Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

recomandari pentru carucioare


34 raspunsuri la acest subiect

#11
raton

raton

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 03 noiembrie 2010 - 19:43

Citat:
citat din mesajul lui clau_miha

voi ce carucior v-ati cumparat? care sunt criteriile cele mai importante in alegerea lui?

Depinde cand il cumperi si, cum zicea Fomalhauti, la ce o sa-l folosesti. Cand il cumperi - inainte de nastere sau cand e bebe nou-nascut, sau cand e mai marisor? In primul caz va trebui probabil sa aiba landou si apoi sa se transforme. Eu n-am folosit carucior pana la 5 luni ale copilului, am purtat-o doar in sling. Iar dupa aia am cautat un carucior foarte usor si usor de transportat, chiar si cu o mana, care sa nu ocupe loc mult in portbagaj, totusi rezistent la hartoape si care sa se poata da pe spate suficient cat sa doarma copilul in el daca-l ia somnul la plimbare.

#12
valicutu

valicutu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 03 noiembrie 2010 - 21:14

Si eu inainte sa nasc am studiat mult problema carucioarelor: sa iau un set 3 in 1, sa iau unul care merge si pana la 6 luni si peste.. si tot asa. Clar este ca trebuie sa iei de firma buna, ca sa tina pana pe la 2-3 ani. Parerea mea e ca trebuie sa fie usor, ca cel mai mult plimbi singura copilul, trebuie sa-l poti ridica pe borduri, scari, diverse, si mai trebuie sa se poate plia usor si sa incapa in masina. Am ales un carucior Chicco Multiway care merge de la nastere, spatarul nu e perfect intins ca la landou, ci e inclinat la 15 grade, dar a fost foarte bine, de la 3 saptamani l-am plimbat pe bebe in el prins si in hamuri. Are husa de ploaie, husa de picioare pentru sezonul rece, are cam 7 kg. Are roti foarte rezistente (am luat o gramada de gropi cu ele) si are frana. Nu are cos de cumparaturi foarte mare si nu are nici maner reversibil. Copilul meu nu a suferit ca nu ma vedea in fata lui la plimbare. Nu am vrut un carut sa aibe si landou ca nici nu aveam unde sa depozitez landoul dupa ce nu mai aveam nevoie de el.
Si acum e cam 500 ron direct de pe site-ul lor.

#13
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 03 noiembrie 2010 - 22:06

eu am un geoby grand contura: usor de manevrat, solid, se inchide din maner, nu are maner reversibil dar nici n-am avut nevoie, husa de ploaie, husa de iarna, frana pe roti, relativ usor si nu este nici mare intra in lift, pret bun zic eu.



Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]

AlexsiMihai

AlexsiMihai

www.dianalaura.wblog.ro

veniti ALBUMUL MEU

pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

am nevoie de voturi

#14
irinab

irinab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 05 noiembrie 2010 - 18:27

eu am ales peg perego pliko p3, il am deja de un an jumate si merge perfect. am optat pt un carucior mai scump dar care sa ma tina si la al doilea copil si din recomandarile prietenelor mi s-a zis asta sau inglesina. am la el landou cu plamuioara detasabila, scoica auto, si varianta sport, toate se scot si se monteaza pe acelasi sasiu foarte simplu si se spala in plus are suport pahar, sac cumparaturi dedesupt si copertina de ploaie plus plapumioara de iarna, este impermeabil, toptul se poate spala la masina de spalat si se usuca de pe o si pe alta. sincer as face oricand aceeasi alegere. in plus exista accesorii de genul scaunel suplimentar care se potrivesc la aceste carucioare si asa poti merge cu doi copii odata

#15
irinab

irinab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 05 noiembrie 2010 - 18:29

si a mai contat ceva, siguranta, pentru landou exista sistem de fixare pe bancheta masini si in plus este un carucior pe care-l poti strange cu o mana daca-l ai pe bebe in brate

#16
imaya

imaya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 07 noiembrie 2010 - 09:57

Eu inainte sa nasc, cand ma gandeam sa mi aleg caruciorul aveam multe criterii de bifat pe lista.



Apoi m-am dus la baby expo sa mi l iau. m-am tot uitat dar mi au ramas ochii la unul de la douceur pentru ca era mareeeeeee. adica copilul avea loc mai mult decat suficient in el. Roti mari. cos cumparaturi mare. Bunnnnnnnnn! L am luat desi nici nu ma mai uitasem la optiunile cu care plecasem de acasa.

Imi place enorm de mult caruciorul meu, e perfect aproape, dar! am o problema cu el. Pentru 1 cm nu mi intra in lift.Si bineinteles ca nu mi intra nici in portbagaj la masina (la asta nu ma gandisem chiar deloc) si iata ma cu urc eu cobor 2 etaje cu caruciorul si copilul de ma rupe la spate. La inceput era usor ca era si copilu' usor dar ac' la nici 4 luni are deja 8 kg. Acum la baby expo din noiembrie am ochit un chicco sport care se lasa si perfect orizontal deci as putea sa l folosesc de acum. Usor, mic si foarte util si la anul cand copilul va fi maricel si va sta in fund. Si se pliaza tip umbrela.







Andrei

#17
sibip

sibip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 07 noiembrie 2010 - 13:17

Eu am ales Inglesina Zippy. Nu sistem ca era prea scump. Varianta simpla. Sint acum la al 3-lea copil si caruciorul inca se comporta impecabil. Nici macar nu scirtiie sau ceva. De notat ca acest carucior a purtat, timp de aproape 1 an, 2 copii (unul de 1 an si ceva, unul de 3 ani si ceva) claie peste gramada ticsiti inauntru, plus cumparaturile in cosul de jos. Deci mult peste capacitatea declarata a caruciorului. Si totusi e inca in cea mai buna stare. Impecabil, nu am alt cuvint.
L-am cumparat cind primul copil avea 3 luni. La ultimii 2 copii, am folosit caruciorul de la nastere. E adevarat, nu este perfect orizontal in pozitia cea mai "pe spate", dar am atenuat efectul cu o paturica. Iar chestia cu "soarele-n ochi" se rezolva cu putina dexteritate (si eventual daca vreti cu o umbreluta).
Pe scurt, eu recomand din toata inima aceasta marca.



#18
paula_m

paula_m

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.768 mesaje

Postat 07 noiembrie 2010 - 13:30

Eu am Quinny si il recomand cu toata caldura. Inainte am avut Neonato 3 in 1, de la care folosesc in continuare scoica. Nu m-a incantat deloc partea sport de la Neonato, si de aceea am ales sa-i cumpar si Quinny, care isi merita toti banii. Pana acum nu am stiut ce mult conteaza o suspensie buna si rotile mari la carucior. Putem iesi la plimbare pe orice fel de drum, nu se mai simte nici o zdruncinatura si merge f usor. I-am luat si landoul de la Quinny, care e tare bun pt iarna. E gros si pare tare calduros. Partea proasta la carucior - e mai greu decat celalalt, dar nu am nevoie de ajutor sa-l manevrez[:)]. Se iau rotile jos daca vrem sa-l ducem intr-un portbagaj mai mic.



Paula, mamica [bb] Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze

poze botez

#19
memo3nov

memo3nov

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 01:45

Eu am Inglesina Zippy Sistem,e dotat cu de toate:husa de ploaie,de iarna,plasa insecte,geanta,cos cumparaturi(atat de necesar cand iesi cu copilul si la cumparaturi),are landou,scoica,sport,se spala aproape toate husele (si dupa destul de multe spalari culoarea a ramas intacta),frana pe roti,se pliaza tip umbrela,se inchide si se deschide foarte usor,cu o singura mana,incape in lift si portbagaj,si de un an si jumatate de cand il folosim funtioneaza impecabil.Isi merita fiecare banut,il recomand oricui cu drag.

mamica de baiat major si minune de fetita mult asteptata

#20
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 08 noiembrie 2010 - 11:56

paula_m ce quinny ai?
eu la primul copil am avut 3 carucioare: chicco 3 in 1 (pt landou perfect si scoica) dar partea sport .. lasa de dorit. am trecut la gracco quatro tour pt partea sport f generoasa si roti mari (ma rog, mai mari ca la chicco) si pt dupa 1 an si jumatate am luat un quinny zapp de care am fost super multumiti.

acum sunt in dubiu ce carucior sa iau pt ca vreau 1 care sa aiba si landoul perfect si parte sport super comoda si generoasa si roti bune, suspensii ... eu sunt nehotarata, am deschis si eu un topic pe aceasta tema
http://forum.desprec...344&whichpage=1



mami de theo (7.11.2004)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -