Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ametesc!!!!


62 raspunsuri la acest subiect

#41
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 27 martie 2009 - 07:29

Si de la Mayo Clinic citire, despre magneziu, ameteli, celiachie, printre altele...:



http://www.mayoclini...iciency/AN01191



Take joy! (poze)

#42
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 27 martie 2009 - 22:53

ML, ametelile pot avea multe cauze. La mine sunt in special de la spondiloza cervicala.
De lesinat inca n-am lesinat....
Carenta de magneziu a avut si fii-mea, a luat ceva tablete si s-a rezolvat. Am observat ca a inceput sa manance sarat inainte sa-i fac analizele, apoi asisitenta mi-a spus ca asta-i un simptom de carenta de Mg.

#43
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 30 martie 2009 - 16:40

Citat:
citat din mesajul lui april
Carenta de magneziu a avut si fii-mea, a luat ceva tablete si s-a rezolvat. Am observat ca a inceput sa manance sarat inainte sa-i fac analizele, apoi asisitenta mi-a spus ca asta-i un simptom de carenta de Mg.
Interesant... si fata mea mananca f. sarat, ma intrebam de ce... Aici nu-i convingi usor pe doctori sa iti dea trimitere pt. analize... mai ales de magneziu... Acum inteleg ca fetita ta nu mai mananca sarat? Scuze ca am deviat de la sb....Take joy! (poze)

#44
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 30 martie 2009 - 23:29

exact ML.
nu manca sarat ci dimpotriva imi tot spunea ca prea sarata e mancarea cand colo era normala, zic eu, iar un timp isi punea peste cum o faceam eu. Acum e ca inainte, adica nu cere sarat.


#45
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 01 aprilie 2009 - 16:30

Multumesc... sanatate!



Take joy! (poze)

#46
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 03:14

Mai primiti o ametita in club?



Mie mi se intampla numai la schimbari de pozitie, cand intorc capul brusc, cand ma asez , cand ma ridic brusc, sau fac vreo intoarcere rapida, ma ia cate o ameteala vilenta, imi pierd echilibrul, parca mi se tulbura si vederea...e fff neplacut, ameteala dispare repede, dar imi lasa amintire o durere de cap, si o stare de amorteala a cefei, greutate in zona cefei, f nasol...

analizele perfecte...nu stiu ce ar trebui sa fac, deocamdata tratez cu ignore, desi nu-mi sta in fire, si chiar cred ca e un semn ca ceva nu e in ordine in corp, dar cum as putea afla ce si cum, nu am idee...



eventual daca persista, merg iar la medic, cred ca sunt satui de mine, tot mai apar la vreun interval de vreme cu vreo simptomatologie stranie...pusa pe seama stresului, dupa parerea lor.



Nikole, mami lui Albastrel

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"

Allan Kardec

#47
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 09:28

Citat:
citat din mesajul lui nikole
Mai primiti o ametita in club?Mie mi se intampla numai la schimbari de pozitie, cand intorc capul brusc, cand ma asez , cand ma ridic brusc, sau fac vreo intoarcere rapida, ma ia cate o ameteala vilenta, imi pierd echilibrul, parca mi se tulbura si vederea...e fff neplacut, ameteala dispare repede, dar imi lasa amintire o durere de cap, si o stare de amorteala a cefei, greutate in zona cefei, f nasol...analizele perfecte...nu stiu ce ar trebui sa fac, deocamdata tratez cu ignore, desi nu-mi sta in fire, si chiar cred ca e un semn ca ceva nu e in ordine in corp, dar cum as putea afla ce si cum, nu am idee...eventual daca persista, merg iar la medic, cred ca sunt satui de mine, tot mai apar la vreun interval de vreme cu vreo simptomatologie stranie...pusa pe seama stresului, dupa parerea lor.Nikole, mami lui Albastrel"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Nikole , este o proba care se face in cazul ameteilor fara cauza gasite in hipertensiune , hipotensiune , spondiloza , samd.Il rogi pe sotul tau sa stea in spatele tau in picioare(sau langa tine sa te prinda ), tu stai tot in picioare , dar cu ele lipite , ochii inchisi si mainile intinse in fata.In proba aceasta se examineaza de obicei cauza ametelii care poatei fi :-urechea interna , caz in care daca ai probleme la urechea dreapta spre exemplu vei avea tendinta sa cazi spre dreapta , sau spre inainte daca te intoci cu urechea dreapta inainte.Leziuni la nivelul cerebelului nu cred ca ai , asa ca e plauzibila doar asta.Incearca sa vezi, faci si niste miscari lente cu capul de ambele parti.[flo]"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "***Fur is for petting**http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100http://www.flickr.com/photos/greecky/

#48
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 10:58

Of, si eu sunt o ametita cronica...apare si dispare. Eu mi-am facut toate analizele, inclusiv tomograf, radiografie la coloana...singurul diagnoastic pus este spondiloza cervicala- de unde insuficienta vertebro-bazilara, care am inteles ca provoaca toate aceste ameteli cand aplec capul, cand il intorc, cand ma aplec, cand ma ridic...cand stau la calc prea mult...ma rog, cam tot timpul...
Neurologul mi-a zis sa nu-mi fac probleme, tomografia arata ok, pentru spondiloza sunt niste proceduri pe care o sa le fac la noi la Techirghiol, dar nu stiu cand oi avea timp pentru chestia asta...

"sky is the limit!"

#49
irlandeza

irlandeza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 11 aprilie 2009 - 03:35

Aceleasi ameteli le-a avut si mama mea in urma cu vreo 2-3 ani, iar la un moment dat chiar s-a dezechilibrat , cazand intr-o parte, noroc ca era patul, ......si a mers la dr. , au internat-o imediat, si au pus-o in pefuzii, 14 zile parca, iar toata chestia asta cica i s-ar fi tras de la ureche, nu mai stiu exact alte amanunte , dar de atunci nu a mai avut probleme.

Acum de cateva sapt. incep eu sa ametesc, si parca plutesc cateodata, dr. mi-a prescris calciu+magneziu+D3 si unele pastile pe baza de plante de la Hofigal, caci sunt sub limitele normale, iar fierul e la limita de jos. Am inceput sa iau de vreo 2 sapt. trat. , inca nu se vad ameliorari prea mari. Mai astept.







MARINELA

__________________________





Asa a inceput fericirea......





[copil] PATRICIA ALEXIA



Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008





#50
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 12:29

irlandeza, fierul scazut e o cauza a ametelii, asa am avut si eu. Ameliorari o sa vezi peste cateva luni, fierul se asimileaza f greu asa ca trebuie sa ai rabdare.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

http://community.web...om/user/Crinutz - Grecia 2006/2007


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -