Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

masea "de lapte" cariata


14 raspunsuri la acest subiect

#1
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 03:57

Alexutzei mele (7.5 ani) i s-a cariat o masea "de lapte" si mi-a zis in seara asta ca are dureri. Vreau sa merg cu ea la un dentist, insa as vrea sa stiu inainte, daca e cazul de tratat (plombat) sau i se va scoate, fiind "de lapte". Tin foarte mult ca sa aiba dinti frumosi si sanatosi si nu as vrea sa fac vreo greseala in aceasta privinta.

As mai vrea sa stiu cum se procedeaza acum la copii. Se face anestezie locala? Eu am fost foarte traumatizata de dentist in copilarie si greu, ca adult am depasit faza asta. As vrea ca ea sa nu ramana cu teama de dentist. Pana acum, cand i-au cazut dintisorii i-am lasat sa cada de la sine sau i-am scos eu, dar inainte am dat-o cu putina lidokaina, ca sa anesteziem locul (la sfatul unei prietene medic stomatolog, care din pacate pt noi, a plecat definitiv din tara)

Mutumesc.



mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)



" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 10:47

Se trateaza maseaua, nu se scoate pentru ca trebuie sa tina locul dintilor definitivi.

Fata mea de 8 ani si jumatate are si ea 2 maselute de lapte cu probleme si daca orima oara i-a fost putin frica acum sta fara probleme pe scaunul stomatologului. Si doctorita lucreaza cu grija, incet, ca sa nu o doara.

#3
Koko76

Koko76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 306 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 23:19

Buna seara!

Eu i-am sigilat Ilincai toate maselutele de lapte la sfatul medicului nostru stomatolog. Ea nu a avut nicio carie pana acum (ba chiar a laudat-o dna doctor pt dintii ei frumosi), dar dna doctor ne-a spus ca sunt foarte multi copii ce au dintisorii cu probleme si ne sfatuieste sa-i sigilam maselutele si asta am si facut. O seara buna si multa bafta!

mami de Ilinca Alexandra(27 iulie 2004) si Elena Stefania(24 mai 2007)

#4
mnarcisa

mnarcisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 20 octombrie 2010 - 04:38

Eu nu i-am sigilat maselutele baiatului si am avut probleme mari. Ma tot fost cu el la stomatolog. Maseluta cariata nu se scoate. se scoate doar in cazul in care nu mai poate fi salvata. Trebuiew sa cauti un cabine specializat pentru copii. Acum este cu totul alt ceva. Le pun desen, vorbesc frumos cu ei, le pun stampilute la sfarsit si le dau cu spay sa amorteasca putin, daca este nevoie.
Baiatul meu mergea cu placere la stomatolog.

****************************


Mami fericita de Narcis George (ap20.02.2000) fratior grijuliu de surioara Mara Ioana (18.11.2008)

http://community.web...569593045qaPJzi

"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."


http://bblicurici.blogspot.com/


#5
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 21 octombrie 2010 - 02:55

Multumesc pentru raspunsuri. Narcisa, stii un astfel de cabinet? Imi poti da detalii? Eventual un nume de dr, tarife? Multumesc.



Sigilarea se face si la dintii de lapte? Eu am vorbit cu un stomatolog si mi-a recomandat sa fac la maselele definitive.



mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)



" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

#6
dastefa

dastefa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.617 mesaje

Postat 21 octombrie 2010 - 08:51

si fetita mea desi are doar 4 ani a facut 4 cariute la masele

si asta in conditiile in care nu papa f mult dulce si suntem destul de consecventi cu spalatul dintilor

si am avut mari emotii daca va sta

ea face un scandal monstruos la luat sange dar acolo a fost fff cuminte

depimde de doctor dar si cum o pregatiti voi pt aceasta intalnire

Daria de ex a primit si o diploma de "pacientul zilei" de care e f incantata



Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010

cresc fetele



povestea Mirunei



#7
baby-boom

baby-boom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 21 octombrie 2010 - 11:45

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
Alexutzei mele (7.5 ani) i s-a cariat o masea "de lapte" si mi-a zis in seara asta ca are dureri. Vreau sa merg cu ea la un dentist, insa as vrea sa stiu inainte, daca e cazul de tratat (plombat) sau i se va scoate, fiind "de lapte". Tin foarte mult ca sa aiba dinti frumosi si sanatosi si nu as vrea sa fac vreo greseala in aceasta privinta.As mai vrea sa stiu cum se procedeaza acum la copii. Se face anestezie locala? Eu am fost foarte traumatizata de dentist in copilarie si greu, ca adult am depasit faza asta. As vrea ca ea sa nu ramana cu teama de dentist. Pana acum, cand i-au cazut dintisorii i-am lasat sa cada de la sine sau i-am scos eu, dar inainte am dat-o cu putina lidokaina, ca sa anesteziem locul (la sfatul unei prietene medic stomatolog, care din pacate pt noi, a plecat definitiv din tara)Mutumesc.mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008) " SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"
Depinde de cat de serioasa e problema, dar parerea mea e ca nu o vor scoate ci plomba. Eu fetitei mele i-am facut testele de alergie pentru anestezicele folosite de dentisti, asta la recomandarea stomatoloagei. Pe ea inainte sa o anestezieze cu injectie si ac i-a pus masca cu gaz MEOPA, care iti scade catre o orice fel de perceptie a durerii. Mare inventie! Iar dupa masca cu gaz a primit anestezia.Sanatate si bafta sa stea cuminte pitica la dentist!http://www.youtube.com/watch?v=90xfWYnz9KM

#8
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 21 octombrie 2010 - 11:55

Baiatul meu (5 ani) a avut o "explozie" de carii anul asta. una chiar atat de adanca incat nervul era necrozat. I le-am plombat pe toate la un cabinet cu dentisti pediatri (dupa ce in prealabil fusesem cu el de 2 ori la o alta dentista, tot recomandata de cineva, de unde am plecat traumatizata de cat a putut urla). Am inteles ca nu trebuie scosi dintii de lapte, nici macar cel care nu mai are nerv, ca sa nu aiba probleme cu dintii definitivi.

Lui Luca nu i s-a facut nicio anestezie si sunt chiar mirata ca nu a protestat deloc de cand mergem la cabinetul asta (si am fost de 10 ori cred). Daca ii spun maine ca mergem iar, n-are nicio problema. E cam scump dar merita, pentru dantura copilului si psihicul meu (cand il vedeam cum se zbatea la cealalta dentista mi se facea rau).

Dentista lui mi-a zis ca trebuie sa-i sigilam maselutele definitive cand vor aparea.

#9
mcm

mcm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 03 noiembrie 2010 - 17:32

Puteti sa scrieti la acest subiect care sunt cabinetele unde mergeti cu copilasii pentru problemele stomatologice?

Noi am fost pana acum la 4 stomatologi si nu pot spune ca au traumatizat-o dar au facut treaba de mantuiala si am ramas in continuare cu cariile si durerile.

#10
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 03 noiembrie 2010 - 18:03

Eu mergeam cu fetele la Velvet Dental in Primaverii, dr. Diana Cojocaru.
Mergeam cu fata cea mare pt aparat dentar, cu cea mica pt a trata un dinte (incisiv) cu care a dat de perete[bang][:D] si care s-a innegrit, nervul s-a necrozat, a facut infectie etc etc tratament cateva saptamani la rand...

Amandurora le place mult acolo, una se joaca in camera speciala cat este cealalta pe scaun, abia le iau de acolo.

Preturile pe masura, evident...

Caro


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -