Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sistemul sanitar in Anglia


41 raspunsuri la acest subiect

#31
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 septembrie 2009 - 12:43

Kari , stiu mai multe pers. care au plecat de aici in Germania(e adevarat ca nu stiu orasul) dupa ce au abordat pe mail directorul de la spitalul X care avea posturi. S-au dus acolo , au dat interviu.
O fata nu stia o boaba germana. A primit cazare gratuita , cursuri de limba gratuite si i s-a specificat sa stea atata timp cat are nevoie , in perioada asta pana invata fiind incadrata ca asistenta sau ceva de genul , cu un salariu de 1800 de euro. Evident putea sa mearga la spital sa mai asiste la ce doreste si sa invete.
Apoi , dupa cursurile de limba lucra acolo cu un salariu incepand de la 2400 de euro plus garzi. La ATI , ea fiind rezidenta in anul 1 au 2 .
Un ortoped a plecat acolo la schimb de experienta , el stia germana foarte bine , le-a placut de el si i-au oferit un post permanent.
cred ca depinde si de spital si da , stiu ca cei de acolo au intaietate[:D]
multumesc de informatii , asta vroiam , sa aflu cat mai multe.[pup]

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

#32
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 07 septembrie 2009 - 13:17

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc
Deci episodul descris de mine nu s-a petrecut la nici un spital universitar si nici in vreun cabinet particular. S-a petrecut fix la Spitalul Alexandru Obregia.In fine.Imi cer scuze ca am perturbat acest topic. Nu asta a fost intentia mea![flo]Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007) Povestea nasterii fluturasului! "Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Nana dar este spital universitar [:)].Nu e sti****t in titlu dar este. Nu te supara pe mine, eu te admir enorm doar ca nu ai stiut la ce sa te astepti.Inaugurat în anul 1923 în Bucuresti, ca un spital de nivel european si cel mai mare din România, Spitalul Clinic de Psihiatrie "Prof. Dr. Al. Obregia" impune continuu în România, de aproape un secol progresul medical, stiintific si universitar în psihiatrie.Fiind un spital public profilat pe psihiatrie, desfasoara învatamântul universitar si postuniversitar de stat de psihiatrie http://www.spital-obregia.ro/
[flo] Multumesc pentru lamurire.Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007) Povestea nasterii fluturasului! "Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!


#33
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 07 septembrie 2009 - 15:31

Xio, de unde stii tu de acele persoane? din experienta iti spun, multi nu-ti spun ...totul.

daca stii limba, daca gasesti un loc unde sa mergi la interviu, go!!

fata de care spui ca nu stia limba, probabil a intrat intr-un program (despre care am citit in ziar acum cateva luni) pentru studenti ausländeri (straini) pe care fosta RDG, landuri din fosta RDG ii iau sa lucreze pentru ei, dar intai ii aduc la studii....in fosta RDG este mai mare nevoie de medici.

eu traiesc in Germania si iti spun cu siguranta ca asa stau lucrurile. fara limba,(o conditie esentiala, pacientii vb in germana....so) nu faci nimik, chiar daca te angajeaza si iti permit accesul in spital, nu pui mana pe pacient, nu faci absolut nimik, doar asisti mutual. asta pentru rezidenti/studenti.



repet, nu-i imposibil, trebuie sa cauti si vei reusi.



o sa mai vb azi cu cineva despre asta.







[batetoba][batetoba]Bazar pt Mihaita[comoara]



cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com



VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]



Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!

















#34
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 07 septembrie 2009 - 15:33

inca ceva, cand spuneam de dreptul de munca, nu ma refeream la nemti, ci la persoane din alte tari din UE, care au aderat inaintea Romaniei si au drept de munca inaintea romanilor.



interviurile se dau in limba germana, la fata locului.

succes!







[batetoba][batetoba]Bazar pt Mihaita[comoara]



cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com



VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]



Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!

















#35
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 07 septembrie 2009 - 17:19

Xio, de ce nu intri pe forumul mediciniiunde este o sectiune speciala pentru plecari? Poateecolo vei afla exact cum sa procedezi cu UK

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#36
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 07 septembrie 2009 - 23:44

Xio, inca ceva. programul despre care iti vorbeam, exista intradevar. dar se adreseaza studentilor straini care vor sa-si continue studiile aici, apoi sa lucreze cel putin cativa ani...daca ajungi sa semnezi contract, citeste foarte atent ce semnezi. nemtii aduc studenti, le ofera bani si cazare, (cazare pentru o vreme) dar pretind apoi sa lucrezi pentru ei, nu sa pleci inapoi dupace au investit in tine.

fii atenta la acest aspect. nu vei putea face rezidentiat si apoi sa pleci....din surse sigure iti spun. cel putin nu la noi in Bayern. in alte landuri nu stiu cum stau lucrurile, putin diferit.









[batetoba][batetoba]Bazar pt Mihaita[comoara]



cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com



VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]



Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!

















#37
Liliana82

Liliana82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 08 septembrie 2009 - 17:46

"Caini latra caravana trece" cred ca ai auzit zicala asta si e valabila si in cazul "dormeniilor" misogine. Mai bine zis prin toate ariile prfesionale exista misogini caci multi barbati nu vad femeia decat la cratita.. si pana cand si acolo se zice ca ai mai buni bucatari sunt barbatii"
oricum mesajul meu este sa nu te lasi influentata de atitudini misogine , iar cand iti vei alege specializarea sa o alegi mai mult cu "sufletul" caci vei face acea specializare toata viata si e musai ca sati placa. altfel, daca o alegi pentru alte motivatii precum cele financiare , te vei plictisi repede.

#38
Liliana82

Liliana82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 10 septembrie 2009 - 05:47

xio se pare ca "vocatia te alege ea " " You don’t chose your career, the career is choosing you " si ne-a cam ales.. Daca ai facut garzi pe ortopedie si iti place atunci asta iti e specializarea..

Cu misogini ma lupt si eu... dar putin imi pasa.." si daca voi nu ma vreti (ca sunt femeie) eu va vreau (ca sunt OM si va provoc sa va fixati idealuri mult mai mari decat ceea ce pot face eu... doar puteti .. sunteti barbati...!)

Astept cu nerabdare raspunsul referitor la admiterea mea la postuniversitarul de "National award in construction studies" Ca m-am saturat sa ma duc in "vizita" pe teren si sa mi se spuna de inginerul sef de echipa " doamna va rupeti tocurile" sa raspund " domul inginer nu port tocuri" si sa ma simt precum pisica din poza de mai jos, dar care isi face cu foarte mare drag treaba de " testarea rabdari" domnilor "injineri"

http://www.ourhealth...cat_no_fear.jpg

Stiu ca in Uk ai voie sa lucrezi daca esti student part time. si exista un "Highly skilled programe " si stiu ca au nevoie de doctori .
si de indata ce voi avea contact cu "sistemul sanitar din anglia" o sa incerc sa aflu mai multe .Eu sper din suflet sa nu am contacte cu dumnealor mai mult decat controalele medicale de rutina si de ordin " hartzogaresc "

pana atunci eu fac



[ruga][ruga][ruga] sa ma accepte "profu sef" la cursul de constructii si sa fim sanatosi.

Ironia sorti cei de la cursul de inginerie mecanica si industriala m-au acceptat,, iar eu inafara de schimbat becurile, robineti, stecherul de la masina de spalat si rezistenta de la boiler, si alte mici reparati caznice habar nu am altceva...in mecanica ,numai ca astia din constructii intotdeuna is mai cu motz cand e vorba de comunicarea cu economisti.

in arborele meu genealogic de vre-o 4 generatii au fost "combinatii de "sanitari" si "constructori" de toate nivelurile .. de la moase in suita regale si zidari pana la neurochirug si constructor cai ferate . Ciudata e doar ciclica combinatie de casatorie ... ca nu tine deloc de "breasla" iar parerea mea de economist in management este ca:

"Doctorul e frate cu popa."

Si acum sa comentez optiunile tale...

Lucrezi in ortopedie adica pe oase din cate imi permit cunostinetele mele precare de medicina sa inteleg .. (in traducere pe structura de rezistenta fizica) Nu vrei sa continui cu orto pentru ca din misoginismul caracteristic spitalului in care cineva te-a lasat sa faci garzi .. adica a avut incredere in cunostintele tale si in capacitatea ta ..
Ti-ai dori chirugie oncologica .. extirpat tumori canceroase din cate "imi permit cunostintele mele medicale " ( in traducere ti-ai dori sa "lupti" impotriva genei autodistructive din oameni)dar te-a descurajat misoginismul colegilor care intr-un final ati concura pe post daca i ramne acolo...

A treia optiune ar fi ginecologia adica chirurgia cinecologica adica cezariene numai ca iar esti descurajata de misoginismul unui doctor profesor...
Ai mai vrea si alte specializari.... dar nu ai vrea sa te ocupi de domenii de medicina spre care sunt indreptate femeile. nou nascuti, copii , cratita curatenie etc...

"Sincer , chiar nu stiu inca pt. ca sunt indragostita de ai toate exceptand pediatria , neonatologia, nefro si nch."

Va trebui sa analizez bine situatia si ipotezele.

Doar ca m-ar interesa sa explorez toate optiunile"

Ce o insemna nefro si nch...???

deci eu trag urmatoarea concluzie...
tu vrei chirurgie doar ca nu stii clar ce vrei si te descurajeaza misoginismul... [bang][bang][bang][bang]

Ei draga mea... eu cred ca daca o femeie poate sa fie o croitoreasa buna pentru pantaloni barbatesti atunci poate sa fie si un chirug foarte bun si nu necesita mai multa forta fizica pentru asta.




#39
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 28 septembrie 2009 - 13:10

Eu stiu pe cineva care a venit in Australia si a ramas aici sa faca surf [surf]. Dar e mult mai greu sa ajungi aici decat in alte tari, se merita in schimb efortul [:D].

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

#40
sm

sm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 25 octombrie 2009 - 11:38

XIO urmeaza-ti visul, nu va fi usor, o sa trebuiasca sa te bati mult, sa stii ca misogini o sa gasesti oriunde nu numai in tara, totul depinde de norocul tau. Incearca sa cauti pe internet anumite associatii care recruteaza medici din Romania pentru Franta ( j'ai vu un reportage dar nu imi aduc aminte de numele associatie) sau alte tari de ex: http://www.medecinsd...es_a_l_etranger
sau
http://www.docannonce.com/


Mult curaj



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -