Sari la conținut

Sari la conținut


Anestezia epidurala


47 raspunsuri la acest subiect

#41
Dorapiscoi

Dorapiscoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 00:19

Initial, medicul meu imi recomandase anestezie epidurala , fiind la prima sarcina. Problema a fost ca medicul intarziase la nastere... si nu s-a mai putut face epidurala. Nu regret deloc! Am ajuns la spital cu dilatatie de 4 cm fara sa simt nicio durere , desi deja incepusem sa sangerez...dupa vreo ora de la ruperea apei au inceput durerile; la inceput erau din 10 in 10 min ...asta pe parcursul a jumatate de ora, pe urma au tinut-o din 5 in 5 mintimp de 2,5 ore...bebe voia sa iasa , dar eu refuzam sa imping fara ca medicul sa fie prezent ... in fine - a fost o situatie penibila(nu stiam ca defapt moasa face tot , medicul asista) Imediat ce a sosit medicul am si nascut la vreo 15 min. Travaliul in sine a durat vreo 3 ore...daca voi mai avea un bebe , cu siguranta nu as opta pentru anestezie epidurala , si cu siguranta voi naste cu alt medic!

"A iubi o ora e ceva animalic; o zi e omenesc; o viatza intreaga e ceva ingeresc, dar a iubi toata viatza aceeasi persoana e ceva DIVIN..." (Paolo Mantegazza)

Mamica de "berbecutza" Sophia Francesca Maria 29.03.2011

#42
Dorapiscoi

Dorapiscoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 00:23

Cat despre efectele secundare ... sunt cateva deloc putine ... http://reclama/nasterea/anestezia-epidurala-efecte-secundare.html

"A iubi o ora e ceva animalic; o zi e omenesc; o viatza intreaga e ceva ingeresc, dar a iubi toata viatza aceeasi persoana e ceva DIVIN..." (Paolo Mantegazza)

Mamica de "berbecutza" Sophia Francesca Maria 29.03.2011

#43
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 17:02

Dora, cred ca toate care am facut ne-am si documentat inainte care ar putea fi efectele sec, cu teroia stam bine, practica ne omoara.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#44
2liniute

2liniute

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 339 mesaje

Postat 09 mai 2012 - 20:46

fetelor, e adevarat ca in urma acestei anestezii... nu iti simti picioarele? sau e posibil? recunosc ca nu prea m-am documentat dar mi-a spus o cunostinta care a nascut acum 8 ani ca asa a patit...a nascut naturat dar i s-a facut anestezie si dupa nastere ( nu mai tin minte la cat timp spunea) tot nu-si simtea picioarele...

Anca [gravi] 34+ (7 luni +)cu [baietel] Mihai Iulian AMR 5+
burtica la 33s https://picasaweb.go...353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.b...-si-marian.html

#45
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 09 mai 2012 - 23:48

nu e adevarat....e adevarat ca iti scade sensibilitatea la picioare, adica nu simti senzatia de alcool mentolat (la mine asa s-a testat de a prins epidurala), ca le simti ca de piatra, dar le poti misca, ce-i drept nu ft bine, e adevarat ca nu ai stabilitate in ele daca ai vrea sa mergi, dar le simti, sunt acolo, ale tale[:D].

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#46
2liniute

2liniute

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 339 mesaje

Postat 11 mai 2012 - 14:34

multumesc emanouela de raspuns [flo]

Anca [gravi] 34+ (8 luni +)cu [baietel] Mihai Iulian AMR 5+
burtica la 33s https://picasaweb.go...353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.b...-si-marian.html

#47
laura_fl

laura_fl
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 10:53

Eu am nascut 3 copiii, toti 3 prin cezariana si toate cu anestezie epidurala. urmeaza a 4 a nastere peste 1 luna jumate, tot la fel. Nu am nascut in romania, dar anestezistul a fost altul, la fiecare nastere si nu am avut complicatii, niciodata. prima nastere a fost acum 10 ani, dupa travaliu de aprox. 30 de ore, cu dilatatie peste 8 , mi -a fost facuta epidurala la cerere, oricum nu cred ca as mai fi fost in stare de ceva fara ea. Din pacate nu am putut sa nasc norma, bebe era prea mare si la o jumatate de ora dupa prima epidurala, mi au facut o a doua si cezariana. A doua cezariana a urmat dupa 6 ani, fara sa asteptam declansarea travaliului, pur si simplu la programare, in saptamana 39. a 3 a a urmat dupa inca 2 ani, la fel....urmeaza a 4 a si ultima, intr o luna jumate cum am mai spus, sper sa decurga totul la fel ca la celelate, fara complicatii. cu toate anesteziile mi am mai simtit picioarele, adica simteam daca puneau ceva rece ( asa testau sa vada cum a prins amestezia, trebuia sa simt raceala aia diferit in functie de zona picioarelor) dar nu le am putut misca, cateva ore dupa.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -