Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Management


12 raspunsuri la acest subiect

#1
motanik

motanik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.217 mesaje

Postat 15 iunie 2007 - 20:52

Sunt absolventa de filologie si desi sunt de cativa ani in UK, ma gandesc ce sa fac in .ro, cand ma intorc acasa. M-am apucat de niste cursuri de management la gandul ca as putea incerca pe latura asta, poate un supermarket, poate un magazin mai mare care sa imi dea o sansa ca asistent de manager eventual, pt inceput.

Ma intereseaza pareri ale celor ce lucreaza in acest domeniu, in special cei din departamentele de HR din supermarketuri si firme maricele, cum este programul, ce salarii sunt si mai ales daca am sanse sa ma angajez fara pile.



--------------------

Andra


#2
NinaB

NinaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 267 mesaje

Postat 16 iunie 2007 - 00:29

preferabil nu fara pile la market-urile mari. in companiile mari HR-ul sau agentia care te trimite iti cere adesea experienta relevanta in domeniu, ceea ce ucide multe vise din start... in lipsa a ceea ce ei considera experienta relevanta totul se reduce la noroc. pur si chior :). si de a fi chemaat la interviu si de a fi acceptata.

cursurile de management sunt utile. in Romania exista un adevarat cult pt specializarea "din mers" la locul de munca (asta explica multe din desfasurarea activitatilor prin companii...)

#3
motanik

motanik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.217 mesaje

Postat 18 iunie 2007 - 17:27

Nina, multumesc pt raspuns. [flo2]
Astept si altele de la cei din domeniu in continuare.


--------------------

Andra


#4
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 19 iunie 2007 - 02:48

Nu prea faci mare branza cu filologia, dar faptul ca stii engleza te va ajuta cu siguranta. 99% scriu in CV ca stiu engelza, dar... sa fim seriosi :)
Eu sunt tot absolventa de filologie (lb straine). Am stat un timp in invatamant, iar cand m-am decis "sa schimb macazul", am gandit, ca si tine, ca asistent de manager e o chestie... Am avut insa sansa sa nimeresc in logistica. Am invatat mult, m-am folosit din plin de lb straine pe care le cunosteam, lucram cu toata Europa, si am ajuns in scurt timp referent, apoi manager junior, apoi manager si tot asa...
Asa ca, sfatul meu: pe langa filo iti mai trebuie ceva, oricat de bine stii niste lb straine. Eu m-am specializat in relatii vamale si proceduri de comert international, dar am invatat si statistica la greu!
Sincer, este cumplit de stresant. Nu o data m-au apucat ore tarzii incercand sa rezolv diverse probleme in diverse vami ale lumii, nu o data am stat cu trei telefoane la ureche, vorbind cu tari diferite, si zau, e interesant, dar la un moment dat nu mai poti. Asa ca acum, daca as putea, m-as intoarce in invatamant si as da naibii logistica si manageriatul....

#5
motanik

motanik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.217 mesaje

Postat 19 iunie 2007 - 14:00

Ankalaura [flo2], in invatamant nu prea as avea cum sa ma intorc pt ca eu nu am def-ul si stiu ca se da in 5 ani de cand ai absolvit facultatea (sau nu mai e asa?), iar la mine 5 ani sunt vara viitoare.

Cat despre inca ceva pe langa engleza, fac aici 5 cursuri de management la Open University si la finalul lor pot obtine Professional Certificate in Management. Sper ca o sa fie suficient.

Zici ca este stresant...mai rau ca atunci cand predai? Adica nu e un job pe care sa il lasi in birou cand ai plecat seara? Scuze daca intrebarile par stupide, vreau sa strang cat mai multe informatii sa ma ajute in luarea deciziei corecte.

--------------------

Andra


#6
Bluel

Bluel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 19 iunie 2007 - 18:29

Motanik, faci foarte bine ca mai inveti ceva management pe langa limba engleza, o sa iti foloseasca. Din pacate, in Romania o proaspata absolventa de filologie/ limbi straine e considerata eventual secretara de catre potentialii angajatori [bang]. Hai, cu putin noroc, traducator cand iti iei si Autorizatia de la Ministerul Justitiei. Habar nu au si nici nu se obosesc sa inteleaga ce inseamna sa faci si sa termini o Facultate de Filologie/ Limbi Straine (la stat). Asa cum spunea si Ankalaura toti se dau doctori in limba engleza, dar cand vine vorba de scris/ vorbit CORECT, se vede [:D]. Evident ca si eu am terminat limbi straine si ca am fugit pana acum de invatamant din cauza salarizarii sub orice critica. Insa eu am avut sansa de a lucra inca de la infiintare la o agentie straina de cooperare internationala, am invatat multe dar.....au trecut aproape 9,5 ani si m-am cam saturat de stres, de rezolvat problemele altora, de deadline-uri, de programe de cooperare, etc. Parca mi-as dori de acum incolo un job mai lejer ca sa am si timp de un copil atunci cand va veni (eu il astept [:D]). Vezi tu, depinde ce iti doresti, pentru inceput vei vrea probabil un job mai bine platit, un mediu „international”, de aceea, eu iti sugerez sa te angajezi la o companie straina si sa ai grija cum stau si cu dezvoltarea personala, training-uri, etc
Sa ma tii "updated" [:D]


#7
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 22:26

Mai Motanik, ce sa spun? Eu, dupa facultate, m-am dus totusi in invatamant - chiar imi placea! nu din comoditate (stim toti ce program fain au profii, desi 'or sa sara cu gura ca ei muncesc mult ca au si lucrari de corectat, si subiecte de facut...). Am stat sa imi dau feinitivatul pentru "just in case"
De departe, domeniul privat este mult mult mai stresant. E drept, eu nu am avut niciodata parte de vreun job din ala la care sa mai casc gura pe net, sa mai beau o cafea, sa mai si muncesc.... Nu! Eu am ajut joburi din astea unde abia apuci sa mananci, daca apuci, unde mai faci si sambete si ore suplimentare pentru ca volumul e mare si deadline-ul strans, samd... Nu imi pare rau, ci din contra! Ritmul asta m-a facut sa invat foarte multe in timp foarte scurt, drept urmare nu au intarziat promovarile, maririle de salariu, samd..
Dar, pentru totul exista si un revers.
Oricum, trebuie sa fi bun, sa te implici, sa vrei sa inveti - iar despre stres... sa stii ca ar fi minunat daca ai putea lasa problemele la serviciu. Eu lupt serios cu asta, si am inceput sa reusesc cam de un an incoace - dar asta pentru ca nu se mai putea, ca incepusem sa am discutii cu barbatu-miu!
Acasa ajungand, incepe sa sune telefonul, ca deh! e de firma si nu trebuie sa il inchid, nu?
Alta problema pe care am avut-o in trecut - cand esti incepator, nu prea poti intra din start intr-o firma mai ca lumea (mai mare, mai serioasa,...) - doar sa ai noroc sau pile. Eu nu am avut nici pile nici vreun noroc chir! Asa ca la inceput, am inghitit o multime de nedreptati. Am fost la un moment dat in situatia de a fi manager pe un departament care ma numara numai eep mine! Dar asta am aflat dupa angajare, ca inainte mi se prezentase altfel situatia. Dupa 6 luni am plecat de la ei - niste cretini!
Important este sa iei partea buna a lucrurilor, sa inveti din tot si de la toti cei ce te inconjoara.... Una peste alta, meerita - nu de alta, dar daca preferi un job caldut, iti poti permite sa traiesti subtire de pe o zi pe alta, insa nu iti vei permite niciodata sa iti iei o casa, o masina, habar-n'am, cele necesare unui trai civilizat. Evident, sunt si exceptii in care pe joburi caldute poti castiga sacul de bani, dar, cum spuneam, alea sunt pentru baftosi si pentru pilosi.
Oricum, bafta multa!

Edit ca sa te intreb - de ce vrei sa te intorci totusi in Romania?? Eu vreau sa plec [:D]

#8
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 11:48

Stiti cumva care ar fi conditiile pt a te angaja in invatamant? Ma gandeam sa ma "reorientez" profesional, pentru a avea mai mult timp pentru copilul meu.
Sau ca personal auxiliar (nu stiu daca asa se numeste), de genul contabil la gradinita, ce conditii trebuie sa indeplinesti?

#9
motanik

motanik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.217 mesaje

Postat 29 iunie 2007 - 16:29

Ankalaura, ma intorc pt ca acolo e casa mea. Aici suntem doar pt cativa ani.

Multumesc pt raspunsuri, oricine doreste sa mai impartaseasca din expeerienta cu noi e binevenit. [flo2]

--------------------

Andra


#10
Chan

Chan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 29 iunie 2007 - 19:14

Este destul de greu sa te angajezi in supermarketuri sau in firme mari ca asistent mamager pentru ca ei cer o specializare mai mare, nu doar niste cursuri. In Romania acum este o oferta destul de mare de locuri de munca si cred ca poti gasi ceva care sa iti convina.
Iti doresc succes.

Si acum va scriu o gluma sper sa nu jignesc pe cineva..

Modele de management

CAPITALISM TRADITIONAL
Ai doua vaci.
Vinzi una si cumperi un taur.
Cireada se inmulteste iar economia prospera.
Le vinzi si iesi la pensie cu castigul.

COMPANIE AMERICANA
Ai doua vaci.
Vinzi una si o fortezi pe cealalta sa produca lapte cit pentru patru.
Esti surprins cand vaca moare.

COMPANIE FRANCEZA
Ai doua vaci.
Faci greva pentru ca doresti sa ai trei vaci.

COMPANIE JAPONEZA
Ai doua vaci.
Le reproiectezi astfel incat sa fie de zece ori mai mici decat o vaca obisnuita si sa produca de douazeci de ori mai mult lapte.
Apoi creezi imagini animate inteligente ale vacii, numite Cowkemon, si le promovezi la scara globala.

COMPANIE GERMANA
Ai doua vaci.
Le reproiectezi astfel incat sa traiasca 100 de ani, sa manance o data pe luna si sa se mulga singure.

COMPANIE BRITANICA
Ai doua vaci.
Amandoua sunt nebune.

COMPANIE ITALIANA
Ai doua vaci, dar nu stii unde sunt.
Pleci in pauza de pranz.

COMPANIE RUSEASCA
Ai doua vaci.
Le numeri si afli ca ai 5 vaci.
Le numeri din nou si afli ca ai 42 de vaci.
Le numeri din nou si afli ca ai 12 vaci.
Te opresti din numarat vaci si deschizi alta sticla de vodca.

COMPANIE ELVETIANA
Ai 5000 de vaci, dintre care nici una nu-ti apartine.
Facturezi celorlalti cheltuieli de depozitare.

COMPANIE INDIANA
Ai doua vaci.
Te inchini la ele.

COMPANIE CHINEZA
Ai doua vaci.
Ai 300 de oameni care le mulg.
Declari somaj zero, productivitate bovina inalta si arestezi reporterul care a publicat cifrele.

COMPANIE ROMANEASCA
Ai 6 vaci, costuri cat de 10, mulgi doar 3, alergi bezmetic printre ele, mai aduci personal pentru alte 5, dai faliment si dai vina pe bou.







Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -