Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (125)


205 raspunsuri la acest subiect

#11
gabi78

gabi78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 29 august 2009 - 01:46

Buna tuturor!



Rebiana .... FELICITARI! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!



Asta mi s-a parut cel mai important!



Acum ... asa din aducere aminte ...



Diana iti tin pumnii pt maraton. Un concediu placut si cum au spus si fetele ... poate veniti 3! Si spor la obtinut autorizatii. Eu nu am prea inteles ... voi ati facut casa inainte de a obtine autorizatiile?



Tzuna ... clar voi sunteti cele mai plimbarete din stup! Sa va fie de bine!



Micuta Raisa danseaza super ... dar mie mi s-a parut ca mami a fost mult mai incantata... [flo]



Eliana sanatate lui Mihai.



sanatate si Veveritei!



pentru Edy .. [pup] ca mai mult ... ce sa mai zic...



Kitty si Roxi ... superbi copii aveti! Sa va fie de bine intalnirea si la cat mai multe!



Un an scolar cat mai usor pentru parinti si cu acomodare rapida pentru pitici ... asta pentru toti cei care incep gradi/cresa si fratiorii lor mai mari care vor incepe scolilii.



Despre noi .... numa' de bine.



Cea mica intai ca la ea nu sunt multe de spus ... doarme toata noaptea .. de la 10 la 5 apoi dupa ce bea laticul si face kk se culca si se mai scoala la 8. Mananca bine, a luat bine in greutate si s-a lungit destul de mult ... la 2 luni avea 5300 gr si 60 de cm (a plecat de la 50 cm si 3300 gr). A inceput sa gangureasca din ce in ce mai mult ... si asta pt mine e o noutate pentru ca Tudor a fost mutulache ... si cam atat.



Tudor .... ei ... Tudor nu se drzminte de statutul lui de baiat si copil in acelasi timp. Adica evident ca face toate nazbatiile pe care le poate face la varsta lui. Chiar azi ma uitam ca am ajuns cu el in parc si in fix 40 de minute hainele de pe el pareau nespalate de o luna! Si nici nu facuse mare lucru ... s-a dat in leagan si apoi se urca pe o chestie ca o semisfera cu trepte ... cred ca stit despre ce vorbesc si urca pe aia cam 3 max 4 trepte si de acolo isi da drumul in maini, apioi jos unde evident ca nu aterizeaza mereu in picioare ... si tot asa.

vorbeste ... vorbeste intr-una di nu ii mai tace gura ...

si ca va citeam pe voi ca vreti sa duceti copii nu stiu unde pentru ca nu pronunta corect ... of ... as vrea sa vorbeasca asa ca acum mereu! Ador cuvintele stalcite si inversate si fara litere si ... mie imi sunt foarte dragi!

Cateva exemple:

Oliver = Oviler

Bianca e ciufulita= fuciuita

cartofi= cacoci

surubelinta= mbelnita

Astea imi vin acum in minte ...dar sunt o gramada!

Intreaba tot timpul de ce? unde? ce? care? si fel de fel ... vorbeste foarte corect chestii de genul "paharul asta" "paharele alea", "minge grea", "mingii grele" ... dar foarte rar "frunzele sunt uscate" ... mai repede "frunzele este uscate" ... insa "frunzele cad din pom" si nu "cade din pom" .. in fine ... nu ma preocupa extrem de tare pentru ca se va remedia in timp.



Capitolul culori ... rosu, baben, abatu si vede ... mai rar roz si mov.

Capitolul Bianca ... incepe cu "Buna bidineata, Bianca" se continua cu multe pupaturi calarit sarit destul de des muscat cate un deget, uneori si tras cate o palma ... si se incheie armonios cu "omn usol, pa, Bianca, vedem bidineata"



Ce-o mai fi cum o fi va voi povesti ... asta asa ca tot vad de 3 ori pe zi Veronica de am ajuns sa stiu si eplicile ... nu e bai .. ca Tudor le stie mai bine decat mine ... [:D] ...





Eu ...sunt .... sunt! E bine ca sunt! Am o mare problema cu operatia care sangereaza de imi vine sa mor ... prin 'nauntru .. nu pe afara. Am fost la docotor mi-a dat tratament ...nu am avut pe cine sa chem sa imi faca injectabil si am baut fiolele, nu mi-a trecut, mi-a dat iar injectabil, de data asta le-am facut, s-a oprit sangerarea, am terminat tratamentul si dupa 3 zile a reinceput. Acum e dr e concediu, dar sper sa vina luni si sa vedem ce e de facut, pentru ca am si o stare de oboseala groaznica, desi dorm, ca v-am spus ca si Bianca doarme, dar nu ma odihnesc. Si o stare de nervozitate si uneori ma descarc pe fimiu (nu mai devreme de seara asta cand ne-am intors din parc am tipat la el in masina sa taca din gura ca ma tot intreba nu stiu ce si nu ma puteam concentra sa oarchez masina ...[alcool] deci ... total aiurea)



Am luat bilet la mare in programul "o sapatamana la mare" asa ca ... Rozi ... Pisika ... cu ajutorul lui Dumnezeu de pe 8 septembrie suntem la Mamaia la hotel Majestic, o saptamana. Vin cu mama si ambii copii din dotare deci ...daca vreti se ne vedem ... ne auzim la un telefon.



Cat o pomana de post m-am lungit!



Va pup si va doresc o noapte placuta!



Sa il ajutam pe Andrei!





Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)



#12
gabi78

gabi78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 29 august 2009 - 01:51

Citat:
citat din mesajul lui radcarmen

Uitasem ceva: mai sunt copilasi care nu au dantura completa? Vlad are deja 1 an de cand nu i-a mai iesit niciun dinte, respectiv mai trebuie sa ii iasa maselele 5-8.









Lui Tudor de vreo 3 sapatamani i-a iesit cum zici tu maseaua 5 adica una dintre cele 4 din al doilea rand ...



Insa m-am uitat si parca nici acum nu e iesita complet, un colt inca mai are in gingie.



Sa il ajutam pe Andrei!





Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)



#13
madybulancea

madybulancea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.158 mesaje

Postat 29 august 2009 - 03:07

buna seara.....noi suntem ok,rasfatati,alintati,numai nu zice toata ziua si ce nu imi place e ca forteaza copii sa se joace cu el chiar daca ei nu vor,si daca este lovit riposteaza fara sa stea pe ganduri si cateodata copii sunt mai firavi chiar daca sunt de varsta lui si razvi e puternic...complicat!nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca nu se da in copii...el face ce a vazut pe afara,caci nu il ating decat ffff rar cand ma scoate din toate cele!!!cred ca e asa ca eu nu prea stau cu el decat de la 4 in colo si atunci daca nu am vreo petrecere,cu afacerea,daca nu calc sau mai stiu eu ce...in fine imi este greu caci petrec timp putin cu el!ma straduiesc sa vin mai devreme...mai trimit pe altcineva la petreceri numai k sa stau cu el...si cand stau il cert,nu imi place cum se poarta,ca e alintat o cert si pe mama k nu ii pun e limite si tot asa!!!cred ca gresesc...cu pampaersul nu mai avem nici macar noaptea....asa facea si razvi ca raresu...noaptea facea in pampers de era full dimineata,dar de cand i l-am scos face can se culca pis,apoi la 12 cand ne culcam noi in general,si apoi daca se foieste cam mult pe la 6 il pun pe olita daca nu knd se trezeste adik 7 juma....cu maselele nu mai avem de iesit...de mancare nu ma plang caci papa bine,f bine...dar eu sunt in pana de idei si nu mai stiu ce sa ii mai dau,mai dati si voi idei...Rebiana felicitari!Concediu placut gabi,eliana,diana!M-am intalnit cu stefanya o singura data,imi pare tare rau...dar chiar am fost ocupati!poate reusesc sa pun si poze...gata!noapte buna!
Poze Razvanelu vechi
poze razvanelu noiVarsta razvan

#14
menuet

menuet

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 29 august 2009 - 05:23

Gabi...va asteptam cu drag[pup]

Eliana despre febra asa subita nu stiu ce sa zic..nu m-am confruntat cu asa ceva.de fiecare data cd a avut a fost cu motiv.Pup gemenii si sanatate multa[flo]

Rebiana...felicitari pt sarcina[pup]

Carmen de la Maramu..nu te necaji.Ana a fc pisu in tren la clasa 1 cd ne intoarceam de la munte tot pe motiv de spus tz apoi si caca(cred ca ii era frica de baia trenului).Cum am ajuns acasa a intrat in normal.Cred ca si drumul o obosise.Deci...

Veve e bine acum eu sunt cobza de la AC de la birou[bang]Drept urmare stau cu masca la gura sa nu ii dau si ei.

Veveritza mea

-nu mai punem pampers deloc,,uneori face peste noapte la olita alteori nu;

-avem toti dintii si maselele la inventar;

POze nu prea i-am mai facut insa va ofer un filmulet cu indelenicirea ei zilnica

Pup iu[:D]



Varsta Veveritza

#15
rein

rein

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.157 mesaje

Postat 29 august 2009 - 08:49

Neata, [cafea]

rein

#16
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 29 august 2009 - 10:45

Neatza Rein[:D]!O [cafea] pt mine ai?



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!








#17
Kitty

Kitty

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 29 august 2009 - 10:59

Buna dimineata!

Si eu, si eu la cafea!



Vacanta placuta fetelor care plecati acum in concediu! Am inteles ca vremea o sa fie frumoasa in septembrie.

Septembrie....deja...



Gabi [flo], ultimul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa te invinovatesti acum ca-ti mai iesi din pepeni. Cred ca e foarte greu, sunt amandoi mici si starea ta de sanatate agraveaza totul. Eu iti doresc sanatate multa si sa va simtiti bine in saptamana de la mare.

Trebuie sa fie f dulci amandoi...



Mady este o varsta dificila fara indoiala. Eu sunt sigura ca timpul petrecut cu el e de calitate, chiar daca e mai putin.



Rozi, cam asa puzzle ii place si Giuliei sa faca. Tare preocupata veverita![olala]



Giulia vorbeste de ma innebuneste, pune si ea intrebari tot timpul, repeta ca o maimuta tot ce aude...ca m-a auzit intr-o zi spunand ca ma urc pe pereti si m-a intrebat la infinit: "Da mama...cum te urci pe peleti? De ce te ulci mama? pe peletele ashta mama? ...."[alcool]

De luni ma intorc la servici...gata concediul pe anul asta.



Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007

Poze

slideshow

#18
carmenefr

carmenefr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 825 mesaje

Postat 29 august 2009 - 12:13

Buna dimineata!

Va scriu de la munci, muncesc de dau pe branci, pana acu' am muncit asa:mi-am facut unghiile (rosii) si am dilit un strugure...Mai tarziu am tot de "muncit" sa ma machiez [:D],ca acasa sigur nu am timp, nu de-alta dar la 13 cand plec, vine sa ma ia sotul, si intr-o mare fuga ne imbracam si plecam la un botez...

Deci pe noi scrie faliment...[:D]



Pampersmai avem cativa acasa pt urgente. In rest , nu mai folosim de cateva sapt . Intr-o seara a manancat pepene, muuult,a facut pishu la dus, apoi la somn, si daca-i vine sa faca in prima parte a noptii, cand doarme f profund, se scapa.Dar numai in cazul cu pepenele. Ni s-a intamplat sa se trezeasca in mijlocul noptii, sau de dimi devreme ca faca pishu.

A, si-a mai comis-o de 2 ori, se juca cu ceva o data, alta data dadea cu maturica prin casa [:D], si atat de concentrata era, incat cand a constientizat ca vine pishu, pishu-care se tine de cuvant mereu si nu intarzie[:D],l-a si scapat. La fel, nu ne-am luat de ea, ca n-avea rost. In rest, numai succesuri, face pishu peste tot, in boscheti, langa gard, langa copac, pe trotuar, langa statia de metrou...[:D]si cand are chef (sau in deplasari) la toaleta.

A, si cand intram in cabina de toaleta,stie lectia" nu atingem nimic"

[:D]si-mi spune si mie sa am grija, sa nu ating,apoi merge sa spalam mainile, e, dar cand vine vb sa ne uscam, cu aude uscatorul, a si tulit-o la fuga![:D]



Gabi, sanatate multa!

La dintistam ca anul trecut, Teodora are setul complet de un an [:D]



Eliana, felicitari pt concurs! Acu' baga-l in functiune pe wet& dry si spune-ne cum functioneste si cat de tare te doare [:D]. Sau nu.

Sanatate multa piticului Mihai !



poze cu Teodora



povestea nasterii Teodorei aici



Carmen si Teodora Ioana ,8 martie 2007[:D]

#19
Rebiana27

Rebiana27

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.066 mesaje

Postat 29 august 2009 - 15:45

Multam' fetele! [pup] Sper sa-mi fie odiseea cat mai lunga!

Nici lui Luca nu i-au iesit maselele 5 - 8.



I can't fake with dignity so i'll not try!!

#20
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 29 august 2009 - 19:02

Rebiana felicitari [bis]
Sarcina usoara... sa ajungeti cu bine la termen [pup]

Carmen saru'mana [pup]
L-am testat deja... este ok... Candva, demult am renuntat la un pialtor pt. ca era insuportabil... asta nu se compara... L-am folosit doar in apa, pe pielea inm.uiata bine [:D]... la subrat insa e dureros... dar acolo nu l-am folosit la baie... si nici punga cu gel rece nu am folosit-o [:D]

Masele... avem tot ce se poate, pan la varsta lor... urmeaza maselele de la 5-6 ani ... nici Elenei nu i-au iesit alea... sunt definitive... aveti grija cand au iesit ... pt. cine vrea sa sigileze dintii definitivi [:D]

Pampers... la somn... si in parc... nu vor sa faca la copac... de cele mai multe ori e uscat... dar inca n-am curaj sa renunt [:D]


Maine cica o sa fie vreme mai urata... dar e bine, ca mai mult pierdem vremea pe drum, pana ne instalam... Pe urma sper sa fie vreme frumoasa [:)]

Bagajele inca nu le-am facut... mai pe racoare... acu' termin curatenia... sa nu-mi las motanul in dezordine [:D] ... ei, vine mama sa il hraneasca, sa stea cu el, sa nu se plicitseasca...




Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -