Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

nasterea la arcadia - iasi


204 raspunsuri la acest subiect

#31
Laura13

Laura13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.217 mesaje

Postat 24 noiembrie 2010 - 15:22

buna mamici,

ieri am fost la doctorita sa vedem samburelul si, printre altele, sa o intreb cum e cu nasterea la arcadia.

din pacate, mi-a cam raspuns cu jumatate de gura ca vom naste acolo. pana la urma mi-a spus si de ce.

doctorita mea e doctor colaborator, nu angajat. in conformitate cu ctr. incheiat cu arcadia, doctorul trebuie sa vina la spital de cand se interneaza graviduta si pana cand naste.

logic, unui doctor cu consultatii pe la jde-mii de cabinete, nu ii convine sa stea la arcadia cu orele. pe de alta parte, ii inteleg si pe cei de arcadia, care nu vor sa isi asume nici un risc de a fi dati in judecata in caz ca ceva nu merge bine ... asa, doctorul e acolo in cazul necesitatii unei cezariane de urgenta.

in cazut cezarianei, nu este nici un fel de problema, din moment ce totul se face cu "programare".

o inteleg pe doctorita. eu. deoarece eu la prima nastere m-am internat la 12 noaptea, fara dilatatie, deloc. iar la 6.10 dimineata mi-am vazut copilul. in acest interval, adica pana la 5.45 cand a ajuns doctorita nu m-a vazut ginecologic nici un doctor (desi erau de garda, dar dormeau [alcool]), nu au fost monitorizate bataile inimii, nu mi s-a pus nici o perfuzie ... nimic. de fapt, desi eram internata, eu am stat doar jos, in sala de asteptare, cu sotul meu.

so, in cazul fericit in care voi avea o nastere la fel de usoara (a se citi fara complicatii, ca usoara nu a fost dpdv a durerii [alcool]), nici nu inteleg rostul doctoritei de la momentul internarii. ca doar nu o sa ma tina ea de mana in timpul contractiilor. [:D]

varianta propusa de doctorita e sa ma interneze la cuza, pana in mometul in care se declanseaza nasterea si apoi sa fugim repede la arcadia. varianta care nu ma incanta deloc, deoarece eu fug de stafilococ ... si, din pacate, pot sa il iau si in jumatate de ora petrecuta acolo [bang]

drept e ca mai avem timp sa le intoarcem pe toate fetele. timp sa ne gandim. mai ales ca, din cauza problemelor de sanatate, se pune pe masa si varianta cezariana. deci, vom vedea.

dar am zis sa va tin la curent. [:D]

[pup]



Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [gravi] 7+

Poze Daniel



slideshow Daniel



Mamici din Iasi



Fulguleti noiembrie-decembrie 2006



#32
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 24 noiembrie 2010 - 15:52

Laura13, utile informatiile tale.

Tre sa ajung si eu pe la arcadia sa cer mai multe informatii...

Si eu mi-am pus probema, ca daca vreau sa nasc natural si doctorul meu nu poate veni atunci (fie e de garda la Cuza voda, fie are program in alta parte etc.)....dar m-am gandit ca ma va prelua automat un doctor de la arcadia...

Daca totul decurge bine, eu nu am nicio problema sa nasc cu alt doctor. In Germania, de exemplu, nu nasti mai niciodata cu doctorul care ti-a urmarit sarcina. Mergi in maternitate si nasti cu cine e de garda. Ca sa nu mai zic, ca daca totul e ok, e suficienta moasa...

Iar ca sa nasc la cuza voda, exclus. Is setata pe Arcadia ...


Alina



[gravi] 25 +

#33
maitreyi

maitreyi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.267 mesaje

Postat 25 noiembrie 2010 - 00:05

asa am stat eu cu emotii pt data de 21 septembrie cand era de garda dr meu la CV ca daca incepea nasterea atunci trebuia sa nasc cu cine era de garda la arcadia si eu vroiam cu el neaparat [:D] si am trecut cu bine de data de 21 ca atunci eram deja acasa cu minunel in brate [olala]



-----



O poveste cu Minuni - o [buburuza] roza si un fluturas dragalas

[8**]



Slava Tie, Doamne!



The colder the winter the warmer the spring [flo]


#34
anadomnica

anadomnica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.241 mesaje

Postat 26 noiembrie 2010 - 01:01

Buna seara

Azi am fost la arcadia la control la un medic angajat al lor, nu colaborator, dr. Vieriu Razvan. Ce-i drept cam tinerel, dar foarte atent. Mi-a placut am stat de vorba cam juma de ora, eu am acum 24 saptamani, l-am intrebat daca se naste si natural la arcadia, a zis ca da, dar un procent de 15% doar. Oricum e ok - el promite ca vine la nasterea mea naturala si m-a luat in evidenta. Asa ca oficial am renuntat la dr. mea si merg pe mana lor, e si a doua sarcina, sper sa nasc tot fara probleme si tot natural. Maine merg sa-mi fac un set de analize la ei... si sa va spun cam cat ma costa toata afacerea, ca azi nu am platit nimic, avand bilet de trimitere. Dr. a fost dragut si a zis ca si o parte din analize vor fi gratuite, inca nu stiu care si cum.

O prietena de-a mea in 8 saptamani gravida a fost la dr. Cacicovschi si a facut : consultatie, eco endovaginala si setul de analize la sange, mai putin anticorpii rubeola si citomegalovirusul si a platit in total doar 80 ron - restul pana la 400 ron cat a fost pretul real e decontat de casa. Deci eu zic ca e super. Singura chestie nasoala este ca nu au contract momentan decat cu casa iasi, eu am fost initial cu trimitere de la medicul de familie din suceava si nu se putea deconta .

Laura - la ce medic esti la CV??

Maine ma duc si sa semnez contractul cu ei ca am niste banisori stransi si sa nu intru in ei .

Multa sanatate, nasteri usoare... si a...asteptam sa vedem daca apare pe aici cineva care a nascut deja natural la arcadia (am inteles ca pana acum au fost ... aproape 20 nasteri naturale cum a zis medicul meu).





Mami [mamica] de [fetita] Maria [pup] (20.10.2009) si... acum FERICITA [gravi]

Album poze

#35
Laura13

Laura13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.217 mesaje

Postat 26 noiembrie 2010 - 11:45

Eu sunt la d-na dc. Mihalceanu, cu ea l-am nascut si pe Dsni, ma inteleg super bine cu ea. Nu as vrea sa renunt, am incredere in ea, stiu ca alege ce e bine pentru copil.

in plus e doctorita mea de vreo 10 ani, cel putin, so imi cam greu sa o schimb.



Laura [mamica] lui [copil] Daniel - 14.11.2006 si [gravi] 7+

Poze Daniel



slideshow Daniel



Mamici din Iasi



Fulguleti noiembrie-decembrie 2006



#36
andreea_mdm

andreea_mdm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 27 noiembrie 2010 - 17:04

si cum e dr. cacicovschi e multumita de ea? as vrea sa ma duc si eu la ea mi-a recomandat-o cineva!





...asteptand o minune in viata mea!



Imagine postataMake a pregnancy ticker

#37
andreea_mdm

andreea_mdm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 27 noiembrie 2010 - 17:06

si cum e dr. cacicovschi e multumita de ea? as vrea sa ma duc si eu la ea mi-a recomandat-o cineva!





...asteptand o minune in viata mea!



Imagine postataMake a pregnancy ticker

#38
aeperju

aeperju

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 27 noiembrie 2010 - 21:11

Ah am inteles. Deci au contract numai cu Casa Iasi asadar cei din alte orase nu au decontat nimic din pretul pachetului de nastere sa inteleg nu?



Emma [gravi] [fetita] Maria 29+ si Andrei (21.09.2007)


#39
manucu

manucu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 28 noiembrie 2010 - 17:21

Buna mamici, eu am semnat contractul la 34 de sapt si voi face cezariana. Voi naste cu un medic colasborator, deoarece merg la el de 3 ani si tot cu el am nascut si prima data. Eu imi programasem cezariana pe 15 dec, chiar in ultima zi de decontare [:D], dar se pare ca va fi ceva mai devreme pentru ca placenta mea e deja de gradul III.

Legat de acea consultatie obligatorie care trebuie facuta la ei sa stiti ca nu e neaparat nevoie sa fie si eco care costa 220 ron ci doar o consultatie normala care costa doar 100 ron. Pe aceea o voi face pe 1 dec cu medicul meu la Arcadia, iar pe 2 dec ma duc la cabinetul lui sa facem un eco pentru a monitoriza placenta si pentru a stabili data.

Partea proasta la Arcadia este ca daca mi se declanseaza nasterea noaptea, ei trebuie sa cheme de acasa toata lumea ce asista la o operatie deoarece de garda nu este decat un dr si o asistenta. Mai rau e in cazul unei nasteri naturale ce se declanseaza noaptea si din diverse motive are nevoie de o cezariata de urgenta, deoarece dureaza un pic pana vine lumea de acasa.

Pentru cezariana am semnat ctr pe 4800 ron, in care este inclusa si prelevarea de celule stem, indiferent cu cine recoltezi biogenis, cord, stem sure, iar avansul este de 30% din valoarea initiala a opetatiei fara cazare, adica am dat 2200 ron ceea ce insemana 47% din valoarea finala a contractului.

Daca mai am noutati va tin la curent.

mamica lui [copil] Mihnea-Gabriel (15.09.2008) si [gravi] 36+ [baietel] David-Andrei

#40
anadomnica

anadomnica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.241 mesaje

Postat 28 noiembrie 2010 - 22:41

Buna burtici si mamici

Intre timp am semnat contractul cu ei, si avansul a fost de 1600 ron pt. nastere naturala cu medic angajat - la final voi achita diferenta pana la 2300 ron daca toate sunt in regula.

Da, ei lucreaza momentan doar cu CAS iasi, dar am inteles ca la nastere deconteaza oricum pentru mamici - mai intrebati sa fiti sigure, dar eu asa am inteles.

Laura - felicitari pentru relatia buna cu dr. Mihalceanu. SI eu am auzit numai de bine de ea, am fost si eu in sarcina asta sa ma consulte si daca nu era faza cu arcadia cred ca ramaneam pe mana ei... dar asa... cum banii nu ma scot din casa si prefer o nastere civilizata am decis sa iau un medic angajat. Acum am si incredere in mine ca am mai trecut printr-o nastere, daca era sa pastrez fosta dr. ... poate, poate, dar la nastere naturala oricum medicul nu prea are un rol atat de esential ca la o cezariana.

Mai asteptam informatii si opinii. Pupici





Mami [mamica] de [fetita] Maria [pup] (20.10.2009) si... acum FERICITA [gravi]

Album poze


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -