ultimii doi ani pot sa ia clase si credite de college.
Liceul cu examenul de admitere in ianuarie e ptr liceul catolic. Sant 2 licee, mai accesibile la pret. Am incredere ca se face scoala serioasa, dar si platesti ptr asta. Daca nu intra copilu' printre primi 5 ce faci? Platesti de-ti iese pe nas. Eu nu vreau sa ma cocosez platind inca 4 ani de aici in colo, si pe urma college... Daca intra printre primii 5, fac un sacrificiu si scot 1/2 din tuition si-l tin la liceul catolic.
Din discutiile de la sedinta cu parintii, am inteles ca daca e sa mearga la liceul de cartier - Point Loma High (ultimul pe lisa), intra automat in clasele avansate. Are un test de matematica de dat, dar majoritatea studentiilor de la scoala actuala au intrat in clasele avansate de la PL. In clasele avansate se face carte, restul, D-zeu cu mila. Eu am groaza ca de cate ori trec pe langa liceul asta, studentii sant asa de pestiriti (toate natiile si culorile) ca sincera sa fiu, ma sperie. Mai ales ca e un haos general, plus am auzit si zvonuri cum se fac schimburi de droguri in WC, si alte horror. Nu zic ca la celelalte scoli sant ingerasi, dar eu ii vad mai disciplinati pe studenti.

M-am intins ca o pleasca...



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -