Sari la conținut

Sari la conținut


Efectele varicelei asupra fatului & viitoarei mame


24 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 24 octombrie 2010 - 15:32

Foarte multi oameni cred ca virusul varicelei este specific copilariei, ceea ce nu este surprinzator daca ne gandim ca infectia afecteaza mai mult copiii. Dar varicela (sau varsatul de vant) poate afecta si adultii, iar cand acest lucru se intampla, boala este mult mai severa decat la copii si poate avea consecinte mult mai grave in timpul sarcinii. Varicela contractata la inceputul sarcinii poate infecta fetusul si poate provoca defecte congenitale grave, brate si picioare anormal de mici si deformate, cicatrici ale pielii, probleme cu ochii, retard mental, nastere prematura si moarte timpurie; aceasta boala rara, dar devastatoare este numita sindromul varicelei congenitale. Iata sfatul de la Desprecopii.



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#2
Chri70

Chri70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 24 octombrie 2010 - 22:10

E bine de stiut. Ma bucur c-am avut-o cand eram mica.

#3
liliana_28

liliana_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 31 octombrie 2010 - 00:28

Buna,



Eu am avut varicela in sarcina. Baiatul meu cel mare a luat-o de la gradi iar eu de la el. Nrocul meu a fost ca eram insarcinata in saptamana 34 iar copilul nu a fost afectat. Oricum, eu am avut de tras in urma varicelei deoarece am facut o pareza faciala de toata frumusetea (sunt foarte rare cazurile), pareza care a trecut imediat dupa ce am nascut. Toti medicii mi-au spus ca bebelina este predispusa la zona zoster. Pana acum nu a facut si sper sa nici nu faca. A fost cumplit oricum si ma bucur ca am scapat cu bine amandoua.



Sanatate multa tuturor mamicilor !!!!



Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici



Calinut



mami de [fetita] Maria Madalina (22.03.2010)





#4
adialex

adialex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 330 mesaje

Postat 02 noiembrie 2010 - 17:02

Buna ! fetita mea cea mare are acum varicela; eu sunt insarcinata in sapt 15, si mi-am facut dozarea de anticorpi , iar rezultatul a fost ceva de genul igg 1245, iar la igm nu era trecuta nicio valoare; la ginecolog nu am reusit inca sa ajung, dar am intrebat med de fam care nu a stiut sa-mi raspunda prea clar daca asta reprezinta ca am anticorpi, sau daca pot sa mai fac varicela ; eu stiam ca igg reprezinta valoarea anticorpilor, deci e posibil sa fiu imunizata, nu-i asa? in acest caz, mai trebuie sa-mi fac griji? sunt destul de stresata...

#5
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 07 decembrie 2010 - 16:41

Eu sunt o mamica ce a avut varicela in timpul sarcinii, in sapt. 28. Acum bebelina are 3 luni si e ok, nu a afectat-o defel. Medicul ginecolog mi-a explicat faptul ca perioada de risc e pana in sapt. 20 de sacrica si dupa sapt. 32, insa nu e obligatoriu sa se si intample ceva, e posibil ca bebelusul sa nu fie afectat, oricum. Recunosc ca am avut ceva emotii, mai ales ca in per. bolii m-am simtit f. rau, am facut febra etc.etc. Febra am tinut-o sub control cu paracetamol, dusuri aproape reci si otet, nu am lasat sa urce peste 38, de teama sa nu fie bebe afectat si nu au fost niciun fel de probleme.



Lora, mami de Iustina si Adelina



Carti personalizate - Cartea copilariei



Bazar umanitar DC - ajutati copiii



(Niciodata sa nu spui niciodata!)







#6
roxycod

roxycod

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 01:38

Buna,

Sunt in pragul disperarii...Baietelul meu tocmai a facut varicela, eu sunt insarcinata in 8 saptamani. Se pare ca nu am facut varicela in copilarie, oricum mi s-a recoltat sange insa nu am inca rezultatele privitoare la anticorpi. Nici nu ma gandesc la avort , imi voi asuma riscurile in cazul in care se declanseaza si la mine boala.
Mai este cineva care sa fi facut varicela in primul trimestru de sarcina si sa fi pastrat copilul?

#7
Victo

Victo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.762 mesaje

Postat 17 aprilie 2011 - 16:45

eu roxy. aveam 13 sapt si am luat-o nici nu stiu de unde. despre avort- 2 dr au zis da, unul a zis nu.
nu am putut sa avortez iar acum am un nazdravan de 3 ani jumate, f destept si fara nicio pb de sanatate.
risc exista, dar procentul nu e chiar asa de alarmant.eu stiu dc imi zicea cineva dle..75% ca bb va fi grav bolnav, atunci sa zic ca m-as fi gandit mai mult. dar asa, procentul e parca undeva pe la 3-5%..aici nu stiu sigur, ca am uitat de atunci.



Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)



#8
roxycod

roxycod

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 18 aprilie 2011 - 21:40

Victo, multumesc mult pentru raspuns.

Intre timp mi-a venit si rezultatul analizei care detecteaza prezenta virusului - ADN VZV - si este nedetectabil.
Deci cu ajutorul lui Dumnezeu am scapat de aceasta data.

#9
didianana

didianana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 05 mai 2011 - 03:22

mai fetelor sunt noua pe aici.Cu primul baiat am fost insarcinata in 2 sapt cand am facut varicela,8 luni am stat cu frica in san, dar a dat Dumnezeu de am nascut un baiat sanatos si smecher[:D] asa ca eu zic sa stati linistite.Acum sunt insarcinata in 16 saptamani, si stau cu frica in san sa nu fac pojar, ca in arad e epidemie..sper sa nu am ghinionul asta..

#10
miakarmand

miakarmand

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 17 iunie 2011 - 12:02

buna!
sunt noua pe aici si sper sa ma ajute cineva
sunt la prima sarcina in 19 saptamani dar din pacate la 15 saptamani am contactat varicela iar la 17 s a declansat.....acum sunt in a 14 a zi si mai am cateva coji ....am inteles ca din a 14 a zi nu mai sunt contagioasa
in loc sa stau pe la usa doctorilor sa fac poze la eco eu am ales sa fac amniocenteza pana nu e prea tarziu
am programare marti 21.06.2011 la dr silviu predoi despre care am auzit doar de bine
a mai trecut cineva prin situatia mea iar daca da ce analize a facut si la cine
ma rog sa iasa totul bine si sa am un baietel sanatos
va multumesc...multa sanatate


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -