Sari la conținut

Sari la conținut


Anestezia epidurala


47 raspunsuri la acest subiect

#11
nana04

nana04

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 15:35

am nascut cu epidurala la primul bebe si sigur voi opta pentru aceasta varianta si la al doilea bebe http://forum.desprec.../icon_mi_12.gif
am avut dureri de spate mai multe luni dupa nastere, nu stiu sigur daca epidurala a fost de vina

#12
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 16:10

PRO epidurala
am nascut cu ea, la o nastere mi s-au facut 2 si probabil ca si oana_pdv a patit ca si mine...prima nu mi-a reusit decat partial iar dupa nici o ora, treaba era mai nasoala decat atunci cand mi-au facut-o cu toate ca mi se mai administarse o doza, dar fara efect. consultata si rasconsultata, consiliata si rasconsiliata, am stat cca 5 ore in travaliu, refuzand a 2 a epidurala pt ca imi era groaza de ceea ce simtisem la prima, ceea ce nu e normal, nu trebuie sa simti nimic dureros mai ales ca se face si anestezie locala inainte de introducerea cataterului, iar dupa cca 5 ore, sleita, am optat si pt a 2 a, scos vechiul cateter, facut iar anestezie locala, bagat iar catater,de data asta unde trebe, si introdusa anestezia. alta viataaaaa[:D]

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de [buburuza] nazdravana Darius Mihail

#13
mirela0521

mirela0521

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 12 octombrie 2011 - 12:07

la prima nastere de acum 5 ani am optat pt epidurala. nu ma vedeam nascand fara ea, tocami de aceea am si ales sa nasc natural si in buc. pt ca in provincie nu se facea aceasta anestezie. nu a avut efetul scontat sau nu mi-a fost facuta cum trebuie. m-a amortit doar pe partea stg, pe partea dr simteam toate durerile si contractiile, dupa care i-a trecut efectul de tot pt ca am avut un travaliu lung de aproape 10 ore, mi-a mai facut o jumatate de doza dar fara efect. nu mai zic ca m-au intepat de 2-3 ori pana au nimerit locul cu pricina.
la a doua nastere de acum 3 ani am ales sa nasc fara epidurala si bine am facut! desi m-am tavalit de dureri in cele 3 ore de travaliu, abia ma taram pe coridoare tinandu-ma de pereti, de usi, de paturi pt ca ma puneau sa merg continuu ca sa grabesc travaliul, nu regret ca nu am facut epidurala. in sala de lauzie era o mamica care avea epidurala montata, de altfel f vesela si vioaiei care vb nonstop la tel anuntandu-si familia si prietenii ca urmeaza sa nasca si ca nu o doare nimic ([bang]comparativ cu mine care nu mai stiam pe ce lume sunt de durere si imi venea sa o strang pe gat), insa a doua zi era in scaunul cu rotile impinsa de infirmiera. nu stiu exact ce i se intamplase.

eu + 1 pereche de pitici zgubilitici

#14
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 12 octombrie 2011 - 14:36

Citat:
citat din mesajul lui mirela0521

insa a doua zi era in scaunul cu rotile impinsa de infirmiera. nu stiu exact ce i se intamplase.



eu + 1 pereche de pitici zgubilitici





daca nu stii exact ce i se intamplase nu are rost sa faci vreo legatura cu epidurala. Si eu am fost dusa cu carutul dupa nastere, dar din cu totul si cu totul alte motive. Comparatiile astea aiurea nu cred ca ajuta pe nimeni. [:)]



******

Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



[ruga] Doamne-Doamne, ai grija de noi [gravi] 34s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,

Se premo la mano, mi batte più forte ancora:

Sai tu dirmi perché batte così?

Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!


#15
oanabotezz

oanabotezz
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 octombrie 2011 - 13:34

Eu sunt curioasa daca epiduralele nefericite s-au intamplat la stat sau la privat.

Cand am fugit la spital, la prima nastere, n-am vrut epidurala, dar doctorita mi-a recomandat sa tin anestezista pe langa mine si ne hotaram noi daca o facem sau nu, in functie de cum suport contractiile. Frica mea era ca nu o sa mai simt nimic din nastere, ca adoarme copilul in expulzie..(si alte povesti auzite si citite)..m-a linistit cand mi-a spus ca reusita epiduralei tine de competenta anestezistului. In final am facut epidurala (in 2 serii, ca asa se face)..am impins de trei ori, ultima data m-a ajutat moasa...si am scos maimutzica..fara durere, doar presiunea din bazin era incomoda, dar asta era contractia.

Peste o saptamana tre' sa scot si flacaul si din cauza asta sunt curioasa daca epidurale nereusite s-au intamplat si la clinica particulara.

#16
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 14 octombrie 2011 - 15:05

Citat:
citat din mesajul lui oanabotezz

Eu sunt curioasa daca epiduralele nefericite s-au intamplat la stat sau la privat.

Cand am fugit la spital, la prima nastere, n-am vrut epidurala, dar doctorita mi-a recomandat sa tin anestezista pe langa mine si ne hotaram noi daca o facem sau nu, in functie de cum suport contractiile. Frica mea era ca nu o sa mai simt nimic din nastere, ca adoarme copilul in expulzie..(si alte povesti auzite si citite)..m-a linistit cand mi-a spus ca reusita epiduralei tine de competenta anestezistului. In final am facut epidurala (in 2 serii, ca asa se face)..am impins de trei ori, ultima data m-a ajutat moasa...si am scos maimutzica..fara durere, doar presiunea din bazin era incomoda, dar asta era contractia.

Peste o saptamana tre' sa scot si flacaul si din cauza asta sunt curioasa daca epidurale nereusite s-au intamplat si la clinica particulara.



se poate intampla oriunde.....mie mi s-a intamplat in Belgia, clinica mare, universitara, de renume. eu am scolioza exact in zona in care se face epidurala si nu mi-am putut controla ft bine pozitia stand in sezut, a 2 a oara am stat culcata pe o parte, atunci am controlat ft bine pozitia coloanei si a fost ok. poate scapam mai repede de durere daca nu aveam groaza de ac...mi-e frica de mor de ace si de aceea am intarziat pt a 2 a epidurala.
nastere usoara si gandeste pozitiv. totul va fi bine[flo]

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de [buburuza] nazdravana Darius Mihail

#17
mirela0521

mirela0521

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 14 octombrie 2011 - 15:21

Citat:
citat din mesajul lui abramburika
Citat:
citat din mesajul lui mirela0521 insa a doua zi era in scaunul cu rotile impinsa de infirmiera. nu stiu exact ce i se intamplase.eu + 1 pereche de pitici zgubilitici
daca nu stii exact ce i se intamplase nu are rost sa faci vreo legatura cu epidurala. Si eu am fost dusa cu carutul dupa nastere, dar din cu totul si cu totul alte motive. Comparatiile astea aiurea nu cred ca ajuta pe nimeni. [:)]******Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.[ruga] Doamne-Doamne, ai grija de noi [gravi] 34s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,Se premo la mano, mi batte più forte ancora:Sai tu dirmi perché batte così?Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!
scuze daca s-a interpretat ca si cum epidurala ar fi fost de vina pt scaunul cu rotile al celeilate mamici, nu asta am vrut sa insinuez. am vrut sa spun ca prima data nu mi-a fost de nici un folos epidurala pt ca nu mi-a fost facuta cum trebuie, banuiesc eu, sau organismul meu nu a reactionat asa cum era de asteptat. habar nu am care este explicatia reala, pt ca dr nu mi-a dat niciuna. a doua oara am ales sa nasc fara epidurala si nu regret, desi durerile au fost neasteptat de mari, insa travaliul a fost mult mai scurt ca timp. am trecut mai usor peste nasterea a doua. probabil ca daca tinea tot 10 ore ca la prima nastere as fi regretat ca nu am ales epidurala.eu + 1 pereche de pitici zgubilitici

#18
dara76

dara76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.114 mesaje

Postat 16 octombrie 2011 - 19:26

Studiile zic ca in majoritate travaliul la al doilea, al treilea copil, etc. este mai scurt.

[gravi] 13+

#19
Silvia92

Silvia92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 19:18

As vrea si eu sa va intreb ceva.Eu sunt la prima nastere,nu am mai trecut prin asa ceva.Epidurala trebuie sa o cerem noi sau o da medicul?

Clopotaru

#20
mcm2011

mcm2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 04:06

Eu eram contra acestei anestezii , dar cand am ajuns la durerile din momentul dilatatie de vreo 4 cm si ceva, ma rugam de doctor sa imi faca mai repede anestezia si ma rugam sa bage acul in acele secunde de respiro dintre contractii ca sa nu ma misc. Eu sunt pro acestei anestezii.
P.S. Jos palaria femeilor care au putut suporta aceste dureri.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -