Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (5)


175 raspunsuri la acest subiect

#1
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 03 februarie 2006 - 20:15

partea a patra



[flo]





I.Andrei&Mara

#2
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 03 februarie 2006 - 21:55

Of, of, credeti ca m-am putut abtine?[batcap]
sa stiti totusi ca nu am intrat decat aici si dupa mesajul asta chiar ca inchid computerul pana maine seara:)
Vreau sa-ti raspund, Catalina!
Sunt de acord cu tine, mei! De ce or fi trebuit sa apara bisericile?
Asta este unul din motivele pentru care am ales o biserica protestanta. Cred ca in bisericile protestante (nu stiu daca in toate) se pastreaza Biserica in forma ei "curata", fara adaugirile care au alterat crestinismul primitiv. Am vrut o biserica in care sa nu existe lamentari de genul: Ce ma fac? mamaia a murit fara lumanare!!
Am vrut o biserica in care sa conteze numai ce a zis Isus-Dumnezeul iubirii si in care toata dragostea si toata inchinarea sa-I fie daruite. Poate ca inima mea e "mica", pt. ca in camaruta destinata credintei este loc numai pentru El. Ii admir pe cei a caror inima e mai incapatoare, dar in acelasi timp sunt fericita ca pot spune ca Il iubesc numai pe El si numai de El depind.
Si, ca sa nu-ti dau dreptate pana la sfarsit[:p], am vrut o biserica in care sa se tina cont de faptul ca sabatul=ziua a saptea:)

In timp ce scriam asta, mi-a venit in minte o intrebare pentru tine. Da' inainte de a o scrie, te rog sa nu te superi si, daca tu crezi ca sar calul si intru cu bocancii:), sa-mi spui si nu ma mai bag. Da?
Deci, tu sustii ca nu se mai stie care e ziua a saptea, a patra etc.
ok! Totusi, porunca a 4a spune clar ca trebuie sa ai saptamanal o zi pe care sa o dedici in mod special lui Dumnezeu, o zi de partasie cu El, altfel decat in celelalte zile. Mai spune ca in ziua aceea nu trebuie sa-ti faci treburile obisnuite(nici tu, nici cei din casa ta). Intrebare: ti-ai ales aceasta "o zi" din sapte? Inca o data, nu te superi, da?[floare3]

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#3
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 03 februarie 2006 - 21:59

iubibubi, ai uitat sa inchizi Biblia 4. As fi facut-o eu, dar nu stiu cum.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#4
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 00:00

Denizel, de ce sa ma supar? Uite aici raspunsul, citat din clasici in viata (adica moi[:D]):

quote:

P.S. Nu vreau sa spun ca acuma sa se apuce fiecare sa-si aleaga o zi din saptamana pe care s-o considere zi de odihna, eventual alternativ de la o saptamana la alta. (...)Cred ca e super ok ca fiecare dintre noi sa tina ziua aia de odihna asa cum s-a incetatenit in cadrul religiei/denominatiunii de care apartine.



Bubi, nu-mi asum nici un rol de observator de nici un fel. Pur si simplu asta este parerea mea, acuma oricine afiseaza o parere diferita de restul inseamna ca o face pe "observatorul impartial"? Iti sesizez foarte bine ironia si aerul de superioritate si stiu exact si de unde ti/mi se trage, insa gresesti in felul in care ma judeci. Dar e dreptul tau, asa ca... ce sa zic, o sa supravietuiesc.


_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#5
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 00:04

[wow]

Maaai mai mai ce suprize frumoase putetzi voi sa facetzi, caci:

quote:
Mai fetelor, nu va suparati pe mine, dar eu citindu-va ultimele postari am avut o revelatie. Si chiar va multumesc pt ea, ca de cand am avut-o ma simt mult mai bine. ...


...este ceva minunat ce ai "patzit" tu (dupa parerea mea) si ce mult poate sa semene asta (dupa vederea mea) cu :


quote:
... Dupa cate minuni a facut Dumnezeu in viata mea, macar atata credinta sa am si eu, incat sa pot marturisi ceva oamenilor prin acest botez. Sunt fericita!


...care deasemeni apare ca ceva minunat pentru tine !

Suntetzi chiar ca niste fericite...macar prin aceste momente...si ce bine ar fi de le-atzi extinde si de ar cuprinde si pe altele... dar aici, pentru ca despre Biblie vorbim, vreau totushi sa va intreb ceva: este un fapt recunoscut indeobste ca cine cauta in Biblie, gaseste in ea lucruri de folos, insa voua doua, tzie! si tzie! chiar v-au folosit discutziile astea de pe DC (si de aici) la ceva? chiar atzi avut un folos, un castig din ce-atzi citit si spus ? caci daca este asa, daca cineva a castigat ceva discutand, nu se mai poate afirma ca au fost vorbe inutile sau fara rost, ci pana la urma s-a meritat si se merita a se discuta mai departe !

([:I] ...mi-a fost putzin jena mai inainte de voi sa zic io ca mi-au folosit chiar si mie aceste mesagereli la ceva, dar acuma uite ca nu ma feresc s-o spun alaturea: Da, macar ocazional, discutziile de aici si persoanele prezente la discutzii aduc un bun folos cuiva ! chiar eu am beneficiat ! [:I])

Ramane acuma sa pastram momentul bun si sa-l ducem mai departe,nu ?

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]

#6
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 05:22

N-am stiu ca ati deschis o noua parte si de aceia i-am raspuns Elenei la partea a 4-a.

Doina,m-am bagat pt. ca discutiile erau despre Biblie si am vrut si eu sa inteleg anumite chestii.
Se pare ca este imposibil,discutiile despre alte religii nu va atrag deoarece crestinii au descoperit adevarul.Este imposibil sa nu aduc vorba despre Coran ,pt ca este ultima carte revelata si un credincios nu ar putea sa o nege.Noi nu negam Biblia nici pe Iisus,voi negati Coranul si pe Mohammad.
Sunteti pe Cale[V]

Sper ca am raspuns tuturor celor care se intrebau ce cautam aici.

-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#7
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 05:36

Hai sa clarific.Allah de care vorbesti tu mi se pare un dictator.Eu nu cred in acest Allah si nu cred ca este acelasi Dumnezeu care ne-a creat pe toti si in care credem noi,ca si crestini.Dumnezeul in care credem noi este total diferit de Allah,El s-a intrupat si ni s-a descoperit in Hristos.

Irina,poti sa crezi ce vrei dar oare este intelept sa-ti negi Creatorul??
O sa vina si ziua in care toti o sa aflam adevarul,pina atunci fiecare crede cum poate,urmeaza banuieli sau urmeaza adevarul dar nu uita ca omul plateste pt.orice si pt. o neinsemnata vorba(crede el)Totul se scrie .Trebuie sa ai ceva curaj sa-ti negi Creatorul,tu ai din plin .


-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)


#8
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 06:13

Catalina, repet, adresarea ta a lasat loc interpretarilor mele. daca spuneai "noi" (cum era fair s-o faci din moment ce participi activ la acest subiect) si nu "voi", era ok. acel "voi" m-a iritat putin, ca si cum "noi" era ceva negativ, o mana de femei care debiteaza inutilitati in loc sa vada esentialul (pe care tu l-ai sesizat brusc, in urma unei "revelatii"). dar, esentialul nu l-a pierdut nimeni pe drum si nici n-a venit la acest subiect sa-l caute sau sa verifice daca-l are deja. aici se discuta in alti termeni - despre diverse dogme, schimb de informatii, clarificari, interpretari, conexiuni etc. era genul de discutie la care putea participa si xenocid, daca vrei [:D] de aceea interventia ta mi s-a parut unfair (si atata tot, fara nici un aer de superioritate sau ironie din partea mea). crezi ca am fost mai clara acum? sau strig precum Moise in pustiu (ca sa nu fiu complet off topic)? :)



cat despre "stiu exact de unde ti/mi se trage", te inseli. in primul rand, vad ca ai cazut in aceeasi greseala ca multi altii: daca o plac pe una, automat trebuie sa n-o plac pe cealalta. ori nu-i deloc asa, cel putin eu am loc pentru amandoua in coltisorul simpatii :) in al doilea rand, daca am avut ceva de spus legat de asta, ti-am spus-o direct, nu m-am folosit de alte mesaje de-ale tale, ci numai de acelea in care tu insati erai directa si la tinta :) si, nu stiu daca ai observat, m-am adresat mereu cu "cataghe," in "situatiile" respcetive :) pe verificatelea :)



sper, sincer, ca de data asta sa intelegi exact ce-am vrut sa-ti spun. [flo]



I.Andrei&Mara

#9
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 06:37

Apoi, te-ai iritat degeaba, draga Bubi, probabil datorita faptului ca aveai o predispozitie sa te iriti.[:D] Daca ai fi citit atenta postarea mea, ai fi vazut ca m-am adresat cu "voi" strict in primul paragraf, in care m-am referit la disputa dintre Hannen si restul. Cred ca am tot dreptul sa ma dezic si sa ma adresez cu "voi" in momentul in care nu mi se pare defel corect modul in care se pune problema - si m-am referit clar la ambele parti. Discutiile de acest gen nu au ce sa aduca constructiv si, trebuie sa imi dai dreptate, absolut de fiecare data se termina la fel pe forumul asta. Io-te, Hannen si cu prietena ta Conchita (te rog frumos nu mai spune ca ne simpatizezi pe amandoua, suntem oameni mari si stim ca asta nu se poate; in plus, pt mine e jignitor sa ma bagi in aceeasi oala cu anume persoane, indiferent de oala) - deci, cele doua doamne numai acu' cateva pagini se pupau pe aici piata ndependenti si chiar una dintre ele exulta in dragostea ei pt cealalta si nu mai prididea cu acuzatiile la adresa altora care, vezi draga Doamne, tulbura linistea forumului!! E, aia s-au retras si iaca cat a durat linistea. Dar nu asta e cel mai important, important e ca imi sustin si acum ideea ca discutiile in care musulmanii incearca sa ii convinga pe crestini ca Isus a fost un "simplu" profet sunt exact la fel de inutile ca si cele in care crestinii incearca sa ii convinga pe musulmani ca Isus e Dumnezeu. Eu nu vad, pur si simplu, la ce servesc aceste discutii. Daca tu, Bubi, vrei cumva sa te convertesti la Islam, nu cred ca ai s-o faci in urma discutiilor de pe forumul DC, nu-i asa? Pe persoanele ca Irina sau Hannen cu atat mai putin le vad lasandu-se "convinse". Discutia e interesanta pana intr-un punct in care incepe sa degenereze, si pe buna dreptate. In acel punct am intervenit eu si m-am adresat la persoana a II-a plural.
Mai departe daca vei citi, draga Bubi, vei vedea ca in urmatorul paragraf vorbesc la persoana a III-a plural sau la persoana I plural, ba la sfarsit imi declar foarte lamurit pozitia fata de persoanele de pe forum. In plus, nu m-am referit nicidecum la discutiile cu adevarat constructive care au avut ca subiect religia, la care am si participat adesea, cum particip si la asta de fata, pe anumite portiuni. In concluzie, cred ca postarea mea a fost foarte clara, trebuia numai sa citesti pana la capat si sa vrei sa vezi.

Iti doresc numai bine,

Cataghe.[:D]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#10
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 07:13

Cataghe,nu vad de ce te deranjeaza atit de tare faptul ca ma bag si eu pe aici .Adica daca sunt musulmanca n-am voie sa mai discut si eu cu restul lumiii?N-am voie sa pun intrebari ,sau sa impartasesc un alt punct de vedere?
Am spus ca este o discutie dar toata lumea o vede ca pe o disputa intre mine si restul.De ce?Pt. ca stii ca nu o sa ma convinga nimic la fel cum pe voi nu o sa va convinga nimic.niciodata sa nu zici niciodata.Nu stii nici tu si nici eu daca convinge pe cineva ceva,daca intereseaza sau ba.
Imi dau seama ca te-a iritat si faptul ca ma pupam cu conchita,dar asa cum am mai spus nu ma deranjeaza sa-i dau Cezarului ce-i al Cezarului,indiferent ca-i vorba de conchita,de tine ,de irina sau de oricine altcineva.Si nici nu ezit sa zic cind nu sunt de acord sau ma deranjeaza ceva dar asta nu inseamna ca mi-am insemnat dusmanii si stau cu bita dupa colt sa le dau in cap.
cind e de pupat ne pupam ,cind e de contrazis ne contazicem fara sa insemne ca ne iubim doua capitole in urma si ne urim viitoare 3 si ne iubim iar altele 7.Sunt pur si simplu expresii ale sentimentelor de moment ,cind mi s-a oferit o floare o acceptat-o chiar daca am primit de la aceasi persoana cuvinte grele alta data (e valabila si viceversa) iar eu iau asta drept comunicare ,nu vreau sa inchid toate usile si sa zic "aaa ti-aduci aminte ce mi-ai facut acum n-shpe mii de ani?"si asta pt. ca nu am luat nimic personal.
Dar sunt pe acest forum membri care chiar au ceva personal cu mine(fara sa ma cunoasca,asta asa ca li s-a pus lor pata) si pe aceia ii ocolesc(din fericire au disparut de ceva timp[:D])
Cu asa persoane n-as putea niciodata sa ma pup dupa ce m-au facut in tot felul,de ex.


-------------------------------------------
EL v-a orinduit voua religia pe care i-a prescris-o lui Noe,pe care ti-am revelat-o tie si am prescris-o pentru Avraam,Moise si Iisus:"Intemeiati religia si nu despartiti intru ea!"Li se pare prea mare politeistilor aceea la care tu ii chemi.Allah ii alege (pt. aceasta)pe aceea pe care EL voieste si ii calauzeste catre EL pe aceia care se caiesc.
(Coran 42:13)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -