Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A doua adoptie


3 raspunsuri la acest subiect

#1
micha

micha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 07 ianuarie 2005 - 12:03

Buna.MULTA SANATATE SI FERICIRE SA VA ADUCA NOUL AN,INDEPLINIREA TUTUROR DORINTELOR SA FITI INCONJURATI NUMAI DE ZIMBETELE SI DRAGALESENIILE COPIILOR!
Am si eu citeva intrebari,poate citeste cineva si am lamureste sipe mine deoarece in continutul noii legi a adoptiilor nu am gasit toate raspunsurile.In anul 2001 l-am adoptat pe baietelul meu,procedind astfel:Am hotarit intreruperea tratamentelor pe care le urmam la Giulesti(inseminare artificiala cu dr MARINESCU)iar in ziua in care eram programata la inseminare i-am spus doctorului GATA DORESC UN COPIL,CU CINE TREBUIE SA VORBESC?
Trei zile mai tirziu am luat legatura cu directia protectiei copilului am obtinut atestatul peste o luna si am mers din nou la gGIULESTI de data aceasta la sectia de nuo nascuti si am spus ca doresc un bebelus.Ca sa nu mai lungesc peste doua saptamini de la prima mea vizita in maternitate s-a nacut sufletelul meu.Deoarece il doream cit mai repede acasa ni s-a facut un PLASAMENT DE URGENTA.Cind l-am luat acasa copilul avea 18 zile
Dupa trecerea celor 45 zile dupa ce si-a dat si mama biologica consimtamintul s-a facut PLASAMENTUL IN VEDEREA ADOPTIEI.
Acum doresc sa infiiez din nou un copilas.Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1 noua lege permite efectuarea PLASAMENTULUI DE URGENTA inainte de trecerea celor 45 de zile? ( eu doresc sa am copilul acasa cit mai repede de la o virsta cit mai mica binenteles cu asumarea riscurilor care exista)
2 Dupa consimtamintul mamei biologice(presupunind ca are numai mama nu si tata) cind se instituie PLASAMENTUL IN VEDEREA ADOPTIEI?
(la primul copil acesta s-a instituit dupa 45+33 de zile parca)
3 pentru innoirea atestatului este necesar si certificatul medical al copilului

daca i-mi amintesc ceva poate va mai intreb


#2
oana_mm

oana_mm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 07 ianuarie 2005 - 22:44

Draga Micha,
In primul rand bine ai venit!!!!
In al doilea rand .. pot sa iti spun ca s-a discutat foarte mult despre legea noua - din 2005 - pe M-am hotarat ... adoptie

Si eu vreau o surioara pentru Eric pana la sfarsitul anului. Anul trecut era vorba tot de 45 de zile pana la consimtamant + 30 de zile pana la devenirea irevocabila a consimtamantului. Acum, din cate stiu eu este vorba de 60 de zile + 30, deci un total de 90 de zile (3 luni).
In ceea ce priveste plasamentele cred ca se mentin aceleasi reguli. Problema este ca nici una dintre hotararile pe care le lua DPC-ul, respectiv cea de plasament sau cea de incredintare, sau chiar si cea de acordare a atestatului de familie apta pentru adoptie, nu mai apartin DPC-ului ci Judecatoriei. Aici intervin termene de judecata, cred si alte minuni.
Oricum prima etapa de care ar trebui sa te ocupi este sa iti obtii un nou atestat pentru ca stiu sigur ca acesta este valabil numai un an de zile!!!!
Bafta,


Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.web...om/user/oana_mm

#3
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 08 ianuarie 2005 - 09:28

Buna Micha,
Sa iti traiasca puiutii (deja consider ca ai doi [pup])
Noua lege a fost postata pe forum, cred ca in intregime. Daca vrei, ti-o trimit pe email (sa imi dai adresa), astfel incat poti sa o studiezi si sa incerci sa vezi ce paragrafe se pot aplica mai bine.
Intre timp da fuguta la DPC, incepe completarea dosarului in vederea obtinerii atestatului de familie adoptiva si discuta cu cei de acolo despre noua lege, pentru ca ei sunt in masura sa te lamureasca si sa iti indice pasii optimi.
Numai bine [flo]

Mihai


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -