Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV Dr. ALBU DRAGOS


193 raspunsuri la acest subiect

#31
anna_ivan

anna_ivan

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 768 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 18:31

Citat:
citat din mesajul lui mirela2
fetelor a luat vreuna din voi arthotec?miercuri la 9 fac histero si mi a dat sa iau inainte arthotec ca sa dilate usor colul.sper sa fie totul ok[ruga]
si mie mi-a dat albu arhtotec inainte de histeroscopienu te doare dar e inconfortabil. eu dupa juma de ora sau cat o fi trecut i-am zis ca nu mai pot si s-a orpit a zis ca mai are 2 polipi de scos si apoi gata dar intai a asteptat sa imi mai revin euiti urez succes[pup]bebe michttp://blog.photostories.ro/

#32
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 20:52

[/quote]



si mie mi-a dat albu arhtotec inainte de histeroscopie

nu te doare dar e inconfortabil. eu dupa juma de ora sau cat o fi trecut i-am zis ca nu mai pot si s-a orpit a zis ca mai are 2 polipi de scos si apoi gata dar intai a asteptat sa imi mai revin eu

iti urez succes

[pup]



bebe mic

http://blog.photostories.ro/

[/quote]



am trecut peste histero a fost ok interventia, am avut o sinechie

intrebare: te a durut dupa?

pe mine ma doare de lesin, oare din cauza ca a scos sinechia aia?



[ruga]

#33
violeta70

violeta70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 810 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 14:42

Buna Mirela
Ce este "sinechie"?
Te pup [pup]


Adriana

#34
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 17:35

Citat:
citat din mesajul lui violeta70

Buna Mirela
Ce este "sinechie"?
Te pup [pup]


Adriana

^
¨Lipire prin tesut fibros patologic a doua tesuturi sau a doua parti ale unui organ care sunt separate in mod normal.
Sinechiile uterine sunt consecutive fie unei infectii, fie unui traumatism (aspiratie practicata pentru o intrerupere voluntara a cursului sarcinii). In cursul cicatrizarii apare tesut fibros ce tapeteaza peretele intern al uterului si al trompelor si care formeaza bride intinse de la un capat la altul. Sinechiile uterine, impiedicand nidatia oului, provoaca o sterilitate. Tratamentul consta in sectionarea lor cu laser prin histeroscopie (cu ajutorul unui tub optic si al instrumentelor chirurgicale introduse prin colul uterin) sub anestezie locala. ¨

de la chiuretaj o am....riscurile meseriei[:D]

[ruga]

#35
violeta70

violeta70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 810 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 18:53

mirela mersi pentru raspuns. Doamne-ajuta sa fie bine! [ruga]
Te pup[pup]


Adriana

#36
anna_ivan

anna_ivan

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 768 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 19:46

Citat:


am trecut peste histero a fost ok interventia, am avut o sinechie

intrebare: te a durut dupa?

pe mine ma doare de lesin, oare din cauza ca a scos sinechia aia?



[ruga]



nu m-a durut deloc dar mie mi-a scos numa polipi. sa-i spui lui albu ca te doare [pup]



bebe mic

http://blog.photostories.ro/

#37
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 20:07

a trecut
s a oprit si sangerarea si tot
merci oricum

[ruga]

#38
mrnscmnc

mrnscmnc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 21:27

mirela2 te rog sa-mi spui cum ai aflat de sinechie? Daca ai avut simptome si care au fost ele? Pe 26 ianuarie am aflat vestea ca sarcina mea s-a oprit in evolutie la 9 sapt.M-au internat si a doua zi dimineata din cauza hemoragiei abundente si a riscului de septicemie m-au chiuretat. Prima menstruatie mi-a venit dupa 25 de zile, adica pe 21 februarie, mai putina cantitativ dar a durat mai multe zile decat era in mod normal. Dupa calculele mele cea de-a doua menstruatie trebuia sa vina pe 21 martie, dar inca mai astept si vad ca nu vine.Am simptome de durere de burta, am chiar senzatia ca ma sageata ceva dar ...nimic. De la Fundeni mi-au dat tratament pt a pregati corpul in vederea unei alte sarcini peste 3 luni, adica acid folic, Elevit si vitamina E pt 20 de zile/luna pe care l-am intrerupt gandindu-ma ca poate fi de la el. Mi-am luat si un test de sarcina, desi am avut grija sa ma protejez si evident ca nu sunt insarcinata. Mai ramane varianta dereglarii si deci mai intarzie, sau poate o sinechie ca am citit ca e frecventa in situatiile ca a mea, adica ginecologul a curatat " cu simt de raspundere" si mi-a facut rana pe uter.De la Fundeni m-i l-au recomandat pe dr. Albu inainte sa ma confrunt cu problema asta, dar eu am o adresa de la un cabinet din sectorul 2. Inca nu am facut programare, eu as fi vrut sa discut cu dumnealui despre alte probleme, dar acum m-am mai pricopsit si cu situatia asta( sunt suspecta de trombofilie care se activeaza in sarcina). Pentru cine s-a mai confruntat cu o situatie asemanatoare va rog srieti-mi. Si as vrea sa stiu cat costa consultatia si daca am sinechie in ce consta ca sa stiu la ce sa ma astept? Va multumesc.

#39
KITTA

KITTA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 01:13

Cine ma ajuta si pe mine ca mi-a mai aparut o buba??? Astazi am fost sa mai imi fac si eu ca omu' o eco in Z11 pe CM natural, OS - 1 folicul mic, OD 2 folculi de 15mm si 1 mai mic, endo de 10 mm, numai ca cu un polip endometrail de fo 5 mm. A zis sa ma mai vada si luna viitoare sa vedem daca exista cu adevarat si apoi va trebui scos.
Cine a mai patiti o buba ca mine, ca stiti vorba aia toate bubele mele in fundul babei mele.....

#40
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 27 martie 2010 - 10:01

Citat:
citat din mesajul lui mrnscmnc

mirela2 te rog sa-mi spui cum ai aflat de sinechie? Daca ai avut simptome si care au fost ele? Pe 26 ianuarie am aflat vestea ca sarcina mea s-a oprit in evolutie la 9 sapt.M-au internat si a doua zi dimineata din cauza hemoragiei abundente si a riscului de septicemie m-au chiuretat. Prima menstruatie mi-a venit dupa 25 de zile, adica pe 21 februarie, mai putina cantitativ dar a durat mai multe zile decat era in mod normal. Dupa calculele mele cea de-a doua menstruatie trebuia sa vina pe 21 martie, dar inca mai astept si vad ca nu vine.Am simptome de durere de burta, am chiar senzatia ca ma sageata ceva dar ...nimic. De la Fundeni mi-au dat tratament pt a pregati corpul in vederea unei alte sarcini peste 3 luni, adica acid folic, Elevit si vitamina E pt 20 de zile/luna pe care l-am intrerupt gandindu-ma ca poate fi de la el. Mi-am luat si un test de sarcina, desi am avut grija sa ma protejez si evident ca nu sunt insarcinata. Mai ramane varianta dereglarii si deci mai intarzie, sau poate o sinechie ca am citit ca e frecventa in situatiile ca a mea, adica ginecologul a curatat " cu simt de raspundere" si mi-a facut rana pe uter.De la Fundeni m-i l-au recomandat pe dr. Albu inainte sa ma confrunt cu problema asta, dar eu am o adresa de la un cabinet din sectorul 2. Inca nu am facut programare, eu as fi vrut sa discut cu dumnealui despre alte probleme, dar acum m-am mai pricopsit si cu situatia asta( sunt suspecta de trombofilie care se activeaza in sarcina). Pentru cine s-a mai confruntat cu o situatie asemanatoare va rog srieti-mi. Si as vrea sa stiu cat costa consultatia si daca am sinechie in ce consta ca sa stiu la ce sa ma astept? Va multumesc.


intai definitia sinechiei ca sa ti faci idee ¨Lipire prin tesut fibros patologic a doua tesuturi sau a doua parti ale unui organ care sunt separate in mod normal.
Sinechiile uterine sunt consecutive fie unei infectii, fie unui traumatism (aspiratie practicata pentru o intrerupere voluntara a cursului sarcinii). In cursul cicatrizarii apare tesut fibros ce tapeteaza peretele intern al uterului si al trompelor si care formeaza bride intinse de la un capat la altul. Sinechiile uterine, impiedicand nidatia oului, provoaca o sterilitate. Tratamentul consta in sectionarea lor cu laser prin histeroscopie (cu ajutorul unui tub optic si al instrumentelor chirurgicale introduse prin colul uterin) sub anestezie locala. ¨

n am stiut de ea...in decembrie am facut si eu un chiuretaj prin aspiratie in urma unei sarcini oprite in evolutie, primul cm a venit la 35 de zile, in feb am incercat in transfer de congelati, nereusit, in martie cm ul a venit la 30z, drept pt care am fost la eco si dr Albu a zis ca endometru este usor neomogen si ar trebui facuta o histero pt verificare.
la histero a gasit ca endometrul era inflamat si nebunia aia de sinechie, care vad ca apare in urma chiuretajului prin aspirare.
Albu lucreaza numai la Medlife Grivita, dai tel la 0219646 si ceri sa ti se faca o programare la el. historo m a costat 640 lei, consultatia e vreo 120 lei;
pt trombofilie ori mergi la dr Uscatescu ori la dr Avram de la Coltea, si eu am facut clexane la al doilea Fiv, stai linistita, nu e nik prea grav.
bafta

[ruga]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -