Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Nasterea acasa (in cada)


299 raspunsuri la acest subiect

#21
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:27

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Natasa, care atitudine? Si ce te tine aici daca nu iti place?**************Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook
Mirela, zau ca nu ma asteptam la reactia asta din partea ta. Atitudinea de mahala e cea gen Muffin care isi pune miinile in sold si jigneste orice iese din sfera ei de intelegere si experienta. La asta ma refeream si nu cred ca de cind ma stii pe formul asta am sarit calul cu ceva sau am jignit pe careva. Oricum, pentru ca experienta imi spune cind cineva imi arata usa, considera ca am inteles mesajul. Mi-a parut bine de cunostinta!

#22
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:34

Natasa, poate nu am citit eu bine insa nu am vazut decat diferente de opinie si nu mahala.



Si mie mi-a facut placere. [flo]



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#23
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:38

Mirela, in ceea ce ma priveste personal, pentru mine nasterea acasa nu este o optiune. Voi avea curand din pacate a treia cezariana, nu sunt personal interesata de subiect. Stiu ca Olanda e oarecum in extrema cealalta.Nu sunt o sustinatoare infocata a nasterii acasa sau a celei neasistate, dar sunt o sustinatoare a drepturilor omului in general si alegerea asta o vad printre ele.

Astfel mi se pare firesc sa existe posiblitatea legala ca in conditiile in care nu exista risc, femeile sa aiba posibilitatea de a naste acasa cu moasa atestata. Din cate stiu eu in Romania inca nu este legal. Din ce am inteles din filmul prezentat pe AcasaTV referitor la situatia particulara a Anei a fost problema ca nu a gasit un spital suficient de prietenos cu mama incat sa ii permita un travaliu si o nastere conform planului ei de nastere (sa nasca pe vine etc) si ca a fost nevoita sa nasca in final neasistata, dupa ce moasa la care apelase i-a explicat ca nu o poate asista in mod legal.

Pentru astfel de situatii, cred ca ar fi bine sa existe un cadru legal care sa le acopere.Atat.



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (DPN ian.2011).





#24
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:39

Citat:
citat din mesajul lui 300

Orice femeie e capabila sa nasca acasa, cu conditia sa nu fie vreo sarcina cu probleme.


dupa parerea mea, conditia esentiala e sa nu fie o nastere cu probleme. sunt mai sus (daca era cazul) cateva exemple. de probleme imprevizibile.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#25
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:41

Ina, sigur, chiar si o discutie in contradictoriu poate aduce o multime de informatii si de aceea o consider foarte utila.



Ina, nastere usoara si un bebe frumos! Esti o mamica puternica si curajoasa. Nu pot sa cred ce multi ani au trecut de cand ne-am vazut! [pup]



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#26
alex_andra

alex_andra

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.196 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 01:15

In cazul nasterii acasa, fara moasa, cine preia copilul pentru analizele inediat urmatoare nasterii?

Pentru vaccinul imediat urmator nasterii?



Edit: In romania, nu in alte tari.



Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)



BAZAR UMANITAR

#27
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 01:16

Am mai scris la un subiect despre nasterea acasa, de fapt a scris si Mirela acelasi lucru: in Romania este periculos sa nasti acasa.

In Olanda este altceva, ajunge imediat o ambulanta si aceea este dotata ca un spital din Romania. In plus femeile nu nasc singure, nasc cu o persoana care este foarte specializata in nasterea normala, poate la fel de specializata ca un medic (nu stie altceva, operatii, chiuretaje, diagnostice ale unor boli ginecologice) si recunoaste imediat orice semn ca nasterea ar putea pune probleme.

Realitatea este ca o sarcina perfect normala poate fi urmata de o nastere cu probleme. Nu se intampla des, dar se intampla. Si problema poate sa apara in orice moment, la inceputul nasterii, in timpul nasterii sau dupa ce copilul s-a nascut. Si eu mi-as fi dorit sa nasc acasa dar in realitatea romaneasca nu mi-as fi asumat riscul.

#28
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 01:21

Da, din pacate, o sarcina fara probleme nu garanteaza o nastere fara probleme.

[flo]



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#29
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 02:14

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Vik, cu moasa e ok, singura nu prea cred!

Cica dupa mediatizarea nasterii mai multe femei s-au arata doritoare sa nasca singure-n cada.

--------------------------------------------
´´Cel care nu stie si stie ca nu stie, stie mai mult decat cel care nu stie dar nu stie ca nu stie´´


Hm, asta-mi suna ca aia cu Madalina si insecticidu', si-atunci zicea mass-media ca au aparut multe amatoare de asa ceva...Cred ca nimeni nu se sinucide fiindca vede la altii si nimeni nu naste acasa fiindca a vazut la altii...Adica eu o admir pe femeia respectiva, super tare, dar io nici intr-o mie de ani nu mi-as dori sa nasc singura, cu atat mai mult sa incerc, si de-as vedea zilnic cazuri de succes la televizor, nu doar unul, ca acesta[:)]




Ilinca, tu esti o persoana stabila care isi rezolva frustrarile in alt fel, cred io.

Insa sunt unii mai putin echilibrati.

Cazul sinuciderilor prin imitatie exista, si poarta numele de ´´efectul werther´´. Din acest motiv au fost pusi la zid ziaristii in cazul MM, cereau detalii si le publicau, nesabuinta care atrage val de sinucideri(sau tentative).
Fenomenul a inceput de la romanul lui Goethe´´suferintele tanarului werther´´ care odata publicat a declansat cresterea nr de sinucideri in randul tinerilor europeni, care copiau intocmai metoda tanarului w.


PS-eu nu admir gestul femeii. Il admiram (poate)daca era cu ea cel putin o moasa,fie ea si din satul cucuietiidemunte, si o masina a salvarii la scara.Altfel e pura inconstienta.


--------------------------------------------
´´Cel care nu stie si stie ca nu stie, stie mai mult decat cel care nu stie dar nu stie ca nu stie´´

#30
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 02:45

Se tatoneaza terenul pentru o nastere in public? In fata vreunui stand expozitional? [:D]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -