Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Experienta gradinita particulara din Constanta


3 raspunsuri la acest subiect

#1
AnnaF

AnnaF
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 octombrie 2010 - 20:50

In primul rand Buna ziua tuturor!
Doresc sa-mi impartasesc experienta mai mult decat neplacuta prin care eu si fiica mea am trecut. Probabil, cei ce vor vedea aceste randuri ma vor considera fie prea pretentiosa fie prea...''exagerata'' ca sa citez una din educatoarele gradinitei Champions.
Asadar...pe scurt...datorita sensibilitatii fiicei mele(probleme cu o alergie generalizata, tratata de 6 luni dar cu recidive) am gandit si sperat ca, o gradinita particulara va fi solutia pentru intrarea in colectivitate a fiicei mele.
Am mers la aceasta gradinita, personal tanar, chiar foarte tanar, mai putin doamna care era pe post de ingrijitoare...toate bune si frumoase..am pus niste conditii de la inceput, e drept verbal....totul a fost acceptat si am zis ca ce se poate mai bine de atat.
Numai ca.....din mers..ochiul meu...a vazut multe nereguli...ce-mi ridicau nemultumiri..si am tot incercat, conversand cu Directoarea sa solutionam amiabil. De fiecare data imi ceream scuze ca sun si pun probleme..de fiecare data domnisoara directoare sau Miss(cum isi spun educatoarele din aceasta gradinita) imi gasea raspuns la orice...cu experienta celor 25 de ani de viata si probabil si cea profesionala, daca s-a nascut cu arta pedagogiei. Sa avem pardon de sarcasmul de care dau dovada, dar este sfidator, ca o tanara de 25 de ani(neavand copii) sa stie absolut orice in privinta cresterii unui copil si sa-ti ''dea'' peste nas cu un tupeu, probabil nativ.
Sa revin....dupa o luna de gradinita, mers efectiv doar 10 zile caci ne-am imbolnavit sa va spun exact cu ce si-a imbogatit copilul meu cunostintele: cu expresia ''hai.afara..afara!"..pe care Miss o foloseste cand copilul nu se conforma spuselor sale(oare asa zice la cartea pedagogica???)..mi-am surprins copilul adresandu-se chiar si jucarioarelor ei cu acest ''hai afara afara''....si cam atat!A..pardon..o viroza recidivanta, deoarece, desi scrie clar in contract de triajul epidemiologic saptamanal, copilul meu nu a fost vazut de nici un cadru medical avizat(mi s-a raspuns de catre Miss''noi suntem cele mai in masura sa ii vedem ca stam printre ei''..dar din nou acest personal pluripriceput si-a cam depasit atributiile, caci viroza, specifica colectivitatii, nu e nimeni absurd..si-a facut de cap de la copil la copil; se putea incerca un minimuum de izolare dar....nu s-a vrut!Si am mai avut parte de o iritatie, desi am dus la gradinita in cele 10 zile prezente 3 pachete de servetele umede a cate 72 buc fiecare(nu este vorba de bani) si am rugat sa fie folosite pentru igiena intima, mi s-a spus da, dar copilul a venit acasa iritat si mi-a povestit ca a fost stearsa cu hartie igienica, nicidecum servetele..se si vedea clar..dar mi s-a replicat ca.. copilul minte.Fetita mea este genul care povesteste tot si chiar cu lux de amanunte si chiar luand in calcul tendinta copiilor de a exagera....tot ce mi-a spus copilul s-a adeverit.
Trecand peste toate acestea, cel mai mult m-a deranjat ca, nici in ziua de azi nu stiu pe mana cui mi-am lasat copilul; adica am tot intrebat cine sunt cei care alcatuiesc personalul si daca au calificarea necesara; mi s-a raspuns ca toate au studii superioare(fara urma de a fi belicoasa, in ziua de azi toata lumea face o scoala) si cam atat. La intrare in gradinita nu vezi decat scris mare GRADINITA CHAMPIONS si atat.Chiar noi ca parinti nu trebuia sa primim o hartie cu informatii despre numele si experienta celor cu care ne lasam copii???
Cu graba ce ne este caracteristica, mergem si lasam copii la gradinita( e drept trebuie sa mergem la serviciu sau la alte treburi existentiale), dar stim oare pe mana cui lasam copii, care, pentru mine sunt mai importanti decat orice alta secventa a vietii??
Din gura toti putem afirma ca avem studii, ca avem experiente nationale sau internationale, dar oare se pot proba?!
Eu una sunt dispusa sa platesc si ultimul ban pentru unicul meu copil, dar sa stiu pe ce.
Fiecare e liber sa cugete si sa aleaga, e dreptul nostru prin nascare...si sa plateasca o educatie de forma si un loc unde putem sa adapostim copii, sau putem cere mai mult, incepand cu dreptul la informatie asupra celui caruia ii incredintam odrasla noastra.
Cred ca, am cam scris mult si poate am fost subiectiva in ceea ce priveste, servetelele..dar in rest..as proceda la fel ...oriunde m-as duce.
Multumesc de rabdare celui care citeste!
Ana Filip



#2
m.roswita

m.roswita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 10 ianuarie 2011 - 18:18

Buna Anna,am avut "rabdare" si am citit tot ce ai scris.Vroiam sa-ti spun ca educatoarea care a spus ca esti "exagerata",din punctul meu de vedere nu este educatoare ci un simplu om care merge in fiecare zi la servici.Si inca ceva ,nu esti nici prea pretentioasa si nici exagerata esti MAMA.
Multa sanatate.

Fii recunoscator celui care te-a abandonat, pentru ca astfel te-a invatat ca trebuie sa nu depinzi de nimeni si de nimic!
Lin Kai Ting

#3
beauty19ro

beauty19ro
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 ianuarie 2011 - 21:22

buna dragelor
intr-adevar cazul tau este unul care ar fi trebuit sa ajunga in atentia celor de la inspectoratul scolar deoarece ei au puterea sa aplice sanctiuni chiar si in invatamantul particular .In gardinita unde mi-am inscris si eu baietelul am intalnit un tatic care isi lua copilul de la gradinita si ii povestea educatoarei o experienat similara din aceeasi gradinita care se supranumeste campioana . De multe ori in invatamant sunt de preferat cadre didactice cu un minimliceu pedagogic si fara studii universitare dar cu suflet de dascali si daruire sufleteasca. Succes in gasirea unei gradinite potrivite .


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -