Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De maine nu vei mai lucra la noi!


36 raspunsuri la acest subiect

#1
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 31 august 2009 - 11:51

De maine nu vei mai lucra la noi!
Este o fraza pe care eu am auzit-o in urma cu cateva luni cand am fost concediata, o fraza care i s-a spus unui coleg saptamana trecuta - dupa 6 ani de munca la acelasi job.

Timp de 6 ani a venit la munca pe aceeasi strada cu acelasi mijloc de transport, s-a imprietenit cu colegii - a mancat impreuna cu ei, a ras,a plans, a protestat. Si acum???

Colegul a fost dat afara pur si simplu pentru ca sefului i s-a pus ,,pata'' pe el. PUNCT. Mentionez ca acest coleg era foarte devotat companiei, facea ore suplimentare si nu cerea sa fie platit, foarte priceput ,,bun la orice''. Ce mi se pare grav pentru el este ca are in jur de 50 de ani, varsta la care in Romania esti ,,ingropat'' din punct de vedere profesional.

Sunt socata! Oare cum putem sa prevenim acest lucru? Ce masuri de protectie isi poate lua un angajat ca sa nu ajunga in strada atuci cand seful are o toana? Cum sa depasesti impactul psihologic al unei concedieri? Si de ce nu, cum sa fii alaturi unei persoane care i se spune ,, de maine numai lucrezi la noi"

Sunt intrebari la cre mi-ar placea sa am un raspuns, sa fiu pregatita, sa nu ma mai simt vulnerabila.


ANNA

#2
daniela_daneza

daniela_daneza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.559 mesaje

Postat 31 august 2009 - 12:07

Anna , trist dar adevarat .Din pacate nu ai cum sa prevezi aceasta situatie .Si esti la bunul plak al angajatorului .Eu inteleg perfect deoarece trec si eu prin asa ceva acum.Am mai trecut si acum 1 an .Sunt optimista , sunt increzatoare ca ceva voi gasi , e adevarat nu am cu 5 in fata , am 40 ani , dar mare este Dumnezeu si are grija de fiecare .Trebuie sa te gandesti ca orice sut in fund este si un pas inainte si poate ca e mai bine asa , decat sa stea la cheremul acelui angajator .

Il puteti incuraja, suportul moral conteaza si sa incerce sa caute in toate ziarele, pe toate site-urile , la toate cunostiintele.Mama mea avea o vorba " de rupt oasele ai sa gasesti mama ."

Succes si incredere !

Numai bine.[flo]

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"




#3
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 31 august 2009 - 12:38

Dany multumesc pentr raspuns. Inca o persoana care este pe cale de a parasi un job, dar ma bucur sa vad ca esti optimista.

E prea adevarata vorba mamei tale cu oasele rupte. Asa este si aici unde lucrez eu, oase rupte si bani putini. Din pacate astea cred ca-s joburile care se gasesc acum; cu bani foarte putini si cu expresia tampa de pe fata sefului; ,,daca nu-ti convine la poarta sunt inca 50''

ANNA

#4
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 august 2009 - 13:09

totusi cum a fost "dat afara" colegul respectiv? ca nu e asa de usor sa dai un om afara. poti doar pe motive de incompetenta, insa nu asa, deodata, ci dupa mai multe avertismente, referate etc.
l-a fortat sa-si dea demisia?
bine, oricum seful te poate face la psihic sa te faca sa-ti doresti singur sa pleci, insa macar pleca cu niste bani, sau stiind ca a luptat pt. ce-i al lui.


#5
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 31 august 2009 - 13:27

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

totusi cum a fost "dat afara" colegul respectiv? ca nu e asa de usor sa dai un om afara. poti doar pe motive de incompetenta, insa nu asa, deodata, ci dupa mai multe avertismente, referate etc.
l-a fortat sa-si dea demisia?
bine, oricum seful te poate face la psihic sa te faca sa-ti doresti singur sa pleci, insa macar pleca cu niste bani, sau stiind ca a luptat pt. ce-i al lui.



Il poate da foarte usor afara pe motiv de restructurare si atunci chiar nu poate face nimic, din pacate.

#6
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 31 august 2009 - 13:49

Ramonika - nu stiu cum a fost dat afara colegul, nici daca este in preaviz si nu stiu exact care a fost forma lui de angajare - contract de munca, PFA, o alta forma de angajare.
Stiu ca vineri i s-a spus la revedere (nu stie nimeni exact de ce) si astazi deja preda lucrurile pe care le-a avut pe inventar.

Nimeni nu vorbeste despre aceasta nedreptate (concedierea domnului X) de frica sa nu fie urmatoarul la rand.

Eu sunt atat de impicata ca sa zic asa deoarece vineri a venit la mine (nu stiam ca a fost concediat) si a zis ca o sa vina luni sa-si ia datele din calculator (eu acum lucrez pe un calculator care i-a apartinut) fara stiu ce i se intampla, i-am spus un ,,da veniti oricand" rece si nepasator.

As vrea sa pot face ceva pentru omul asta, ceva care l-ar putea ajuta, dar:
1. nu stiu cum sa-l abordez
2. pe principiul daca nimeni nu iti cxere un sfat nu il da - mai bine stau in banca mea.

Voi ce spuneti??
3.

ANNA

#7
daniela_daneza

daniela_daneza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.559 mesaje

Postat 31 august 2009 - 14:31

PERFECT ADEVARAT .Asa a fost si la mine , restructurare de post .Anul trecut a incercat patronul sa ma intimidezez ca sa imi dau demisia dar nu am cedat ...ca, la restructurare de post ai dreptul la preaviz , il mai lungesti cu un medical, ai dreptul la un salariu compensatoriu si somaj .Basca el nu mai poate anhja pe acel post 6 luni pe altcineva si in caz de reangajare trebuie sa te cheme inapoi , daca accepti sau nu e partea a doua .


Citat:
citat din mesajul lui Lorikay

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

totusi cum a fost "dat afara" colegul respectiv? ca nu e asa de usor sa dai un om afara. poti doar pe motive de incompetenta, insa nu asa, deodata, ci dupa mai multe avertismente, referate etc.
l-a fortat sa-si dea demisia?
bine, oricum seful te poate face la psihic sa te faca sa-ti doresti singur sa pleci, insa macar pleca cu niste bani, sau stiind ca a luptat pt. ce-i al lui.



Il poate da foarte usor afara pe motiv de restructurare si atunci chiar nu poate face nimic, din pacate.


Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"




#8
daniela_daneza

daniela_daneza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.559 mesaje

Postat 31 august 2009 - 14:33

Anna , sfatul meu este sa il abordezi incet , colegial , sa iti ceri scuze ca poate este dureros subiectul dar ca poate ai cum sa il ajuti , sa il sfatuieste ...asa ca agata-l [:D]

Dany

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"




#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 31 august 2009 - 14:35

Un job este ca si atunci cand te urci intrun taxi. Soferul nu este obligat sa te duca, tu nu esti obligata sa iei acel taxi. Este descurajant intradevar atunci cand parasesti un job unde ai pus in afara de munca si suflet insa asta e viata. Uneori mai buna alteori mai putin buna niciodata doar buna niciodata doar mai putin buna. Am plecat de multe ori (in timp) de la joburi in general destul de bine pozitionate si chiar daca nu mi s-a spus niciodata ceva de genul de maine nu vei mai lucra la noi plecarea este invariabil daca nu traumatizanta cel putin afecteaza - DAR - "the show must go on" - adica intro transmutare viata merge mai departe si maine vei face ceva din nou.... tu sau eu sau oricine. Daca nu maine atunci poimaine... ceva tot va fi sa fie.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#10
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 31 august 2009 - 15:10

Este foarte trist ce se intampla in tara asta. Parerea mea ca angajatul este lasat in voia sortii, nu-l ajuta niciun contract colectiv, niciun cod al muncii.....toate au "portite".....

Iar angajatorii abuzeaza la greu in Romania. Incepand cu orele suplimentare neplatite si pana la revenirea din CIC....

Noi facem angajari pe perioada asta, dar salariile oferite nu sunt satisfacatoare, dupa parerea mea. Este vorba de gestionari pentru agentii loto. Daca aveti cunostinte care vor sa incerce job-ul contactiti-ma pe PM pentru detalii. Poate unii chiar sunt in situatii nasoale si chiar le-ar prinde bine.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -