Sari la conținut

Sari la conținut


Anestezia epidurala


47 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 21 noiembrie 2010 - 22:47

Remiterea durerii prin anestezie epidurala este o alegere in continua crestere pentru femeile aflate in travaliu. Aproape o treime din femeile care nasc au o epidurala iar aceasta metoda este foarte intalnita pentru mamele care nasc pentru prima oara. Pentru femeile care nasc prin cezariana, anestezia epidurala este in mod cert o alternativa preferabila anesteziei generale, permitand mamelor sa isi vada copii, sa ii tina in brate si sa ii alapteze foarte repede dupa nastere. Totusi utilizarea lor pentru nasterea pe cale vaginala este inca discutabila. Iata toate detaliile despre anestezia epidurala >



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#2
oana_pdv

oana_pdv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 17 februarie 2011 - 02:59

Eu am nascut c epidurala, nu vreau sa descurajez pe nimeni dar am avut un travaliu f lung si dureros iar epidurala nu m-a ajutat decat pret de40 minute si durerile cele mai mari le-am simntit din plin, ideea e ca ele cresc treptat iar epidurala le slabeste dar nu te face sa nu le mai simnti deloc iar cand efectul dispare devin insuportabile pe cand natural 100% corpul ar fi avut timp sa se pregateasca, eu una din nefericire am lesinat pret de cateva minute datorita lor dar si din cauza inconstientei de a-mi fi rusine " sa tip"! Insa am avut norocul de un dr excelent care a observat la timp ( eram in sala de nasteri) dar a nascut cineva inaintea mea si am fost si un fel de "moasa" fiindca bebele meu se incapatana sa se nasca la zi mare de SF. Andrei!Totul a decurs bine pana la urma si amandoi am fost ok! e sublim sa iti vezi puiutul imediat sisa fii constien e ceva ce nu se poate explica in cuvinte!

#3
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 17 februarie 2011 - 03:23

E sfanta, epidurala (vb din experienta personala). Am folosit-o la prima nastere, iar la a doua l-am binecuvantat pe cel ce a inventat-o, de mii si mii de ori.



Fara efecte secundare, iar in timpul nasterii m-a ajutat enorm.



__________________________



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



#4
Lorich

Lorich

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.515 mesaje

Postat 09 martie 2011 - 17:10

Asa zic si eu, e sfanta epidurala si i-am multumit celui ce-a inventat-o!

Eu am nascut cu epidurala prima data in cam 4 ore de la internare si acum, a doua oara in nici 2 ore; nu am avut niciun fel de efect secundar.

Este intr-adevar o arta sa montezi o epidurala, la prima nastere mi s-a dat anestezie multa, n-am stiut cand sa imping, nu mai simteam ce trebuie sa fac; la a doua, mi s-a facut suficient sa ia durerile contractiilor si sufiecient sa pot simti cand urmeaza una si cand trebuie sa imping si cat.



Eu zic epidurala rulz![:D]



Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011





Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela
[olala]


#5
sunshine_rox

sunshine_rox

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 25 martie 2011 - 11:46

si eu am nascut cu epidurala si nu am avut nici un efect secundar; la al doilea copil pe care vreau sa il fac tot natural cu epidurala vreau sa nasc



mamica fericita de puiut alexandra



cum a ajuns o minune mica in viata mea

#6
ana_anca_ana

ana_anca_ana
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 aprilie 2011 - 17:49

Am o prietena care a nascut cu epidurala, dar acuma la a doua nastere sigur nu mai opteaza pentru aceasta tehnica.

#7
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 14 aprilie 2011 - 12:01

eu una nu am simtit absolut nimic la epidurala un vis a fost nici un efect secundar

#8
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 06 mai 2011 - 12:29

Buna fetelor,
Am nascut si eu cu epiduarala, chiar si duopa un travaliu lung de 28 de ore... pot spune ca epidrala m-a ajutat. De la bun inceput am optat pentru epiduarala.. si am reusit sa nasc fara mari dureri. Intr-adevar dupa atatea ore de travaliu nu a mai fost in stare sa mai suport durerea, dar eepiduarala m-a ajuta... dupa anezstezie nu am mai simtiti nimic. A fost o decizie foarte buna. acum depinde de fiecare femeie. Epidurala are avantaje si dezavantaje... dar balanta cea mai mare este cea ca, ofera avantaje multe.
Va pup.. si eu daca as mai naste.. as face tot epiduarala.

#9
mity84

mity84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 21 mai 2011 - 17:38

buna! de vanzare epidurala 90ron puteti suna la nr 0723572996GABRIELA

#10
coripin

coripin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 26 august 2011 - 11:20

si eu am nascut cu epidurala. a fost prima nastere, teama foarte mare. la ce dureri am avut pana am ajuns la dilatatia potrivita pentru epidurala, am considerat-o mana cereasca. am fost in travaliu 3 ore, iar la jumatate de ora dupa epidurala am nascut. nu am mai simtit absolut nici o durere. eu votez pentru. la urmatorul copilas tot pentru asta o sa optez.probabil depinde de mai multe, de organism, de felul in care e facuta si de catre cine. eu m-am considerat o norocoasa, ca am nascut usor si fara dureri datorita anesteziei [:D]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -