Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !(2)


288 raspunsuri la acest subiect

#281
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 05 septembrie 2011 - 14:46

AMELIE multumesc de intrebare,ma simt super ok si deocamdata nu mai am nicio reactie adversa. Doar pe piele mi-au mai aparut pe ici colo cate una alta,mici pete pe abdomen,ca niste alunite maron deschis sau pe spate-gat din alea mici de tot (1 mm) si in relief,presupun ca astea-s ketatozele alea de care se aminteste la reactii adverse - ca apar sau se dubleaza cele avute.Am inteles cum ca ar si disparea singure dupa o vreme,om vedea.Ma deranjeaza un pic doar cele 2-3 ce-s un pic in relief,in sensul ca mi-e frica sa nu le rup cand ma mai scarpin [:D] - pentru mine e ciudat pentru ca n-am avut pana acum absolut nimic iesit in relief pe piele,toate alunitele ce le am sunt plate.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"




#282
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 12:08

Buna Monica iti urez multa sanatate. Aveam o rugaminte daca ma poti ajuta cu numele doctoritei de la Cluj si la Debrecen, poate reusesc sa o includ si pe mama mea intr-un trial. Mentionez ca ea a fost diagnosticata cu melanom malign in anul 2005 cand a si fost operata si i s-a taiat degetul mare de la piciorul stang. Anul trecut in decembrie i-a fost scos un ganglion inghinal dupa care am urmat tratamentul cu decarbazina. la PET-ul facut in luna August au iesit metastaze la nivelul ombilicului precum si progres al adenopatiei limfatice laterale parailiace stangi si inghinale stangi. Iti multumesc mult si astept detalii legate de cei doctori

#283
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 12:46

m3ryro sa iti activezi pm (mesageria privata) de la "profil personal" ca sa iti pot scrie acolo detaliile de care ai nevoie.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"




#284
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 13:06

am activat monica. astept mesajul tau. multumesc mult

#285
doric

doric
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 02 octombrie 2011 - 05:32

Buna fetelor! Sunt noua pe aici si am nevoie de un sfat de la voi.
In urma cu circa 5 luni, am mers la dermatolog, pt o parere legata de o alunita aflata pe spate, in zona bretelei sutienului. Dupa o examinare cu dermatoscopul a tuturor alunitelor, (fiindca am destule...), dr. a fost de parere ca nu-i nicio problema legata de aspect, forma, culoare, etc., la nici una dintre ele, dar fiindca cea pt. care ma dusesem, este intr-o zona "expusa" frecarii constante, pt confortul meu, ar fi bine sa o scot. Alunita era de marimea unui cap de creion, cca 4 mm, perfect rotunda, neteda, de culoarea si aspectul pielii si parca usor ridicata de la la nivelul tegumentului, pe un mic "piciorus". Alaturi de aceasta, era si o alta alunita, aproape la fel, cu aceleasi caracteristici, culoare, forma, ceva mai mica ca si marime, tot de culoarea pielii. Dr. a decis ca le va inlatura pe amandoua, fiind cam in aceeasi zona, metoda de indepartare fiind cea cu laserul si ca nu este nevoie de analiza dupa excizie. Am incercat sa-i sugerez totusi, daca nu ar fi bine si o biopsie, dar a ramas ferma pe pozitie. Astfel, cu anestezie locala si laserul, a inlaturat cele 2 alunite. Totul a decurs bine, vindecarea, etc., numai ca acum, pe unul din locurile uneia dintre ele (nu cea pt care ma dusesem, ci cea de-a doua) pare ca s-ar reface o alta...Locul nu este dureros, dar inca culoarea tesuturilor este usor rozalie si asa ca, si ceea ce acum pare a se contura din nou, este usor roz. Sunt ingrijorata, ma gandesc la ce e ai rau...Voi ce credeti? O alunita inlaturata s-ar putea reface, asa, pur si simplu, fara a fi ncio problema in fond, sau...? Daca sunteti dragute, si aveti o idee, o astept. Multumesc.

#286
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 02 octombrie 2011 - 17:09

DORIC imi pare rau ca nu te pot ajuta,nu stiu nici eu ce sa iti zic,decat ca eventual sa mergi si la un alt dermatolog sa ii ceri parerea.Poate nu e o alta alunita ceea ce apare,ci doar un fel de cicatrice ...



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"




#287
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 03 octombrie 2011 - 21:10

CONTINUARE CAP.3





#288
doric

doric
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 00:56

Multumesc mult pt raspuns, Monica! Asa m-am gandit si eu, ca cicatricea ar putea lua o astfel de forma. Oricum, voi merge sa vad ce spune dr care m-a "tratat" prima data, asta chiar miercuri, iar apoi, voi mai cere si o a doua parere. Esti tare draguta, ca in ciuda problemelor tale, iti gasesti interes si pentru ale altora.
Sper din suflet sa te ajute Dumnezeu sa fii sanatoasa si linistita!



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -