Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Nasterea acasa (in cada)


299 raspunsuri la acest subiect

#11
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 21 noiembrie 2010 - 23:30

Dar ce relevanta are cine este si ce-a facut Ana Maita? este vorba strict despre o femeie careia nu i s-a dat voie sa alapteze. Ce importanta are unde a nascut, cat de asistata medical a fost la nastere, etc??? Putea sa fie in locul ei oricare alta femeie....



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 24+ [baietel]

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web...m/user/bebebeca









#12
sellanic

sellanic

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 21 noiembrie 2010 - 23:32

Tare ma tem ca e manevra de mediatizare iar persoana care face acest lucru este bolnava de celebritate. Probabil ca o sa alapteze pana ce copilul va avea vreo 10 ani si o sa tot intre pe la conferinte ca sa fie data afara....
Daca nu faci scandal, nu esti celebru, probabil ca o sa apara iar pe ecrane, pe la otv si etc :(( Bleah.

#13
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 21 noiembrie 2010 - 23:36

Orice femeie e capabila sa nasca acasa, cu conditia sa nu fie vreo sarcina cu probleme. Eu voi incerca sa nasc irmatorii copii acasa si daca trebuie sa schimb tara o voi face, alaturi de familia mea.



Angelynna, nu regreta, tu ai alaptat, Crina e un copil reusit, poate ca crinul2 nu mai bagi completare si alaptezi mai mult. Te pup.



Ramona, [mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008

b de la bebe, blog...


blogul boboceilorr

#14
muffin

muffin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 391 mesaje

Postat 21 noiembrie 2010 - 23:44

Ca tot spuneati de Olanda, unde multe femei nasc acasa, iata ce spune un studiu: http://www.dutchnews...her_in_lowr.php
- adica olandezii sunt speriati de rata mare de mortalitate (mama sau copil) ca urmare a acestor nasteri.
Si in India se naste acasa, e foarte interesant ca trendul e sa renuntati la medicina si stiinta, insa s-ar putea ca trendul asta sa nu fie pozitiv pentru anume persoane sau bebelusi. Sa te joci cu destinul, in anul 2010 si sa nasti acasa, in casa, ... e ca si cum ai refuza vaccinuri ... Mda, e un trend care nu va aduce nimic bun... daca vi se pare cool, s-ar putea sa cautati cu bricheta nivelul de benzina din rezervor.

#15
crisu_r

crisu_r

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:05

faptul ca nu a fost lasata sa-si alapteze copilul este, din punctul meu de vedere, blamabil. nu conteaza unde te afli, daca puiului ii e foame si nu ai cum sa-l ajuti altfel, il alaptezi. banuiesc ca pentru copilul respectiv, sa fie adus sa stea o zi intreaga la stand a fost un real stres - poate ca nu a avut cu cine sa-l lase, nu stiu - si s-a linistit la sanul mamei.

dar ca si-a nascut copiii singura in cada, acasa, este inconstienta. mai ales ca, la al 2-lea, era singura cu cel mai mare (cu un an si ceva) si cu un caine. asta inseamna ca a lasat copilul mai mare nesupravegheat.

si da, ne rugam ca totul sa mearga bine si sa aducem pe lume copiii sanatosi, fara probleme, si ca noi, mamele lor sa supravietuim fara traume experienta nasterii - indiferent cum este aceasta, pe cale vaginala sau operatie cezariana - dar binele asta nu este garantat.
si in cazul in care facea o hemoragie la nastere ce se intampla? daca puiul avea cordonul ombilical in jurul gatului? daca se nastea fara sa respire? daca era ceva in neregula? orice? daca?

cred ca Dumnezeu sau Natura sau orice alta divinitate nu ar avea nimic in potriva ca ne ducem sa ne nastem pruncii la spital, intr-un mediu igienic. ca se nastea si pe camp acum 200 de ani este o poveste veche, care s-a terminat odata cu inchiderea ultimului circ cu ciudati - femei cu barba, barbati cu patru picioare, etc.

avem dreptul la ingrijire medicala, obligatia de a le-o oferi copiilor nostri si dreptul de a-i alapta atunci cand consideram ca este necesar, iar cei din jur - ca e avion, parc sau targ de "bebelusi" sunt obligati sa ne ofere un pic de liniste in momentele acelea.

#16
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:05

Muffin, uite este aici un reportaj cu video despre asta, ca sa ai toate detaliile sa poti comenta: http://www.acasatv.r...l-ei-video.html

Macar sa vorbim la subiect.[flo]



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (DPN ian.2011).





#17
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:06

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Vik, cu moasa e ok, singura nu prea cred!Cica dupa mediatizarea nasterii mai multe femei s-au arata doritoare sa nasca singure-n cada.--------------------------------------------´´Cel care nu stie si stie ca nu stie, stie mai mult decat cel care nu stie dar nu stie ca nu stie´´
Hm, asta-mi suna ca aia cu Madalina si insecticidu', si-atunci zicea mass-media ca au aparut multe amatoare de asa ceva...Cred ca nimeni nu se sinucide fiindca vede la altii si nimeni nu naste acasa fiindca a vazut la altii...Adica eu o admir pe femeia respectiva, super tare, dar io nici intr-o mie de ani nu mi-as dori sa nasc singura, cu atat mai mult sa incerc, si de-as vedea zilnic cazuri de succes la televizor, nu doar unul, ca acesta[:)]mami de Sophia-Diana (Sophiphi)18 luniManole foreverSovata

#18
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:15

ina, eu am nascut in Olanda si am cerut sa nasc in spital. Primul lucru care m-a frapat este ca mi s-a zugravit nasterea acasa idilic, bla bla ... si nu le-a convenit deloc ca nu am fost deloc impresionata.

Si, mai trebuie sa spun ceva: in Olanda, exista un fenomen interesant pe care l-am sesizat: Mafia Assigurarilor care dicteaza COSTURI cat mai REDUSE.

In Olanda, foarte greu primesti tratamente costisitoare, totul se reduce la minim - un paracetamol si un ceai cald ...

Si da, am vazut si eu de curand o emisiune la tv - cum ca sunt alarmati de incidentele de la nasteri - numarul de morti la nastere, e alarmant de mare.



In plus, mai exista un lucru: In Olanda, daca suni la ambulanta, vine in 2 minute de oriunde - in caz ca ceva merge rau in decursul nasterii - sa zicem , esti la spital de urgenta, ma indoiesc ca Romania are aceasta infrastructura perfecta pe care o are Olanda, pentru ca o femeie sa isi puna destinul in mainile soartei, de dragul unui trend care nu are nici un sens, in opinia mea. [flo]



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#19
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:16

Eu cunosc pe cineva care a nascut doi copii in cada fiind asistata doar de sot. A decis asta dupa ce primul copil l-a nascut in niste chinuri groaznice in spital. Trauma pe care i-au provocat-o asistente si medici care au ignorat-o ore intregi, i-au vorbit urit (nu aparea sotul cu darul), au taiat-o si apoi i s-a infectat taietura (in spital!!), copilul a facut o infectie luata de la mediul "steril" din spital, au determinat-o nu sa nu mai faca alti copii ci sa-i faca acasa.
Ca noi am face sau nu asta este irelevant si nu inteleg atitudinea de mahala a unora, desi ar fi trebuit sa ma obisnuiesc dupa atita timp de stat pe forumul asta!

#20
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 22 noiembrie 2010 - 00:18

Natasa, care atitudine? Si ce te tine aici daca nu iti place?



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -