Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

recomandari pentru carucioare


34 raspunsuri la acest subiect

#21
clau_miha

clau_miha
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 09 noiembrie 2010 - 01:09

in prezent ma tot gandesc la 3 variante: Chicco Trio Enjoy (set de 3 - landou, scoica si sport), Graco Quatro Tour (set de 2 landou si sport) si Maclaren Techno XLR. Sinccer parca as opta ptr ultimul, desi e doar model spot (ajustabil pana la perfect orizontal), insa ma gandesc ca fetita mea se va naste iarna si parca mai bun ar fi un landou + ca manerul ptr Maclaren cred ca nu e reversibil. a avut cineva experienta placute/nelacute cu modelele acestea 3?

#22
Anuc

Anuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 09 noiembrie 2010 - 20:01

Ma intereseaza subiectul pentru ca trebuie sa nasc in februarie si avem nevoie de carut (landou), scoica, etc. Mie mi s-a pus pata pe un sistem 3 in 1 Coletto Matteo...nu stiu ce marca e, dar imi place. A avut cineva?
Imi place cel mai mult ca are maner reversibil pentru landou si ptr sport, dintr-o miscare, fara sa mai scoti landoul, doar il invarti. E usor (zic ei). Nu-mi dau seama cat e de mare (daca incape in lift).

Mami de Ioana, Filip si [gravired] 22+




#23
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 09 noiembrie 2010 - 22:34

Eu am Maclaren XLR. Marturisesc ca l-am luat pentru....culoare. Adica, doream un Maclaren care se poate intinde (aproape de 180 grade dar nu fix 180). Am avut Maclaren XT dar acela exista numai in doua culori, gri sau negru.

Parerea mea: XT este perfect, XLR e un pic "de fite" (fitze). Adica salteluta colorata (mov in cazul nostru - majesty!) mie mi se pare ca incomodeaza un pic, trebuie s-o reglezi din cand in cand, s-o ridici (nu e mare chestie, dar cand te grabesti sa ajungi afara...). XT se intinde prin alt mecanism decat XLR si mie imi place mai mult. In plus XLR este un pic de tot mai lat decat orice alt Maclaren. Pentru mine asta inseamna ca la metrou trebuie sa solicit deschiderea portii de "acces special" - XT incapea prin aparate.

Manerul nu este reversibil dar copertina are o parte orizontala (obisnuita) si apoi, in capat, una verticala, transparenta dar cu protectie UV - si la XT si la XLR. Adica soarele nu ajunge la copil decat cand este fix in fata si foarte jos.

Sacul de cumparaturi nu e grozav, e destul de mic. Ti se pare ca poti agata tot felul de chestii de manere dar nu e chiar asa, devine instabil. Cu copilul in carut e in regula (copilul nu e pus in pericol) dar daca pui prea multe bagaje e posibil sa cada carutul pe spate cand ridici copilul.

#24
paula_m

paula_m

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.768 mesaje

Postat 11 noiembrie 2010 - 15:09

Theo, eu am quinny buzz 3, model 2010 si sunt f incantata si de landou...



Paula, mamica [bb] Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze luna 4



#25
Anuc

Anuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 11 noiembrie 2010 - 17:46

Paula, Quinny incape in lift? Eu cred ca-mi iau gandul de la ce vroiam pentru ca-m incape in lift...:(

Mami de Ioana, Filip si [gravired] 22+




#26
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 11 noiembrie 2010 - 23:07

paula si mie imi place buzz dar am masurat bine si nu-mi incape in lift (1,5 - 2 cm) si stau la etj 6 [bang]. sotul zice ca sunt simpatica ca tot il pun sa masoare liftul si-mi explica cu multa rabdare ca nu a crescut in ultimul timp .

Anuc masoara intrarea in lift apoi cauta dimensiunile carucioarelor dorite pe net sau masoara-le si pe ele la magazin si afli daca intra in liftul de la tine de la bloc sau nu.

De ex liftul de la mine este egal cu cel de la mama DAR la mine usile sunt pozitionate pe latura mai mica iar la mama pe latura lunga. Carucioarele (ma rog quinny zapp intra oriunde [:D]) ce le-am avut la primul bb intrau mult mai usor la mama in lift. Intrau si la mine, dar in per de landou de ex mergeam cu o usa deschisa ...

mami de theo (7.11.2004)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#27
paula_m

paula_m

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.768 mesaje

Postat 13 noiembrie 2010 - 00:47

Anuc, sincer habar nu am...Noi nu avem lift la bloc. Dar in mall-urile cu lift a incaput[:D]. Mie nu mi se pare atat de mare caruciorul. Maine caut carticica lui si va trec dimensiunile daca vreti.



Paula, mamica [bb] Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze luna 4



#28
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 13 noiembrie 2010 - 11:23

Caut din nou dimensiunile lui quinny buzz 3 pe net si nu le gasesc.
Paula, pana ajung eu la o farmacie, te rog frumos poti sa masori latimea caruciorului la rotile mari, din spate?
Multumesc

mami de theo (7.11.2004)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#29
paula_m

paula_m

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.768 mesaje

Postat 14 noiembrie 2010 - 14:57

Theo, latimea la rotile din spate este de 64 cm si intre rotile din spate si cea din fata este de 82 cm



Paula, mamica [bb] Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze luna 4



#30
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 14 noiembrie 2010 - 23:10

multumesc Paula ... distanta intre usile de la liftul meu este de 62 cm [bang] si la blocul mamei sunt 2 lifturi cu usile pe latura lunga si distanta este de vreo 70 cm cel putin [q]

mami de theo (7.11.2004)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -