Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici14


268 raspunsuri la acest subiect

#51
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 26 august 2009 - 11:18

Sorilea,o poveste foaret frumoasa,o sa iti tin pumnii azi si o vezi ca o sa fie bine,asa cum D-zeu le-a asezat cum a stiut sa-l intalnesti pe razvanel, asa o sa te ajute si cu adoptia ai sa vezi.[ruga][ruga]Sunt alaturi de tine

#52
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 26 august 2009 - 12:33

mikaela2009,nu e recomandat deloc dar este ff util(cel putin pt mine a fost) dar ce sa-i faci cum sa mai faci si u treaba daca nu sta deloc acolo isi mai gasea de lucru ,avem si atepremergator arata asa dar fara ajutorul meu nu merge cu el ca se duce jos ,vedem azi ce zice pediatra[bang]va [pup] si mai vb.
un vot pt Luca



LucaDaniel -22.10.2008 povestea noastra [foto][copil] un vot pt Luca [copil] poze nasici 2

#53
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 26 august 2009 - 12:51

Valy, ce dulce e Luca, si ce ochi frumosi are! Cred ca tare strengarel.[:D]



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Aprinde o lumanare in memoria Almei!


#54
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 26 august 2009 - 12:58

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009
Sorilea, Ayla,toata admiratia mea!!Sunteti niste mame cu inima maaarreeee, nu oricine ar putea face ce ati facut voi. Sa adopti un copil (parerea mea)nu e tocmai usor, dar ma bucur ca sunt oameni care se gandesc si la cei cu care soarta nu a fost prea buna.Felicitarile mele inca o data!!![pup][pup]http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=79836
Nu oricine poate face, ai dreptate aici... din pacate (ca altfel aveam azi 3 copii... ma rog, acasa, fara Alma), dar sotul meu nu a putut.Ce vreau sa spun este ca acesti oameni nu isi dau seama ca este un privilegiu, asta vroiam sa spun si in celalalt mesaj pt SoriLea, ca este mai mult decat a face un bine. O faci din dragoste, ca sa daruiesti si sa primesti, nu doar un gest de ajutorare pe care il poti face pt un strain. Un copil adoptat devine al tau, eu nu cred in puterea sangelui, a genelor. Un copil e al tau cand este in sufletul tau. E adevarat ca pt ai nostri, pe care i-am nascut, ne-am chinuit sa-i facem. Dar eu o percep cam asa: e mult mai simplu sa adopti un copil, sa-l iei de-a gata [:D], decat sa te chinui (eu am nascut usor, dar am avut o sarcina foarte grea). Asa ca sunt fericita sa am un copil nascut in inima mea, pe care l-am luat de-a gata de 1 an si ceva, si este un copil atat de minunat, incat nu pot decat sa ii multumesc mamei lui ca a inteles si a semnat.Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda. Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc! Aprinde o lumanare in memoria Almei!

#55
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 26 august 2009 - 14:05

Fetelor, exista destin. Si Sorilea tu sau mai bine zis voi ati fost destinul lui Razvan asa cum Monica ai fost destinul lui Claudiu. Bineinteles e valabila si reciproca. Se spune ca exista un timp pentru fiecare lucru si in cazurile voastre a venit timpul de a experimenta IUBIREA in sensul cel mai larg si profund al cuvantului. De a oferi si de a primi neconditionat zambet, sarut, lacrima, bucurie, tristete, nehotarare, deznadejde intr-un singur cuvant DRAGOSTE. Si sunt convinsa ca va vedeti implinirea in fiecare zi in ochii si in gesturile copiilor vostrii chiar daca nu v-ati chinuit voi sa ii faceti. Si pentru tot ceea ce le oferiti acestor copii Dumnezeu va rasplateste.[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#56
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 26 august 2009 - 18:53

Am fost azi la bilant de data asta la medicul pediatru,ne-a cantarit 7.600kg,masurat 70cm,suntem sub grafic trebuia sa avem dupa calculele ei 8.500kg asa ca nea trimis la analize,urina si coproparazitologic...apoi vrea sa ne vada iar[bang](la medicul de fam aveam doar 7.300kg dupa care sa ma iau acuma?).
In legatura cu mersul pe varfuri[:-@][:-@]nimic nu ma lamurit deloc mi-a zis sa nu il fortez sa mearga dar nu il fortez deloc este placera si bucuria lui si nu ii pot interzice se agata de mine,de pat de orice si paseste ce-i pot face[bang]of doctorii astia[bang][q]mi-a facut o mie de nervi azi[:-@]



LucaDaniel -22.10.2008 povestea noastra [foto][copil] un vot pt Luca [copil] poze nasici 2

#57
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 26 august 2009 - 19:09

Valy, ce grafic al ei? A luat in greutate? Este vesel, activ? Papa binisor? Un prematur nu "este in grafic", are propriul ritm de dezvoltare si de recuperare.



Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!




#58
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 26 august 2009 - 19:11

Valy nu are sens sa iti faci nervi. Asa cum ti-am mai spus cu cat il vor vedea mai multi medici cu atat parerile vor fi mai diferite. Iti spun din experienta. Analizele nu strica sa i le faci dar nici sa nu chinui copilul cu ceva care crezi ca nu ar fi concludent.

Despre mersul pe varfuri nu intra in panica. Chiar daca el vrea sa mearga nu il lasa atata cat vrea. Asa vrea si Karla dar inca nu e pregatita asa ca am facut un fel de program care nu depaseste 30 de minute de mers pe jos pe zi. Chiar daca o sa iti neglijezi putin treburile casei incearca si nu il mai pune in premergator si daca mergeti sa fie neaparat incaltat. Mersul asta pe varfuri in special la prematuri e ceva neurologic. Noi am primit de la neurolog niste tonice musculare si celebrale pe care le luam acum timp de o luna pe langa gimnastica la care mergem de trei ori pe saptamana. Sper sa nu ma fi "bagat prea mult in seama" cu problema asta si va pup cu drag.[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#59
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 26 august 2009 - 19:43

Monica nu stiu a calculat greutatea la nastere,a inpartit...socotit nu stiu mia zis ca ar fi trebuit sa aiba 8.500kg nici nu m-am sinchisit sa o intreb prea multe ca-ci era si putin ocupata(nu ii mergea netul la calc),eu sunt multumita de el asa cum este pt mine este copilul perfect,vioi zambitor mereu [:D] dar cand ii auzi pe dr[bang]...asta este.

Johanna o sa ii fac si analizele ca si pe mine ma intereseaza nu mai stiu de i le-am mai facut pana acum cel putin coproparazitologicul,iar de mersul incaltat merge parca e legat de picioare mai mult se inpiedica [:D].
A inca ceva sa mirat ca nu vb deloc nu scoate si el sunete ba,ma ca alti copii de inteles intelege(am papagali acasa si il intreb unde-s puii si imi arata cu privirea la fel si cu cateii) la testat si ia si se uita dupa mana ei si a ridicat capul cand a pocnit din degete deasupra lui si treaba asta ma pus nitel pe ganduri

[bang].
Ms pt raspunsuri si incurajari fetelor[pup][flo]



LucaDaniel -22.10.2008 povestea noastra [foto][copil] un vot pt Luca [copil] poze nasici 2

#60
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 26 august 2009 - 22:28

Valy, asa cum a zis si Jo, nu are sens sa-ti faci nervi, incearca sa lucrezi putin cu el cand vrea sa umble, sa-l corectezi cum calca. Ma gadesc ca poate ajuta.
Iar despre dr ...ma abtin(ce putin despre astia de aici), dar oricum sunt pareri diferite la fiecare dr. Asa ca daca e vesel, activ eu zic ca nu are de ce sa-ti faci griji, iar despre vorbit in general baietii sunt mai lenesi.
Ma duc sa-l votez pe Luca[olala][pup][pup][pup]

http://forum.desprec...sp?sqldtl=79836


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -