Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(16)


152 raspunsuri la acest subiect

#151
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 20:46

quote:
Originally posted by adriana
Gandacelu .. uitasem de povestile alea.. mai am altele[:D], cu copii crizati si parinti nebuni.. Dar.. sa vad cand am timp.. si deocamdata sunt intr-o faza cah.. astept sa treaca[:(]
Eu nu merg la RV, decat foarte rar, asa ca nu pot sa-ti spun prea multe despre parintii de acolo.
Poate intre timp vine irina cu ceva[flo]

PS. Revin.. ca sa spun ca mi-au placut tare pozele tale(aceea cu sotu si shoshonu m-a impresionat)[hc].. dar ce bine imi pare ca ai venit inapoi [pup].
Da-l incolo de TL [:p]




adriana, tocmai am citit ce a scris irina, foarte frumos[cool]
daca a scris ea despre RV, atunci nu mai are rost sa mai scrie altcineva, poate scrii tu despre biserica la care mergi (btw, unde?) pentru nr urmator, dar si mai bine sa scrii despre educatia religioasa[il] ai iesi din straea aia[xx(]

am mai lasat TL-ul , epntru ca mi-am dat seama ca sunt varza la fotografie[alcool] o sa pun mai rar poze si numai de care sunt mai multumita

pupiu!
ps: fetele, e valabil pentru toate rubricile, inclusiv pentru retele sau mamicile sunt primul doctor, daca nu aveti chef sau putere de cele religioase - si e valabil pengtru toti care ne citesc[:D] nu doar pentru voi

pps: si mai e valabil si pentru fetele care nu au inca copii, de ex Nicole poate scrie despre o Vacanta la manastiri - aideti fetelor sa ne mobilizam putin! merita![il]


mami de ileana si ioachim


#152
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 21:01

fetele, se mananca peste??? vreau sa stiu si eu! [yum][:D]

haideti sa va scriu 2 randuri ca sunt cu puradeii pe creier despre Viata Parintelui Serafim Rose - a mai citit-o cineva?

Eu am gasit-o la mine in cartier cu un pret enorm, vreo 700.000, apoi am gasit-o la Vasiliada[il] (o librarie-ceainarie cu specific ortodox[:D] chiar la universitate) cu 450.000 (e drept ca nu avea copertele cartonate, dar deh:))

cred ca este una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit! nu stiu ce sa faceti, nu mai mancati o saptamana, dar cumparati-o! Doamne, nu sunt acuma in stare sa scriu nimic, am citit vreo 100 de pagini, pur si simplu toata viata imi este in fatza ochilor, mi-am dat seama ca sunt moarta duhovniceste... cartea asta, atat de vie, despre un fel de Savatie american (cu o viata care trece de la desfrau la sublim;) - este si foarte bine scrisa, foarte cinematografic daca pot spune asa: chiar ma gandeam la A beautiful mind cand am inceput sa citesc, pentru ca este vorba tot de o minte geniala aflata in situatii limita - deci si ca roman este de exceptie... este buna si pentru atei (da raspunsuri la cele mai indraznete intrebari, pentru ca Parintele a trecut prin ateism, prin buddhism - dar nu asa, superficial, ci cu studierea textelor in original in chineza veche!) si pentru protestanti (este o analiza exceptionala, psihologic-sociologica a tuturor felurilor de viata prin care parintele a trecut) si pentru catolici, si bineinteles pentru ortodocsi - si mai vii, si mai morti sufleteste, si mai vamesi (asa ca mine), si mai cazuti in fariseism (asa ca mine)[:D] vreau neaparat sa scriu ceva despre cartea asta, chiar sa ma apuc si eu de un jurnal, PUR SI SIMPLU ESTE O CARTE CARE TREBUIE CITITA este o analiza a timpului in care traim de pe niste pozitii de exceptie, de o minte geniala si care a trecut prin toate cautarile posibile...

sunt curioasa daca a mai citit-o cineva?


mami de ileana si ioachim



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -