Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ametesc!!!!


62 raspunsuri la acest subiect

#1
angeldust

angeldust
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 27 ianuarie 2006 - 11:46

buna! am si eu niste probleme la care nu am gasit nici o solutie, cu toate investigatiile pe care le-am facut. acum 3 luni, am simtit brusc niste ameteli, nu foarte puternice, dar persistente(doar cand dormeam nu eram ametita[q]). treptat, s-a adaugat si o stare de neliniste, anxietate. of course ca m-am dus peste tot: oftalmolog, ORL, neurolog, cardiolog, analize, endocrinolog, ecografie, EKG, EEG. in afara de un mic deficit de calciu, un VSH putin marit, eram perfect sanatoasa. ametelile s-au mai estompat intre timp, dar de cate ori fac un efort mai mare sau ma enervez, ametesc instantaneu....a mai avut cineva asa ceva? ar putea sa fie cauza tensiunea marita (desi la cardiologie aveam 12.8 ca la carte, alti medici mi-au gasit si 14.9...)? sau faptul ca in ultimul an m-am cam ingrasat?

#2
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 27 ianuarie 2006 - 13:12

Parerea mea (am suferit de ameteli..)asupra cauzelor:
- spasmofilie (pierderi de Calciu si Magneziu, chiar daca valorile din sange sant OK. Aici ajuta tratamentul regulat, luna de luna, cu Calciu si Magneziu;
- cauze psihice - adica stress (predominat la mine). Am fost intr-un final la neurolog, am facut sub supravegherea lui un tratament de 3-4 luni cu Xanax si m-am simtit mult mai bine dupa numai 2-3 zile.
- spondiloza cervicala - ai verificat ?? Poate da ameteli foarte puternice. Eu zic ca daca ai spondiloza ar fi bine sa mergi la un osteopat,care sa-ti "aranjeze" vertebrele, ajuta foarte foarte mult (din nou vorbesc din experienta...)

Sanatate !

Ingrid si Cristi 2 ani si 10 luni

#3
angeldust

angeldust
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 27 ianuarie 2006 - 16:21

si eu am primit tratament cu xanax, dar fata de tine, nu m-am simtit deloc bine, parca eram o varza vestejita.....[mariaj] in privinta spondilozei, m-am gandit si la asta...eu stau toata ziua in fata calculatorului si seara simt ca niste intepaturi in zona cervicala, dar ma preocupa faptul ca la efort ametelile se intensifica...sau daca ma enervez, ametesc instantaneu, parca cineva apasa pe comutator...iar calciu si magneziu, e adevarat ca nu am mai luat de mult...multumesc de raspuns!

#4
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 28 ianuarie 2006 - 16:27

Aceste ameteli le traiesc si eu de vreo 7 luni. Nici macar nu stiu cum sa le descriu pt ca nu sunt niste ameteli obisnuite. Am senzatia ca pt cateva secunde imi pierd echilibrul. Sunt extrem de ingrijorata. Au aparut pur si simplu. Cred ca sunt tot ceva pe sistem nervos deoarece au aparut exact in niste momente mai dificile pt mine dar vad ca nu trec. am fost si eu la oftalmolog care mi-a spus ca am ceva pe ochiul drept dar nu stia ce si niste ochi extrem de obositi (stau fff mult la calculator), analizele mi-au iesit bine adica calciu bun. Ma gandesc de ceva vreme sa merg la neurolog, sa fac un tomograf si cel mai important sa verific chestia cu spondiloza. si eu am auzit ca da niste ameteli si dureri de cap puternice.

Am luat Calciu magneziu si vit D si parca s-au mai ameliorat putin. Credeti ca poate fi ceva mai grav, de ex vreo tumora in zona capului???
La mine aceste ameteli apar mai ales cand merg, cand ies pe strada, in casa sunt mult mai rare si de intensitate mai mica.

sanatate multa tuturor!

#5
cadina

cadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 258 mesaje

Postat 28 ianuarie 2006 - 20:24

Ametelile pot fi provocate de modificari ale tensiunii arteriale (hipotensiune, tensiune oscilanta), tulburari ale circulatiei la cap, tumori cerebrale, spondiloza cervicala, boli ale arterelor, tulburari la nivelul urechii, tulburari de vedere, scaderi sau cresteri ale glicemiei, hemoglobinei, potasiu, etc - dar mai ales probleme care tin de sistemul nervos, etc. Am mai inteles ca vitaminele B contribuie la buna functionare a sistemului nervos. Puteti incerca sa luati niste polivitamine care au si vitaminele B (dar nu mai mult de 10 zile pe luna). De cele mai multe ori tulburarile neurovegetative au o contributie serioasa in mentinerea ametelilor, asa ca relaxati-va de cate ori aveti ocazia, si macar o data la o ora de stat in fata calculatorului faceti o pauza de 5-10 in care sa va relaxati ochii si sa va deconcentrati putin de la ce faceti (asa se mai relaxeaza putin intreg organismul).
Crinutz - du-te mai bine sa-ti faci un RMN - este mai bun pentru astfel de situatii, poate depista cu mai mare exactitate daca exista o problema (du-te la un medic neurolog sa-ti dea o recomandare, ceva, ca stiu ca este destul de scump).

#6
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 31 ianuarie 2006 - 15:51

incearca la un bioenergoterapeut. merita. dar sa fie unul bun.



Andrada

#7
brolin

brolin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 00:35

quote:
Originally posted by Crinutz

Aceste ameteli le traiesc si eu de vreo 7 luni. Nici macar nu stiu cum sa le descriu pt ca nu sunt niste ameteli obisnuite. Am senzatia ca pt cateva secunde imi pierd echilibrul. Sunt extrem de ingrijorata. Au aparut pur si simplu. Cred ca sunt tot ceva pe sistem nervos deoarece au aparut exact in niste momente mai dificile pt mine dar vad ca nu trec. am fost si eu la oftalmolog care mi-a spus ca am ceva pe ochiul drept dar nu stia ce si niste ochi extrem de obositi (stau fff mult la calculator), analizele mi-au iesit bine adica calciu bun. Ma gandesc de ceva vreme sa merg la neurolog, sa fac un tomograf si cel mai important sa verific chestia cu spondiloza. si eu am auzit ca da niste ameteli si dureri de cap puternice.

Am luat Calciu magneziu si vit D si parca s-au mai ameliorat putin. Credeti ca poate fi ceva mai grav, de ex vreo tumora in zona capului???
La mine aceste ameteli apar mai ales cand merg, cand ies pe strada, in casa sunt mult mai rare si de intensitate mai mica.

sanatate multa tuturor!




Buna,

Am si eu exact aceleasi simptome descrise de tine, si la mine ameteala apare din senin mai ales cand sunt pe starda si atunci intru in panica si aceste ameteli se repeta.Ai reusit sa faci ceva in acest sens?Totul mi se trage de la faptul ca intr-o zi calduroasa venind de la servici am avut ameteli repetate si am intrat in panica, am vizitat o sumedenie de medici si toti au zis ca nu am nimic dar eu in continuare patesc ce patesc.
In casa nu prea am probleme insa afar incep problemele, si nu ma gandesc la altceva decat la ce boala as putea avea!Buna,

Totul a inceput cand intr-o zi venind de la servici am avut ameteli repetate si m-am speriat rau, tensiunea 150/100 si de atunci numai la medici ma duc.
Am fost peste tot, am facut analiza la sange de 2 ori, la urina, la neurolog am fost, dupa aceea am facut o gastroenterocolita acuta de care ma tratez acum, dar teama de boala, ameteli periodice mai ales cand ies pe strada si merg, simt deodata ca nu ma mai asculta picioarele, mi se strange stomacul si simt ca nu mai pot sa merg, totul in jur este altfel decat inainte.
Cateodata sunt zile in care ies si pot sa spun ca merg bine, dar in altele sunt praf, a fost zi in care am iesit am mers bine iar dupa aceea la o jumatate de ora am iesit din nou si totul s-a intamplat din nou.
Am fost la oftalmolog, sunt ok, urmeaza sa fac o radiografie pt spondiloza si un RMN, dar capul nu ma doare si nici coloana sau spatele.
Cand ma linistesc ma simt altfel, dar cand ma gandesc ca trebuie sa ies, nu am stare umblu de colo colo, inima bate mai tare etc, etc.
Fiecare medic la care am fost a zis ca nu am nimic si nu au ce sa imi faca.Am fost de 2 ori la urgenta pt ca am avut senzatia ca lesin, ca nu mai bate inima regulat, am ajuns acolo am avut tensiunea crescuta, insa cand au facut EKG era perfecta.
Acum nu fac altceva decat ma pipai pe stomac, pe cap sau pe alte parti ale corpului s avad unde ma doare si ce am!
Lucrez intr-un mediu stresant, am neglijat multe aspecte ale vietii care cred ca au condus la aceasta stare.
Efectiv nu stiu ce am, acum mai fac doua investigatii si daca si acolo e ok ma duc la psiholog sau psihiatru.Toata ziua stau si caut ce boli pot avea cu simptomele mele, si descopar ca sunt vreo 30!


#8
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 13:36

Buna,
Am facut ceva in sensul asta adica analize care au iesit bune, mai putin fierul care e f scazut. Am fost de asemenea la orl, oftalmolog, neurolog, endocrinologie (ecografie, tsh, t3 si t4 au iesit ok), interne (doar fierea un pic lenasa si un colon usor iritabil dar care nu pune probleme deosebite). In concluzie sunt destul de sanatoasa, co,ncluzia dr a fost ca e un sindrom vertiginos si neurologul a tinut sa imi zica ca am de fapt atacuri de panica. Nu sunt atacuri de panica pt ca nu am simptomele obisnuite. Am luat betaserc pt vertij care a fost f bun, un timp chiar a ameliorat simptomele, mi-au dat si ceva de linistire calmeoan dar am luat f putin seara. In rest iau de vreo 2 luni fier dar nu vad nici o schimbare. Au cam inceput din nou ametelile si cu toata caldura asta...e si mai rau.
O sa reincep sa iau betaserc pt ca am citii ca se poate lua timp indelungat si ca nu da dependenta doar ca nu elimina cauza ci doar efectul. Dar e bine si atat.
Ce nu am facut e RMN, pe care tot il fac, si o radiografie de coloana pt spondiloza. Neurologul a zis sa fac RMN doar daca tin eu neaparat ca el nu vede nici un semn rau.
Altceva incerc sa ignor cat potde mult simptomele. Uneori merge alteori nu.
Inceraca si tu sa nu te mai gandesti atat la boli desi si eu fac lucrul asta. Inceraca sa te gandesti tot timpul ca sunt doar simptime datorate stresului, oboselii si doar atat si ca nu e nimik grav. sanatate multa si mai zi ce faci.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#9
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 15:28

fetelor, acum pe canicula nici nu e de mirare ca ametiti mai rau decat de obicei... chiar luni imi explica o doamna doctor de la EKG ca din cauza caldurii se produce vasodilatatie si la persoanele cu tensiune mica (adica 10/7 cum am eu) tenisunea scade brusc si mai mult. de aici ameteli, mers nesigur etc.
Mi-a recomandat sa mananc sarat (chiar acum rontai niste seminte super sarate) si sa beau multa apa.
am mai luat Magne-B6 fiola azi de dimineata si parca mi-e mai bine. Ieri am luat calciu... ma rog, nu prea m-am tinut eu de tratament in ultima vreme.... dar vreau sa iau vreo 3 luni cate 10 zile calciu si cate 10 zile magneziu ca nu se mai poate...
Eu am si simptome cardiace de la caldura asta si de la stres, am facut multe investigatii la inima si totul a fost OK, nimeni nu a gasit nimic. Cred ca ar trebui sa fac o psihoterapie dar si asta cooosta....[bang]

Ingrid si Cristi 4 ani si 4 luni

#10
Lias

Lias
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 18:25


buna! eu sunt nou nouta pe forum, m-am inscris tocmai datorita acestui subiect - ameteala.
Primele semne au inceput acum 3 saptamani, iar de atunci sunt intr-o continua nauceala. Am trecut prin toate fazele - urgenta, analize, atacuri de panica, plansete. Toate sunt OK, cu exceptia unei carente serioase de fier, ma simt ridicol in fata medicilor, dar abia merg pe strada. Mai mult decat atat eu trebuie sa suport singura toate lucrurile astea fiind plecata din tara pentru scurt timp.Tratamentul meu contine xanax, fier, sermion, betaserc, o gramada de pastilute care parca nu ajuta la nimic.Ma simt cumplit de slabita, fac eforturi serioase sa fac fata la serviciu, iar gandurile negre se aduna ca stolurile de ciori.Singurul lucru bun e ca nu prea mai pot fuma, ametesc foarte tare la fiecare fum, asa ca am cam renuntat.
Intrebarea mea este, lucrurile astea au un leac, cineva trebuie sa-l stie, mult mai bine ca mine care cerceteaza pe net.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -