Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

poznasi, dar dragalasi - ian-febr 2004 -9


236 raspunsuri la acest subiect

#11
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 07:15

Adriana, felicitari pt finalizarea tezei!

experiente cu orl-isti parca avea Monica.



@

#12
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 12:07

Adina, nu a inceput inca sezonul de viroze la noi, asta e made in Turkey. [:D] Legat de scoala, si eu prefer o scoala de stat, tocmai pentru ca sistemul de la scolile particulare mi se pare prea lejer. Nu ca ar fi o problema, dar daca se intentioneza ca la un moment dat sa inregimentezi copilul in sistemul de stat, atunci se va adapta mai greu. Sistemul particular merge numai daca il folosesti cap coada.



Apropos de scoli, chiar voiam sa discut ceva cu voi. Dat fiind ca in Pipera nu prea avem scoala de stat, suntem nevoiti sa o aducem in oras (alternativa ar fi totusi British School care si-a deschis sediul langa noi si cica ar fi doar 5000 pe an - asta ramane de investigat, ca la americana este de 5 ori mai mult; aceasta varianta ramane cu probleme pentru ca nu are cu cine sa o ia si sa faca lectii, in oras ar ramane la bunici pana seara). Varianta la care ne-am gandit initial era scoala 11, care este o scoala foarte buna si exigenta. Am insa 2 mari probleme: inteleg ca fiind o scoala de fitze se cer spagi foarte mari (in afara celei de la inscriere, pe care sunt dispusa sa o dau), si apoi nici exigenta asta nu stiu daca e ok pentru Alex. Alex e un copil sensibil, nu reactioneaza deloc bine la critica, reguli si strictete, are tendinte hiperactive uneori, si ma intreb daca s-ar adapta acolo sau ar fi presiunea prea mare pentru ea. Nici mama mea si nici sotul meu nu sunt de acord cu scoala de cartier la care am invatat eu, sincer eu pentru asta as fi optat. Asa ca a ramas in picioare varianta scolii 11, dar cu retineri legate de exigenta. Voi ce parere aveti de asta? Nu stiu insa in ce masura am redat eu bine temerile mele, cred ca e greu pentru voi sa va imaginati tabloul complet pentru ca puii vostri sunt cuminteti si ascultatori in cea mai mare parte.



Rox , mamica

Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

#13
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 12:13

Adriana, multa sanatate si lui Rares. Rinita alergica presupune secretii apoase si multe, nu doar nasuc infundat. Mai fa-i inca o data exudatul acela nazal, ca la noi a iesit iar pneumococul in vara si tot asa se manifesta si la ei. Un doctor bun este Dan Gheorghe, il gasesti la Sanador. Un doctor foarte bun de care eu sunt multumita si la care mergem mereu este Dr. Lungu la Medicover.



Felicitari pentru terminarea tezei si mult succes si de acum incolo!



Rox , mamica

Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

#14
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 12:22

Uite ca la asa dezbateri m-am luat cu altele si nu v-am mai zis de Alex. Pare sa fie mai bine, sper ca am depasit faza critica de acum. Multumim mult de urarile de sanatate.



Revenind la temele dezbatute, uite ca eu nu am abordat deloc aparitia omului. Insa cred ca tot creationista a prins, pentru ca i-am zis candva de Adam si Eva si e foarte incantata de idee (mai ales ca umblau in pielea goala[:D]). Mai mult, mi-a afirmat de multe ori ca Doamne Doamne ne vegheaza si are grija de noi. Eu nu i-am zis foarte multe despre asta si nici nu am luat o cu mine la biserica, poate sa mai fi mers cu bunicii. Insa teoriile religioase nu sunt de la bunici, si mama a fost mirata cand i-a zis Alex ca ne pedepseste DD dc facem ceva rau. ceea ce noi nu am fi spus. Suspectasem bona, i-am interzis sa mai deschida teme religioase cu Alex. Dar nu sunt sigura ca asta era sursa, dat fiind ca mama unei colege de gradi s-a plans ca fetita ar avea aceleasi comentarii acasa. Cu siguranta nu educatoarea lor a propagat ideea, nu era deloc genul, poate alta educatoare sau vreo ingrijitoare pe acolo.



Rox , mamica

Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

#15
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 12:22

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G





Am insa 2 mari probleme: inteleg ca fiind o scoala de fitze se cer spagi foarte mari (in afara celei de la inscriere, pe care sunt dispusa sa o dau), si apoi nici exigenta asta nu stiu daca e ok pentru Alex. Alex e un copil sensibil, nu reactioneaza deloc bine la critica, reguli si strictete, are tendinte hiperactive uneori, si ma intreb daca s-ar adapta acolo sau ar fi presiunea prea mare pentru ea.

Rox , mamica

Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi





astea sint si obiectiile mele, exact astea [pup]



step by step e la scoala de stat.



@

#16
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 12:24

Si ultima chestiune, ca ma apuc si eu de treaba. Legat de inceperea scolii la 6 ani jumate, si eu imi amintesc ca am mai dezbatut pentru ca era grija mea la momentul respectiv. A ramas valabil faptul ca putem amana si noi inca un an daca constat ca sunt oarece probleme la pregatitoare, desi nu ma astept, pentru ca anul trecut la grupa mare Alex a facut progrese extraordinare.



Gata, va pupic, sa aveti o zi buna si un weekend placut!



Rox , mamica

Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

#17
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 22 septembrie 2009 - 23:11

la Matei la gradi au fost niste permutari de nu mai seamana nici grupa cu ce era, educatoarea e alta dimineata, dupa amiaza e la fel.

insa, surprinzator, el nu pare deloc sa fie afectat, cica e buna si teachera asta[:D]

mai avem conflicte din motive de personalitati puternice si incapatinari interminabile, dar asta e, ne descurcam cumva.

nu ca ma laud, dar eu sint supermultumita de ce stie baiatul, asa ca am vb cu teacher, macar scrisul de mina sa nu-l invete, sa aiba si el o provocare la scoala. acu ... nu stiu daca am ales-o pe cea mai potrivita [bibe]





@

#18
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 23 septembrie 2009 - 07:18

Roxi, pai la BSB eu stiam ca taxa e undeva la 11 mii eur pe an. Tu zici ca e "doar" 5 mii?

Legat de scoala, eu am optat pentru o scoala de cartier, dar care este relativ ok (din punctul de vedere al rezultatelor elevilor la intrarea in liceu). Pe aceleasi considerente ca cele enumerate de tine, nu vom opta pentru o invatatoare severa. Eu cred ca metodele de predare s-au schimbat mult, bine, nici nu mai stiu ce anume se intampla acum in invatamantul primar si gimnazial, dar sper sa nu se mai foloseasca totusi metodele aplicate pe vremea noastra.

Pai invatatoarea care era severa "pe vremea mea" era cea mai buna. Statea cu batul aratator pe catedra si ne altoia pe toti cand nu stiam. Brrrr nici nu mai vreau sa-mi amintesc.

Anca, eu cred ca materia de clasa I este mult mai complexa acum. Uite, n-am mai luat un manual sa-l rasfoiesc...dar nu cred ca se limiteaza la a invata scrisul/cititul. Si eu ma uit cu uimire cate socoteli stie sa faca Vivi, si scaderi, si adunari, dar daca poate sa mai invete cu usurinta si altele, eu ma bucur. Referitor la scrierea de mana, stiu sigur ca acum in grupa pregatitoare la noi la gradinita se face asta. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine, dupa parerea mea, ii va veni mai usor in viitor. Programele sunt foarte stufoase acum, ei au mult mai multe de invatat decat noi, mai ales de cand cu tehnica asta(calculatoare, etc - noi nu aveam nimic de invatat, pe cand la copii deja exista concursuri in acest domeniu)


#19
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 23 septembrie 2009 - 11:52

Adina, sint convinsa ca nu sintem singurii premianti din grupa.

insa eu am asa o idee ca pina pe la 6 ani copilul trebuie sa se joace aproape exclusiv [:D]

o fi bine, o fi rau, vom vedea.

oricum, pe acest rationament incerc sa il "scutesc" pe Matei de cit mai multe activitati.

sa nu-ti inchipui insa ca nu am vizionat caiete de anul trecut cu bastonase si cirlige. asa ca anul asta, nici nu ma indoiesc ca vor sti aproape sa scrie. dar macar dictarea sa ramina pt scoala[bibe]





@

#20
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 23 septembrie 2009 - 12:08

Multa sanatate lui Alex si lui Rares.
Adriana, stii ca eu merg cu Albert la dr. Gheorghe de la Budimex. Eu sunt f multumita de el. Il gasesti in fiecare dimineata la etajul 4.
Legat de scoala, eu m-am gandit ca-l voi da la anul la scoala, adica la 6 ani si jumatate. Nu e prea mare anul urmator, 8 ani in clasa 1 ....inca nu sunt suta la suta hotarata, dar ma gandesc sa-l dau totusi la anul. Desi mi-e cam mila de el, ma gandesc ca incepe scoala si s-a terminat cu lipsa de griji...si parca a trecut mult prea repede. Deja acum la gradinita a inceput sa scrie , e la pregatitoare.
Legat de teoria evolutionaista sau creationista, noi credem in cea de-a doua si Albert la fel.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -