Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (16)


195 raspunsuri la acest subiect

#171
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 13:13

nma, astept PM cu adresa. Ti-am pregatit semintele, ca si Talei de altfel.
Canuta, bine ai revenit. Sa ai un an cu noroc in ale gradinaritului si nu numai. Ce seminte de flori albastre ai luat mai exact si cand le pui in gradina?
Gabriela, nu sunt totusi prea putine seminte, cate 6 buc/soi? Deja se pot stropi pomii? Cu ce sol ii dai?


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#172
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 13:28

Canuta bine te-am gasit! Si eu sunt in blue period [:D] (am luat zorele, am o pasiune pt pufuleti, inisor). E bine ca ai decis sa faci compost. Eu sortez gunoiul de un an si ceva doar ca pana acum nu am procedat corect cu compostul (il punema in recipient fara scurgere si a rezultat o chestie mocirloasa - nici nu stiu daca pot sa o arunc pe pamant, mi-e teama ca a fermentat). Acum am facut lada de lemn pe pamant direct si aruncam acolo.
Liviana multumesc. Am mai gasit cateva seminte de anul trecut (insa nu le-am pus in rasadnite pt ca m-am gandit ca nu vor mai germina, habar nu am) POate ne vedem sapt asta ca sa le si plantez cat de curand.
In we asta am facut in sfarsit terrarium-ul. Voi face poze (poate azi) si vi-l arat. Si am pus si rasaduri (wow! nici mie nu-mi vine sa cred[:D]). Dar doar o treime din ce vreau. Am constatat ca am enorm de multe seminte (si tipuri de seminte). Multe le voi semana direct in pamant, ma astept sa rasara multe si din plantele care s-au scuturat anul trecut.
In gradina de legume anul asta renunt la vinete, insa pastrez ardeii (grasi si iuti), rosii (mari si mici), gulii, ridiche neagra (musai sa pun - am inteles ca e f sanatoasa), multe mirodenii (iar[alcool] - desi anul trecut le-am cam aruncat pe cele mai multe pt ca nu mi-au placut...). Anul asta vreau sa pun si fasole si mult mai putin patrunjel. Iar sfecla rosie si vad eu daca mai am loc si de altele (nu cred insa)
Cam atat de la harnicuta de mine[:D]

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#173
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 14:11

leeloo, multumesc mult! dar....wow! costa un bulb 27 lei?[alcool][alcool][alcool]





#174
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 16:38

Canuta, pt compost iti trebuie si gunoi de grajd - ai de unde procura asa ceva?
Tala, noi avem o lada de lemn (fara fund) in curte unde punem resturile alimentare si buruienile, dar daca nu le toci marunt si nu le intorci periodic, nu se va face compost. Eu nu le toc, pur si simplu le arunc acolo; cred insa ca in curand va trebui sa eliberez lada caci e aproape plina.
Te astept cand vrei tu sa iti dau semintele. Hai cu terrarium-ul caci m-ai facut curioasa. [:I]Sa ne spui si cum l-ai facut pls. Daca ai seminte de gulii in plus, m-as bucura sa-mi da si mie cateva. Apropo de semintele de acum 1 an, eu nu le arunc; vreau de ex sa pun fasole tot din cele de anul trecut caci inca mai am.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#175
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 16:55

Update: Elisa vinde seminte de rosii din 5 soiuri bune, daca doriti intrati pe pagina ei (cuelisa com )si da-ti comanda prin email.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#176
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 17:19

Liviana totusi daca pui buruieni si gunoi de grajd in compost nu mai vorbim de compost. Atat buruienile cat si balegarul pot sa contina daunatori (plus ca multe buruieni pot germina chiar si dupa cativa ani). Cel mai sanatos, complet si sigur ingrasamant pt pamant este compostul (adica doar resturile vegetale). Nu le toc pt ca oricum ce rezulta e destul de marunt si se descompune destul de usor (mai trebuie amestecate periodic)
Seminte de gulii nu am inca, urmeaza sa cumpar.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#177
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 18:32

Tala, nu te contrazic, dar toate retetele de compost pe care le-am gasit eu pe net mentioneaza amestecul de gunoi de grajd si resturi vegetale. Prin putrezire cred ca nu mai raman daunatori.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#178
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 18:38

Citat:
citat din mesajul lui gogosel
leeloo, multumesc mult! dar....wow! costa un bulb 27 lei?[alcool][alcool][alcool]
Mda sunt cam scumpi, acum vad, parca anul trecut costau mai putin...vezi ca au si o oferta de 4 rizomi (2+2 de culori diferite) la 31 lei, asta e mai convenabila...Liviana - din ce m-am documentat eu, pomii se stropesc in februarie, in zilele cind sunt temperaturi peste 5 grade si e senin - cu un ulei care sa combata daunatorii si ouale lor - mie mi-a luat mama de la un magazin specializat - dar nu imi amintesc acum cum se numeste uleiul - ma uit acasa si iti zic.Iar semintele - pai eu zic ca nu sunt putine - imi ajung cite 6 plante din fiecare soi de ardei, oricum nu am loc de mai multe. Anul asta in gradina vreau sa pun: - mazare (cred ca tot in weekendul care vine o pun, daca e cald saptamina asta si se topeste de tot zapada in gradina de legume)- fasole - dar doar din soiul urcator- ardei gras (daca imi iese figura cu rasadurile astea)- rosii (am de gind sa pun de 3 feluri rosii normale si doar vreo 4-5 rasaduri de rosii cherry)- ridichi de luna- ceapa si usturoi (pe astea le-am pus deja)- vinete (dar mult mai putine ca anul trecut)- zuchinni- castraveti (dar soiul ala lung, nu mai pun cornichon)- am sa incerc si pepene galben, sa vad ce ieseSi cred ca e indeajuns!Si eu mi-am facut ordine prin seminte si am o gramada - mi-am cumparat seminte de mac californian, de echinnacea - sper sa-mi rasara din semintele scuturate anul trecut gura leului, clema cleopatrei, regina noptii, cosmos, circiumarese, pufuleti, craite...Hmmm, ca sa vezi ce face putin soare din om...uite ce m-am impulsionat, parca vine deja primavara - sper sa nu fiu dezamagita de un nou val de frig...[alcool]Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#179
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 08 februarie 2011 - 12:46

Buna, fetelor. Aveti idee de unde se pot cumpara plante de gradina la preturi rezonabile?

Ma intereseaza si ce plante merg pentru partea de nord a curtii, intr-o zona cu multa umbra.







Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)



Lucas

poze cu mogaldeatza

http://blogulluilucas.blogspot.com/

http://elblogdeluquitas.blogspot.es



Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#180
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 08 februarie 2011 - 14:01

Jasmin nu-mi vin acum decat ferigi in minte.
Fetelor, fac apel la memoria voastra: parca la un moment dat a pomenit cineva de un nene care cultiva magnolii pe undeva langa Bucuresti. Caut pt nasa o magnolie galbena. Mai stie cineva contactul acelui nene?
multumesc
p.s.: mai aveti putina rabdare cu primavara (inca suntem la inceputul lui februarie, anul trecut de 8 martie era zapada cat casa, deci hold your horses...) pe net arata ca la inceputul sapt viit ninge

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -