Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tiroidita cronica autoimuna


62 raspunsuri la acest subiect

#1
ioanna79

ioanna79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 12:27

Dragele mele,
am 27 ani si imi doresc ( ca multe dintre voi) un bebeu!!!
am luat multi ani anticonceptionale..
apoi cum le-am intrerupt am ramas insarcinata, insa am pierdut sarcina in doar 8 saptamani (oprita in evolutie)
de atunci ( cam doi ani) tot incerc sa raman din nou insarcinata.. si se pare ca nu se mai intampla..
am consultat mai multi medici si din analize in analize.. si investigati mai amanuntite pare ca am gasit totusi o explicatie
am fost acum multi ani diagnosticata cu hipotiroidism.. mi s-a dat tratament si deci am luat euthyrox de 100mg cu regularitate..
insa, se pare ca nu e tot!
analize amanuntite de specialitate au dovedit ca am TIROIDITA CRONICA AUTOIMUNA![V]
e una dintre bolile "delicate" autoimune care iti macina propriul organsim, propriile organe.. si deci cumva te lupti tu cu tine.. si evident cu absolut orice vine din exterior..
acesta pare sa fie motivul pentru care nu raman insarcinata si pentru care daca printr-o minune am ramas insarcinata, evident ca am pierdut acea sarcina..

Va intreb, va cer parerea, ajutorul.. sfaturi din propria experienta sau a altor persoane apropiate..
a mai avut sau are cineva acest diagnostic si totusi a reusit sa ramana insarcinata, sa duca sarcina la bun sfarsit.. sa aiba un bebe?
cum? care e tratamentul? ce pot face sa imi ajut organismul?

#2
cornelianeli

cornelianeli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 12:47

buna

eu am tiroidita autoimuna hashimoto... iau tratament zilnic 100 micrograme euthyrox,nu avem un bebe dar din cauze de infertilitate masculina

un fiv nereusit luna trecuta....

stiu ca aceasta boala da risc mare de avort spontan.....chiar stabilisem cu endocrinologul in cazul unui test pozitiv sa ma prezint imediat sa-mi schimbe doza de euthyrox,sa-mi recomande concediu medical pentru primul trimestru de sarcina..

si totusi sunt multe fete pe DC cu aceeasi boala care au bebei

[pup]



"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)





Daisey







#3
ioanna79

ioanna79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 13:01

da.. asta este.. adik asta am si eu "bola hashimoto"..
este cum s-ar spune pe viata.. cu tratament till the end of time..
ma rog, nu asta ma sperie!
fac ce trebuie, iau ce e nevoie.. numai sa fiu ok.. si mai ales sa pot face un bebe!
spui tu ca mai sunt si mamici pe forum care au bebei si sunt ok si sufera de boala aceasta?
mi-ar fi de un real ajutor sa participe la acest subiect.. sa ne impartaseasca din experienta..

#4
L5845

L5845

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.729 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 14:41

Dragi fete ! Am fost si eu diagnosticata cu tiroidita cronica acum vreo 2 saptamani si momentan iau euthyrox de 50mg, pentru 2 luni, dupa care ma voi prezenta la control sa vedem cum mai e, plus voi face niste analize, sa vedem de care tip e.[bebic] ne dorim de 7 ani, am tot facut tratamente, dar pana acum o luna, nimeni nu m-a trimis sa fac analize endocrinologice...asa am ajuns la Parhon si am aflat de tiroida mea. Sa speram ca pana la urma, cu toate piedicile, ne vom vedea marele vis cu ochii [copil].Va doresc multa sanatate si implinirea visului![flo]



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE !

Hai bebe, vino la mami !

Lau-Meli [8**] si [biz]

Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

#5
cornelianeli

cornelianeli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 15:39

ioanaeu am fost un pic speriata vara trecuta cand am aflat de aceasta boala....si mai ales de gandul ca va trebui sa iau toata viata pastiluta...dupa un an deja m-am mai obisnuit,a devenit o rutina

medicul meu spune ca atata timp cat TSH-ul este tinut in limite normale (cu tratament) pot ramane insarcinata daca nu ar fi problema masculina dar dupa va trebui sa am mare mare grija,riscul de avort spontan fiind mare

da,s-a mai discutat mai demult pe forum si am cunoscut mamici cu tiroidita hashimoto

[pup]



"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)





Daisey







#6
ioanna79

ioanna79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 15:55

draga cornelianeli,

te rog, imi poti indica unde si cum pot sa citesc si eu aici pe forum ce s-a mai discutat despre acest subiect?



#7
luci.eilm

luci.eilm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 16:14

foloseste optiunea 'cautare' din meniul din stanga paginii. bafta. [flo]

#8
YLARI

YLARI

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.220 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 00:11

Buna seara fetelor. Cred ca am auzit-o mai de mult pe o colega vorbind despre faptul ca sufera si ea de asa ceva. Daca vine maine la servici, am sa o intreb una-alta si va zic si voua. Ea are o fetita care a implinit zilele astea 6 ani!!!!

Va pup si ne "auzim" maine!!!!

YLARI

#9
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 04:09

Fetele, nu e dracu´ chiar asa de negru, si eu am si hipo si Hashi, si, cu toate astea, la 38 de ani am ramas insarcinata. Asa ca nu e imposibil, luati pastiluta zilnic (eu o iau de 10 ani si e deja reflex) si daca ramaneti insarcinate, mergeti la medic sa va faceti analizele si, eventual, sa va schimbe doza. Si verisoara mea le are pe amandoua si in curand naste al doilea bb, si nu mai e la prima tinerete...
Succes !

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)




#10
ioanna79

ioanna79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 12:44

fetelor.. imi dati sperante..

tot citesc si ma documentez pe net.. despre boala asta.. despre tratamente..
astazi ma duc la un alt medic endocrinlog (Dr SINESCU! stiti ceva de ea?), sa mai vad o parere ( a treia) si apoi trag concluzii si merg pe un tratament anume..
incerc in paralel si un tratament homeopat.. ( rau nu are ce sa faca)
ma duc si la ginecocologul meu, care ma stie de mult.. la Tutunaru.. sa vad ce parere are..
si va tin la curent!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -