Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum pregatim copilul de clasa I ?


19 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 septembrie 2009 - 12:48

Depinde foarte mult de capacitatea ei de asimilare de firea ei. Eu de exemplu as inclina sa o mai las un an la gradinita chiar daca va fi "veterana" de aici incolo, pentru ca la 7 ani si... este mult mai pregatita si va asimila mult mai bine clasa I-a, decat la 6 ani si... Pur si simplu acel an se simte realmente.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#12
anka1

anka1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 01 septembrie 2009 - 14:26

Nu se pot da sfaturi general valabile pentru toti copiii. Unii copii (in special fetitele) sunt pregatiti pentru scoala de la varsta de 6 ani. Altii, cum de exemplu a fost copilul meu, clar ca nu era inca pregatit sa inceapa scoala: eu simteam ca nu era emotional acolo.. Gandeste-te ca trebuie sa se poata concentra 50 min, trebuie sa aiba grupa pregatitoare facuta pentru ca invatatoarele conteaza pe grupa aia..adica ele se asteapta ca multe cunostinte sa fie stapanite de la grupa pregatitoare.

Mult succes,
Anca

#13
andrusca13

andrusca13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 12:47

Multumesc pentru raspunsuri.
Fetita este foarte bine dezvoltata si fizic si emotional. Ea deja stie alfabetul si sa socoteasca. Face singura socoteli(adunari si scaderi) pana la zece. O sa vad cum evolueaza in anul acesta la grupa mare si voi lua o decizie. Ea are doi verisori care merg la scoala si ii tot povestesc cum este iar ea mereu ma intreaba cand va merge si ea la scoala. Imi spune ca vrea sa faca si ea lectii ca ei, asa am inceput sa facem socoteli si ii plac foarte mult, o ia ca pe o joaca. Mai am anul acesta timp sa ma gandesc cum e mai bine dar deja am foarte mari emotii.

#14
brotacel03

brotacel03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 16:35

Baietelul meu face 6 ani si 6 luni pe 18 sep, si este boboc in clasa I-a. Am avut ezitari, dar sper sa fie o decizie buna in timp.
Fiecare parinte alege varsta la care copilul intra la scoala. Macar nu mai trebuie sa faci tot felul de artificii pentru a amana, ca pe vremea cand am inceput eu scoala.
Dar parca aproape 8 ani cand incepe scoala mi se pare cam mult.


N-aduce anul ce-aduce ceasul...

#15
andrusca13

andrusca13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 02 septembrie 2009 - 19:39

brotacel03
Baietelul tau a facut grupa pregatitoare? Fetita mea daca o dau la anul cand are 6 ani si 9 luni nu mai are timp sa faca grupa pregatitoare si ma gandesc daca o primeste la scoala fara ea.

#16
brotacel03

brotacel03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 11:09

Nu, Andrusca, nu a facut pregatitoarea.
Si faptul ca lucrau cu ei prea putin m-a facut sa iau in calcul scoala. Motivau ca sunt grupe heterogene, care contin copii de 3 si de 6 ani, si nu pot lucra corespunzator cu ei (desi noi plateam un cadru didactic suplimentar pentru orele de pana-n masa de pranz). Daca l-as fi lasat inca un an la gradinita, nu cred ca ar fi avut acumulari deosebite. Poate ma insel, dar asa am simtit.
Asa ca el acum e cu mintea "odihnita", si sper sa prinda repede (e istet, dar "hahalera", adica il intereseaza doar masinile/camioanele).
Invatatoarea imi spunea ca nu e grav ca nu stie tot alfabetul de la gradi, ca atunci cand va preda ea, va fi prins de explicatii, altfel, se poate uita pe pereti, ca el "stie", dar stie mai putin decat le prezita ea.
Ce sa spun, am emotii, dar sper sa fie bine.


N-aduce anul ce-aduce ceasul...

#17
andrusca13

andrusca13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 12:34

Multumesc brotacel. Educatoarea mi-a zis ca ea stie deja foarte multe dar imi recomanda sa o las sa faca si pregatitoare. Oricum vad ca Ministerul educatiei vrea sa bage grupa pregatitoare obligatoriu. Daca va fi asa nu am incotro si trebuie sa o las. Daca nu, o voi da la scoala. Doamne ajuta ca si eu am mari emotii de pe acum.
Sa-ti traiasca puiul si sa aiba numai calificative fb. Bafta!

Andreea

#18
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 16:10

Andrusca, am stat in cumpana daca sa-ti spun si experienta noastra.[flo]

Baiatul meu a inceput scoala tot la 6 ani si 9 luni. Din cei 27 de elevi doar 3 sunt aproape de 8 ani, 10 sunt nascuti in aprilie-iunie-iulie, iar restul 14 sunt nascuti octombrie-noiembrie-decembrie. Dupa cum observi cei aproape de 8 ani sunt relativ putini.
Mie mi s-a parut important sa fie in generatia lui (anul 2000), chiar daca el este nascut in decembrie. Pe de alta parte eu nu am pretentii la fb pe linie, asa ca scoala nu a insemnat sfarsitul copilariei, pot spune ca dimpotriva [:D], acum are mai mult timp liber, caci sta la scoala pana la 11,35, ceva teme, apoi highlife[:D].

#19
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 16:37

dragi mamici, intelepciunea voastra a creat acest articol: Cum pregatim copilul pentru clasa I ?



va multumesc pentru ajutor - ne bazam pe voi!



[flo]






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#20
andrusca13

andrusca13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 03 septembrie 2009 - 22:52

Filofteia multumesc pentru raspuns. Fetita mea este nascuta pe 01.01.2004 la ea in grupa mai sunt copii nascuti din martie incolo iar pe acei copii parintii ii vor lasa sa faca si grupa pregatitoare. Deci se vor duce la scoala la 7 ani si cel mult 6 luni. Eu sunt cam nehotarata. Bine, depinde si de cat va evolua in grupa mare.

Va pup, Andreea


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -