Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (5)


175 raspunsuri la acest subiect

#11
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 08:51

quote:
Originally posted by hannen

Cataghe,nu vad de ce te deranjeaza atit de tare faptul ca ma bag si eu pe aici .Adica daca sunt musulmanca n-am voie sa mai discut si eu cu restul lumiii?N-am voie sa pun intrebari ,sau sa impartasesc un alt punct de vedere?



Hannen, esti depaaaaarte de sensul celor spuse de mine. Nu ma deranjeaza absolut deloc ca te "bagi" si tu pe aici, din partea mea poti sa te bagi cat vrei. Dar pe tine de ce te deranjeaza atat de tare ca eu spun ca discutiile voastre n-au nici un rost, pt ca n-o sa va convingeti in veci una pe alta de nimic? N-am si eu voie sa imi spun parerea? Asta e parerea mea, voila!
Cat despre cu cine te pupi si iti dai flori, sa fim seriosi, chiar crezi ca ma intereseaza atat de mult? Ma amuza si atata tot.

Dar va rog sa ma scuzati ca v-am deranjat, continuati!! Ce e pe ordinea zilei azi, pupaturile, florile sau... hm! restul?[:D]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#12
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 10:05

Cataghe,eu am zis deja ca nici tu ,nici eu nu stim daca eu o sa conving pe cineva de ceva ,sau daca eu o sa fiu convinsa ...
Dar bineinteles ca ai dreptul sa-ti spui parerea ,insa felul cum o zici conteaza.suna asa ca un indemn pt . celelalte fete sa nu-si mai piarda vremea cu una ca mine.
Una care oricum nu merita bagata in seama.A sunat ca si cum mi-ai fi ris in nas,asa finutz si desi m-a deranjat m-am abtinut de la comentarii pina cind m-ai nominalizat iar pe lista celor care va tulbura discutiile pasnice.Plus ironia cu pupaturile si dragostea excesiva.E problema mea cu cine ma pup si cu cine ma cert si nu vad de ce ar trebui sa fiu luata in balon,tot asa finutz.[hot]

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#13
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 10:06

quote:
Originally posted by hannen
Hai sa clarific.Allah de care vorbesti tu mi se pare un dictator.Eu nu cred in acest Allah si nu cred ca este acelasi Dumnezeu care ne-a creat pe toti si in care credem noi,ca si crestini.Dumnezeul in care credem noi este total diferit de Allah,El s-a intrupat si ni s-a descoperit in Hristos.Irina,poti sa crezi ce vrei dar oare este intelept sa-ti negi Creatorul??O sa vina si ziua in care toti o sa aflam adevarul,pina atunci fiecare crede cum poate,urmeaza banuieli sau urmeaza adevarul dar nu uita ca omul plateste pt.orice si pt. o neinsemnata vorba(crede el)Totul se scrie .Trebuie sa ai ceva curaj sa-ti negi Creatorul,tu ai din plin .-------------------------------------------EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.(Coran 42:13)
Draga mea Hannen,te rog tare mult ca ceea ce spun sa iei ceea ce spun in continuare la modul personal.Dar eu nu-mi neg deloc Creatorul,pentru simplul fapt ca eu nu cred ca acest Allah este creatorul meu.Eu cred ca Dumnezeu revelat prin Hristos este Creatorul si Dumnezeul meu si nu cunosc altul.Tu stii ca eu te apreciez mult ca persoana si cred ca esti o femeie extraordinara,dar pentru mine islamul nu este o religie a adevarului ,iar Mohamed nu este un profet.Poate un om mare,intradevar,pe alocuri chiar genial,fiindca a intuit niste lucruri,dar asta e tot.Te rog sa nu te superi ca eu cred asta,asa cum nici eu nu sunt suparata ca nu crezi ca Iisus este Dumnezeu.Intradevar,noi n-o sa ne convingem aici unele pe altele,dar e un prilej sa mai invatam cate ceva despre lume,despre noi insine si despre altii.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul today

#14
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 10:30

Irina,eu ar trebui sa ma retrag pt. ca deranjez dar totusi vreau sa te intreb cum de esti asa sigura ca tu nu ai de-a face nimic si ca Allah nu este Creatorul tau?
Daca intr-o zi iti va fi dovedit contrariul?
Plus ca nu stiu cum poti sa crezi ca acest om a avut niste intuitii si atit.
De asta ziceam,unii ii recunosc pe altii ,dar altii nu-i recunosc pe unii insa toti se cred credinciosi.

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#15
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 13:14

Hannen, citind mesajul tau mi-am dat seama ca am gresit cand ti-am scris, imi cer scuze ! n-ar fi trebuit sa ma bag unde nu-mi fierbea oala si sa dau sfaturi necerute ! (uite, aici mi-am incalcat si citatul din semnatura, ca nu am tacut cand trebuia [batcap] ).
Mesajul meu catre tine sa stii ca a vrut sa fie cumva unul de solidaritate, pentru ca te-am vazut singura impotriva tuturor (sau invers, toata lumea impotriva ta), te-am vazut tulburata si ranita si jignita in credinta ta si pentru ca am trecut si eu candva pe acolo si stiu precis ca nu mi-au facut bine astfel de dispute, m-am gandit ca poate nici tie nu iti fac bine si ca nu te ajuta in vreun fel in credinta ta. Dar se pare ca m-am inselat, proiectand trairile mele asupra ta fiindca nu s-au potrivit, pentru ca inteleg ca tie iti fac bine sufletului tau si credintei tale aceste discutii.
Asadar, te rog sa nu consideri vorbele mele ca o invitatie sa te retragi, in nici un caz !! era doar o invitatie pentru a cantari utilitatea acestor discutii, atita tot ![cheers]

In ceea ce priveste chestiunea cu blestemul tu zici asa :

quote:
Dumnezeu ne indeamna pe voi si pe noi sa ne stringem laolalta si sa ne rugam Lui si sa chemam blestemul(mania) Lui asupra celor ce mint despre El.


Dar Dumnezeul in care cred eu n-a spus sa chemama blestemul/mania asupra celor ce mint despre El, ci din contra, El ne-a indemnat sa-i iertam: "iarta-i, Tata, ca nu stiu ce fac/zic."
Si ti-am spus si de ce consider mai potrivit sa nu chemam noi blestemul peste cineva, in primul rand pentru ca nu poti sa fi sigur 100% ca omul ala chiar spune o minciuna, mai ales cand e vorba de Dumnezeu, ce om de pe pamantul asta poate avea pretentia ca detine adevarul absolut despre El ??? in al doilea rand, pentru ca poate omul ala din nestiinta spune o minciuna, poate ca el nu poate sa creada altfel !!! cum spui si tu, ca nu poti si pace sa intelegi cum Iisus poate fi Dumnezeu !! acuma zi-i si tu, noi care credem cu tarie ca Iisus este Dumnezeu si asta este adevarul nostru, ar trebui sa chemam blestemul/mania Lui asupra ta, pentru ca din punctul nostru de vedere tu spui o minciuna, atunci cand spui ca El a fost doar un simplu profet ?? eu n-as face asa niciodata, consider ca ar fi un mare pacat !!
La fel, daca cineva din familia mea (sau familia ta) , nu crede in Dumnezeu si chiar spune lucruri neadevarate despre El, ce ar trebui sa facem noi, sa chemam blestemul/minia lui Dumnezeu peste ei, pentru ca ei spun minciuni din punctul nostru de vedere si nu pot sa creada in adevarul nostru ? n-ar fi oare mai bine si mai cu folos sa ne rugam lui Dumnezeu/Allah ca El sa-i lumineze, decat sa chemam blestemul/mania Lui asupra lor ?



_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#16
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 13:55

Citind si eu aici pe topic, in idea de a mai invata cite ceva, am desprins urmatoarea idee din cele spuse de Irina.C(cu scuzele de rigoare)- ,,Dumnezeu" al romanilor este unul-Allah al musulmanilor este alt Dumnezeu, Good al englezilor este alt Dumnezeu,Elohim al evreilor este alt Dumnezeu....si tot asa. Parca Dumnezeu era unic ?!? Pai daca Dumnezeu s-a intrupat in cadrul natiunii evreiesti,inseamna ca Dumnezeu (Elohim) al lor e mai mare deecit Dumnezeu al nostru ?!?
Iisus a spus ( Ioan 5:24 ),,Adevãrat, adevãrat vã spun, cã cine ascultã cuvintele Mele, ºi crede în Celce M'a trimes, are viaþa vecinicã, ºi nu vine la judecatã, ci a trecut din moarte la viaþã."
- Deci Iisus spune ca este un purtator de mesaj trimis de Dumnezeu?!?

anghel

#17
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 13:56

Elena ,tot nu m-ai inteles.Dar nu-i nimic!Eu nu vreau sa va(mai) tulbur din linistea voastra.
Aceste discutii nu fac bine sufletului meu ,dar imi vor fi poate de folos intr-o zi cind voi fi intrebata daca am adus la cunostinta oamenilor adevarul.Oricum tu ,sau altii care cred diferit nu aveti cum intelege acest lucru.
Nu am zis sa ne blestamam unii pe altii,nici eu sa chem blestemul asupra voastra nici voi asupra mea.Elena,chiar nu vorbim romaneste?Ne este imposibil sa ne intelegem in limba romana?


-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#18
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 14:10

quote:
Eu nu vreau sa va(mai) tulbur din linistea voastra.

Hannen, pe mine personal NU m-ai tulburat absolut deloc cu discutiile de aici !

quote:
Aceste discutii nu fac bine sufletului meu ,dar imi vor fi poate de folos intr-o zi cind voi fi intrebata daca am adus la cunostinta oamenilor adevarul.Oricum tu ,sau altii care cred diferit nu aveti cum intelege acest lucru.

EXACT !! acelasi lucru am spus si eu, ca noi nu avem cum sa te intelegem !! si vitzeversa !


quote:
Nu am zis sa ne blestamam unii pe altii,nici eu sa chem blestemul asupra voastra nici voi asupra mea.Elena,chiar nu vorbim romaneste? Ne este imposibil sa ne intelegem in limba romana?


Scuza-ma, poate ca nu am inteles eu bine, dar mie asa mi-au sunat cuvintele tale..... nu ai spus tu asa ? :
quote:
Dumnezeu ne indeamna pe voi si pe noi sa ne stringem laolalta si sa ne rugam Lui si sa chemam blestemul(mania) Lui asupra celor ce mint despre El.


Daca din punctul nostru de vedere, tu sau oricine minte despre El, ce ar trebui noi sa facem ?

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#19
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 15:04

Sa va rugati daca sunteti siguri ca nu mintiti,restul lasati-l in seama lui Dumnezeu.
Asa au fost provocati crestinii din vremea Profetului ,si-au refuzat stiind bine ca nu au dreptate nu au avut curaj.

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#20
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 15:16

quote:
Sa va rugati daca sunteti siguri ca nu mintiti,restul lasati-l in seama lui Dumnezeu.

Da, cu asta sunt perfect de acord !!! de fapt exact asta am spus si eu in primul meu mesaj catre tine: sa ne vedem fiecare de credinta lui si sa lasam pe altii in judecata lui Dumnezeu.
Numai ca ce spui tu acum, nu se potriveste deloc cu ce ai spus mai inainte :
quote:
Dumnezeu ne indeamna pe voi si pe noi....sa chemam blestemul(mania) Lui asupra celor ce mint despre El.


si de aici mirarea mea.....

**********

Altfel, din partea mea : [pace][pace][pace]

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -