Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

nasterea la arcadia - iasi


204 raspunsuri la acest subiect

#11
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 07 noiembrie 2010 - 11:29

Si eu voi naste la Arcadia. E hotarat [:D]

Intrebarea mea ar fi(dar sa nu radeti de mine): la nastere naturala, se naste pe masa sau pe pat? [:-@]

Si inca o intrebare: cu cat timp inainte trebuie sa merg sa inchei contract, precontract sau ce-o fi?
Toate rezervele sunt de 1 persoana? Ca eu asa vreau [bibe]


Ma vin eu cu intrebari...[flo]


Alina



[gravi] 22 +

#12
maitreyi

maitreyi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.267 mesaje

Postat 07 noiembrie 2010 - 21:07

medicii lor permanenti sunt medici tineri si ok toti. nu i-am vazut efectiv la treaba pe cand eram "tanara" prin garzi insa am avut contact cu ei la un schimbat de pansament, etc si au fost ok.



ca si medic care accepta si propunerile mamicii o recomand pe doamna dr holicov. au fost cazuri cand daca pacienta nu a vrut epiziotomie a incercat si fara, etc. deci merita o discutie one2one cu ea si vezi daca ti se potriveste. e medic colaborator arcadia si nu permanent.



rezerva este de 1 persoana cu posibilitatea de a mai aduce un pat pt tatic, bunic, etc.



la naturale n-am intrat asa ca nu stiu cum arata mesele de nastere insa cu siguranta poti cere informatii in acest sens. de vazut insa nu cred ca le poti vedea ca nu ai acces la blocul operator unde sunt si caii balani [:D]



precontractul se semneaza dupa saptamana 36-37 cand obligatoriu ai programata o intalnire la arcadia cu medicul cu care vei naste. ti se recolteaza atunci pt streptococ, stafilococ din nas, echo si control pe masa. evident dai si banu' pt control si avansul pt nastere [:D] se poate plati si cu cardul [:D] in caz de ceza tot atunci se face si intalnirea cu anestezistul care este un domn [olala]







-----



O poveste cu Minuni - o [buburuza] roza si un fluturas dragalas

[8**]



Slava Tie, Doamne!



The colder the winter the warmer the spring [flo]


#13
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 07 noiembrie 2010 - 23:19

maitreyi, merci de raspuns [flo]


Alina



[gravi] 22 +

#14
mamaluighe

mamaluighe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 10 noiembrie 2010 - 09:08

Buna dimineata!
Am intrat sa impartasesc ce am mai aflat: la nasterea naturala tatal are voie sa asiste, fie ca e cazat sau nu.
ce nu am inteles eu: am vorbit cu cineva care a nascut prin cezariana cu medic colaborator ( nu angajat ) si a platit 3 000 lei. adica mai putin decat pretul afisat pe site. ca si maitreyi. : )

#15
andreea_mdm

andreea_mdm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 10 noiembrie 2010 - 15:34

Asta ar fi super bine! dar cand a nascut prietena ta? Si apropo, in suma data la spital, pe contract intra si banii medicului colaborator?

sunt foarte interesata de subiect , am doar 14 sapt , dar as vrea sa stiu din timp ca sa pot strange bani, ca la salariul meu mic trebuie ceva timp sa pot strange.



...asteptand o minune in viata mea!



Imagine postataMake a pregnancy ticker

#16
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 10 noiembrie 2010 - 17:04

maitreyi, tu ai recoltat celule stem?


Alina



[gravi] 23 +

#17
maitreyi

maitreyi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.267 mesaje

Postat 10 noiembrie 2010 - 17:19

mamaluighe depinde cand a nascut ca daca e sa fi nascut tot prin septembrie atunci era mai ieftin [:D]



andreea tu dai doar suma stipulata in contract si de imparteala se ocupa ei - cat si cui revine [:D] nici acum nu stiu cat i-a revenit dr meu insa i-am dus noi o sticla de wisky si o cutie de bomboane ca semn de apreciere pt ca a fost si este un domn [asia]



copiloi nu am recolat insa stiu pe cineva care a recoltat si a platit 100 sau 200 euro in plus pt ca nu avea semnat contract de recoltare cu firma cu care lucreaza ei. scrie si pe site ca nu ma pricep prea bine la astea. daca recoltezi insa cu cine vor ei nu te costa.



-----



O poveste cu Minuni - o [buburuza] roza si un fluturas dragalas

[8**]



Slava Tie, Doamne!



The colder the winter the warmer the spring [flo]


#18
andreea_mdm

andreea_mdm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 10 noiembrie 2010 - 18:39

am intrebat pe o cunostinta de-a mea care are serviciu legat de arcadia, ma rog colaboreaza , nu stiu exact, si mi-a zis ca o cezariana cu tot ce implica e 48 de milioane, cu tot cu decontare. si poti plati si in 6 rate pana la externare. Mai exact trebuie cred sa merg personal sa intreb acolo la informatii. De ce unele mamici spun de 30-38 de mil? sa se fi scumpit oare? si o intrebare maitreyi, tu trebuie sa le platesi lor toata suma si apoi iti vireaza casa inapoi ce e de decontat? spuneai la un mom dat ca ai dat 78 de mil si apoi ti-au dat 40 inapoi.

48 poate vad eu cum mai strang, dar 78 mi se pare imposibil pana atunci, doar sa faci un credit, care nu m-ar incanta deloc!



...asteptand o minune in viata mea!



Imagine postataMake a pregnancy ticker

#19
maitreyi

maitreyi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.267 mesaje

Postat 11 noiembrie 2010 - 00:04

Citat:
citat din mesajul lui andreea_mdm
am intrebat pe o cunostinta de-a mea care are serviciu legat de arcadia, ma rog colaboreaza , nu stiu exact, si mi-a zis ca o cezariana cu tot ce implica e 48 de milioane, cu tot cu decontare. si poti plati si in 6 rate pana la externare. Mai exact trebuie cred sa merg personal sa intreb acolo la informatii. De ce unele mamici spun de 30-38 de mil? sa se fi scumpit oare? si o intrebare maitreyi, tu trebuie sa le platesi lor toata suma si apoi iti vireaza casa inapoi ce e de decontat? spuneai la un mom dat ca ai dat 78 de mil si apoi ti-au dat 40 inapoi.48 poate vad eu cum mai strang, dar 78 mi se pare imposibil pana atunci, doar sa faci un credit, care nu m-ar incanta deloc!...asteptand o minune in viata mea!Imagine postataMake a pregnancy ticker
s-a scumpit intre timp pt ca au renegociat contractul cu casa si casa nereturnand ca si pana acum, o suma mai mare, evident ca si costul catre arcadia s-a marit fata de cat am dat eu in septembrie. eu apucasem sa platesc suma intreaga pt ca au semnat cu casa in ziua in care am nascut si de asta mi-au returnat ei, arcadia, niste bani si nu casa. in mod normal arcadia isi ia de la casa suma decontata. tu nu dai decat cei 48.
-----O poveste cu Minuni - o [buburuza] roza si un fluturas dragalas [8**]Slava Tie, Doamne! The colder the winter the warmer the spring [flo]


#20
andreea_mdm

andreea_mdm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 11 noiembrie 2010 - 12:43

Multumesc de promptitudinea raspunsurilor! Vom vedea si noi, as vrea tare mult sa ma duc sa fac o vizita , dar deocamdata nu pot ca tre sa stau la pat! dar imi imaginez ca nu am ce sa reprosez si nu se compara sub nici o forma cu spitalele de stat in care am avut doar experiente foarte urate!



...asteptand o minune in viata mea!



Imagine postataMake a pregnancy ticker


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -