Sari la conținut

Sari la conținut


Efectele varicelei asupra fatului & viitoarei mame


24 raspunsuri la acest subiect

#11
atiamiruna

atiamiruna
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 15:59

buna ziua. as fi vrut sa scriu un mesaj privat pentru miakarmand dar num.am edscurcat. acum m.am inregsitrat pe acest site. spuns i eu situatia mea poate cineva care a trecut a primit deja niste raspunsuri medicale. la finalul saptamanii 17 am avut eruptia de varicela. acum astept sa vad cate zile mai dureaza eruptia si mai departe nu stiu ce va fi. am vb deja cu treimedici care auspus ca nu vad riscuri dinmoment ce am trecut de primul trimestru. dar oricum linistea nu vien asa usor.
miakarmand> imi poti spune ce ti.au spus tie medicii?e si cat se poate vedea prin amniocninteya? am auzit ca problemele de vedere sau auz nu pot fi depistate oricum. ai ajuns la maniocinteya dupa opinii contrare ale medicilor? ti.a spus vreunul sa renunti la sarcina?

in alta ordine ce ai facut in timpul bolii? paracetamol si otet [ptr febra si mixtura pentru prurit? un medic de la iasi mi.a recomnadtat aciclovir ptr reducerea perioadei de boala. dar nu stiu ce sa zic. medicul meu ginecolog nu a pomenit de asa ceva
daca ai mai multe date ajuta.ma si pe mine te rog din suflet c u orice informatie

#12
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 21:17

mia, eu am avut varicela la 18 saptamani, am facut doar eco dupa aceea si am un baietel superb, sanatos si chiar foarte activ si atent pt un nou nascut



mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)

blog



#13
atiamiruna

atiamiruna
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 iulie 2011 - 23:20

sdcristian, pana ai facut acel eco medicii ce ti.au spus? ai mai auzit de la vreun medic spus direct chestia cu cele 20 de saptamani in care exista risc de malformatii? eu am vb cu trei si toti au spus ca daca am trecut de primul trimestru e. . .ok. dar ca nimeni nu garanteaza nimic niic daca nu as fi facut varicela
mie mi.e frica de acele probleme care nu se pot vedea laeco - de auz si vaz, asta daca doamne ajuta la ecografie restul e ok.
mai povesteste.mi si mie te rog din cele spuse de medici .

poate ma inveti si cums a trimit un mesaj privat ca tot nu reusesc.


multumesc mult

#14
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 00:17

mie toti mi-au zis ca la varsta de 18 saptamani fatul deja e complet format, organele adica, si ca nu ar trebui sa existe riscuri



la eco am vazut crestere normala - eco la 22 de saptamani, degeab faci la o zi dupa varicela, trebuie vazuta evolutia



nimeni evident nu mi-a dat vreo garantie sau ceva, dar noi am simtit ca e bine si asa a fost



eu am avut o forma usoara, fara febra, doar bube



mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)

blog



#15
atiamiruna

atiamiruna
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 00:30

sdcristian

mie mi.au aparut vineri doua bubite,s ambata dimineata alte trei, sambata noaptera a erupt, duminica a fost liniste si azi, luni m.am umplut de bube. stau cu emotie sa nu fac febra.
baietelul meu a facut eruptie la fel ca mine dar febra a aparut la doua ziel dupa incheierea eruptiei. de aia imi e teama si ma rog s atreaca zilele astea
ai luat ceva preventiv? eu doar vit C si lamaie multa de ma doare stomacul, nospa ptr eventuale contractii si cate un paracetamol

#16
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 08:52

mie mi-a dat voie doar tinctura mentolata, paracetamol nu am luat ca nu am avut febra, si evident no spa



incearca sa stai calma, grijile prea mari nu sunt bune



mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)

blog



#17
atiamiruna

atiamiruna
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 11:48

sdcristian, multumesc ca imi raspunzi

am facut cred o iritatie a sistemului nervos. cd vad bubele ma apuca nervii, am f multe si parca tot apar. dr mi.auspus ca pana la 7 zile tot apara. la tine au fostmulte? unde pun mana simtbube. imi vine sa urlu nu am dormit decat o ora asta noapte. nu de mancarimi ci de irascibilitate
nu stiu cum sa ma calmez ca efectiv nule suprt. mi se gface rau cd le vad umflate cu lichid.


in cate zile ai reusit sa scapi de lichid? macar sa prinda crusta

#18
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 19 iulie 2011 - 12:47

cred ca 4 zile a fost crunt, ma mancau de imi venea sa rup pielea de pe mine, apoi au inceput sa se usuce. nu am avut multe, dar erau mari. uscarea a durat vreo 2-3 zile, de and se tulbura lichidul pana apare inceputul de crusta



da-le cu tinctura ca ajuta si ea la uscare



o sa se usuce in ordinea in care au parut, evident. sa nu te sperii ca vor fi urate, crusta neagra si lichid galben, da-le pace si nu le rupe sa nu ramai cu semne



mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)

blog



#19
miakarmand

miakarmand

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 29 iulie 2011 - 21:25

buna,
eu am facut amniocenteza la clinica Promed unde este cel mai bun doctor pentru acest gen de interventie SILVIU PREDOI...costa doar pt varicela in jur de 800 ron Eu am platit 1600 pentru ca am cerut si testul rapid care ti analizeaza in plus 3 perechi de cromozomi ...am zis daca tot nu am apucat sa mai fac triplu test .
in 10 zile lucratoare vine rezultatul de la testul pt varicela ...la mine a fost negativ....adica pana la acel moment nu trecuse virusul de placenta ...eu am facut analiza in a 17 a zi de varicela si la acel moment eram la 19 sapt . E cea mai sigura analiza care ti spune clar daca a trecut virusul de placenta ..asta ca sa nu dai bani degeaba pe la doctori pe ecograf....inebunesti de atatea pareri si nimic sigur nu vei afla de la eco .. asa ca mai bine dai banii pe amniocenteza SI VEI STI CLAR CE AI DE FACUT...PENTRU CA FARA ANALIZA ASTA NIMENI NU POATE SA GARANTEZE NIMIC .




#20
miakarmand

miakarmand

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 29 iulie 2011 - 22:11

buna,
eu am facut amniocenteza la clinica Promed unde este cel mai bun doctor pentru acest gen de interventie SILVIU PREDOI...costa doar pt varicela in jur de 800 ron ...in 4 ore esti acsa , interventia dureaza un minut dar dureaza perfuzia si discutia cu un doctor de acolo . Eu am platit 1600 pentru ca am cerut si testul rapid care ti analizeaza in plus 3 perechi de cromozomi ...am zis daca tot nu am apucat sa mai fac triplu test .
in 10 zile lucratoare vine rezultatul de la testul pt varicela ...la mine a fost negativ....adica pana la acel moment nu trecuse virusul de placenta ...eu am facut analiza in a 17 a zi de varicela si la acel moment eram la 19 sapt . E cea mai sigura analiza care ti spune clar daca a trecut virusul de placenta ..asta ca sa nu dai bani degeaba pe la doctori pe ecograf....inebunesti de atatea pareri si nimic sigur nu vei afla de la eco .. asa ca mai bine dai banii pe amniocenteza SI VEI STI CLAR CE AI DE FACUT...PENTRU CA FARA ANALIZA ASTA NIMENI NU POATE SA GARANTEZE NIMIC .
Mare grija sa nu apuci sa faci temperatura...eu nu am luat nimic dar stateam cu copresii de apa rece...mai ales noaptea. in rest pudra si alifie petru bube.
daca mai vrei sa sti ceva spune ca acum am scris in fuga si scuze pt greseli, daca sunt , ca in acest moment raspund si la telefoane si nu sunt foarte atenta.....
eu acum am 25 sapt si sper sa fie totul bine ..ma gandesc daca nu a trecut virusul pana in a 17 a zi de bube sunt foarte putine sanse sa fi trecut dupa ..si in plus din a cincea zi am inteles ca se produc anticorpii daci baiatul meu ave si el anticorpi din acel moment
multa sanatate si anunta ma ce ai facut



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -