Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce spune Quran'ul despre Iisus as si profeti as?


53 raspunsuri la acest subiect

#1
Aynur

Aynur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 08:21

Buna tuturor!propun acest subiect pentru ca majoritatea crestinilor nu stiu ca in Quran sunt capitole intregi despre profetii anteriori lui Muhammad sas ,despre Iisus,sas,Maria despre crestini si evrei.acest subiect este pentru cine vrea sa stie ce spune Quran'ul,nimeni nu este fortat(a)sa creada in cele spuse.mi s-a parut nepotrivit sa introduc versete din Quran la subiectul despre Biblie,desi pentru mine si musulmani isi urmeaza una alteia in mesajul dat de Dumnezeu oamenilor.
incep cu versetul 62din sura baqara 2:62"Cei care au crezut[in islam],precum si aceia dintre cei care s-au iudaizat,dintre crestinii si sabeenii care vor crede in Allah si in Ziua de Apoi si vor face bine,vor avea rasplata lor de la Domnul lor.Ei n-au a se teme si nici nu se vor mahni"
tot in sura al baqara:
"111.Au zis ca nu vor intra in Rai decat cei care sunt iudei sau crestini!Astea sunt doar dorintele lor.Raspunde-le:'Aduceti dovada voastra daca aveti dreptate!'
112.Ba nu!Cel care s-a supus lui Allah si face bine ,va avea rasplata sa de la Domnul lui!Ei nu au a se teme si nici nu vor fi mahniti!
113.Au zis iudeii:"Crestinii nu au nici un temei!'Si au zis crestinii:'Iudeii nu au nici un temei!'Si totusi ei citesc Scriptura.Si astfel au zis si cei care nu au stiinta(politeistii arabi),asemenea vorbelor lor.Dar Allah va judeca in Ziua Invierii in cele asupra carora au pareri diferite."

voi continua inshaAllah cu voia lui Dumnezeu
numai bine tuturor!
aynur

Allah!Nu este Dumnezeu in afara de El,Cel Viu,Vesnicul!Nici atipirea,nici somnul nu-l cuprind!Ale lui sunt cele din ceruri si cele de pre pamant!Cine este acela care ar putea mijloci la El fara de ingaduinta Lui?El le stie pe cele din fata lor si pe cele din urma lor.Si ei nu procep nimic din stiinta Sa in afara de ceea ce El voieste.Tronul Lui se intinde peste ceruri si peste pamant si nu-I este grea pazirea lor.El este Preainaltul,Maretul!

#2
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 08:58

Aynur, cred ca ar fi bine sa incepi prin a ne explica si noua ce inseamna literele presarate prin textul tau (gen "sas", "as") si prin a ne traduce expresiile de genul "inshaAllah" si poate si alte expresii in limba araba pe care intentionezi sa le folosesti, dupa cum am vazut ca este obiceiul musulmancelor (a propos, ai putea sa imi spui de ce se prefera exprimarea in aceasta limba? e vorba de obisnuinta, de uitarea limbii materne sau are alta semnificatie?)

Multumesc.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#3
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 09:19

Cataghe,am sa-ti raspund eu pina vede aynur.
In religia islamica este cerinta ca atunci cind vorbesti despre Profeti sa folosesti formula "sala aleihi wa salam" ceea ce inseamna
"Pacea asupra lui(respectivului profet)"sau "pacea si binecuvintarile lui Allah supra lui/lor" .Asadeci "sas,sa" fiind doar prescurtari ale acestor formule,prescurtari ce se folosesc doar in scris.
De asemeni unui musulman ii este recomndat ca atunci cind isi propune sa faca ceva,cind intentioneaza ceva sa specifice "cu voia lui Dumnezeu(daca binevoieste Dumnezeu)" in limba araba fiind "InshaAllah!"
Formula de salut a musulmanilor fiind "Salam aleikum" sau "Salam aleikum wa rahmatullah wa barakatu" ceea ce inseamna "Pacea asupra ta/voastra ,sau pacea si binecuvintarile lui Allah Milostivul asupra ta/voastra"
Nici un musulman ,indiferent de limba vorbita nu foloseste cind se intilneste cu un alt musulman salutul "hi,hello" sau altele .
La fel ,inainte de orice actiune,mincat,baut,gatit, sacrificarea animalelor,citit din Qoran sau rugaciune se foloseste formula "Bism illah il rahmen il rahim" ceea ce inseamna "In numele lui Dumnezeu,Cel Milostiv, Indurator".


-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#4
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 09:23

Bun, saru'mana, am priceput, dar de ce se spun toate lucrurile astea in araba? De ce nu se spun in romaneste de exemplu?

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#5
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 09:27

Am uitat sa-ti spun de ce se foloseste aceasta limba.
In primul rind pt. ca in aceasta limba a fost revelat Coranul.Apoi in oridine nu neaparat "cronologica",musulmanii isi efectueaza rugaciunile numai in limba araba indiferent de limba lui materna,aceasta fiind solutia care sa nu duca la greseli,la adaugiri ,la degradarea textului si pt. a avea siguranta ca toti ne rugam la fel.acest lucru asigura si o unitate intre musulmani asa cum am mai zis indiferent de originea lui.
Este intr-adevar emotionant,am experimentat de multe ori acest sentiment cind am fost salutata de oameni despre ca caror origine habar nu aveam ,a caror limba nu o intelegeam .
Dar esenta este aceasta ,sa nu se piarda textul original,sa nu adaugam nimic religiei,si sa creeze unitate intre musulmani.
De aceea folosim si cuvintul Allah.Nu este gresit sa folosim in limba noastra,adica Dumnezeu.Dar folosind Allah ne simtim mai aproape de limba Coranului,limba in care Allah si-a revelat numele.
Nume care este identic cu cel folosit in vechile editii ale bibliei chiar.(Illah,Allah,Elloh)

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#6
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 09:45

Multumesc, Hannen. Inteleg importanta unei limbi universale in rugaciune (eu personal regret abandonarea limbii latine in slujba catolica), dar ma gandesc totusi, in momentul in care stati de vorba cu nemusulmani, sau in general cu persoane care nu cunosc limba araba, nu ar fi mai potrivit sa va exprimati in limba "locului", ca sa zic asa? Chiar cred ca ati fi altfel percepute.
Sper ca nu am ofensat prin nimic.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#7
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 10:06

Cu placere!
Cred totusi ca ne exprimam destul de in limba locului,de ex. aynur a specificat dupa InshaAllah -cu voia lui Dumnezeu.
Si apoi nu am salutat nicaeri pe vreun topic cu salam aleikum,sau cu alta formula islamica.Acum daca aici este subiect despre Coran ai cerut explicatii (si nu m-a deranjat ) si am explicat ce si cum.
Cind ma intilnesc in viata de zi cu zi cu nemusulmani este de la sine inteles ca nu folosesc salutul islamic sau cuvinte in limba araba,asa cum am zis acestea sunt folosite doar de musulmani care indiferent de lb. vorbita le stiu si le folosesc.
Cred ca as parea dusa cu pluta sa ma adresez unui om intr-o limba sau cu o formula pe care nu o cunoaste si implicit nu da nici doi bani.

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#8
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 10:18

Aynur,bine ai revenit![flo]Intresant subiect.



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

today



#9
iarina

iarina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 13:51

Mie nu mi se pare interesant ci doar ghinda unui nou scandal..iar vor incepe contrarile si jignirile (de ambele parti) asa ca io, Aynur iti dau un sfat lipsit de rautate: "las-o balta". Au fost muulte subiecte cu teme asemanatoare si am discutat (inclusiv io) fara a ajunge la vreun rezultat. Fetelor, o duminica placuta va doresc.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#10
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 14:16

quote:
Originally posted by iarina

Mie nu mi se pare interesant ci doar ghinda unui nou scandal..iar vor incepe contrarile si jignirile (de ambele parti) asa ca io, Aynur iti dau un sfat lipsit de rautate: "las-o balta". Au fost muulte subiecte cu teme asemanatoare si am discutat (inclusiv io) fara a ajunge la vreun rezultat. Fetelor, o duminica placuta va doresc.

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Iti dau si eu un sfat,tot lipsit de rautate ,daca ti se pare neinteresant ocoleste-l,sau stai pe tusha si amuza-te la scandal.Deja lojele sunt pline[:D]

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -