Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PARODONTOZA


34 raspunsuri la acest subiect

#21
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 18:26

E foarte bun aparatelul ala pentru dus bucal!! Eu n-am parodontoza, dar mi l-am cumparat fiindca mi-e frica sa nu fac :D. Se gaseste si in varianta micuta, de purtat in rucsac [:D].
Dupa ce ai folosit ata, spalat cu periuta si clatit normal, dusul mai scoate alte resturi [help] care ar ramane langa gingie si ar afecta-o (plus mirosul neplacut pe care il dau prin descompunere, desigur).




~ Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã - din jurnalul unei mãmici de bãietel ~







#22
alintaroma

alintaroma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.221 mesaje

Postat 02 mai 2011 - 19:23

Foarte bine a explicat Denizel ! Exact asa mi-a explicat si mie stomatologul aici. Ii multumesc celui de-a inventat Waterpik ca e grozav dar nu inlocuiti flossingul cu clatitul ci il completati. Si periajul trebuie sa dureze minim 2 minute. Si periat riguros gingiile de fiecare data. Degeaba ai dinti sanatosi daca gingia nu e. Si musai cleaning de 2x pe an. Pentru ca eu sunt deja sub radarul stomatologului merg de 4x pe an la cleaning.
Sanatate multa.

There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!

#23
StefaniaM3

StefaniaM3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 21 noiembrie 2021 - 19:57

Mi-am cumparat si eu un dus bucal sa imi completez setul de produse stomatologice din casa, si chiar e o investite buna...initial am crezut ca e o fiță sa ai dus bucal...dar de fapt e cam necesar daca vrem o sanatate bucala buna



#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 16:10

Da, un dus bucal este o investitie super buna. Poate tine in frau pradontoza.

 

Si mai am un sfat de impartit - o periuta electrica cu ultrasunete de la Philips.



#25
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 04 februarie 2022 - 06:29

Pentru gingii se mai  poate folosi acest amestec lichid pe baza de apa, bicarbonat și sare (as evita sarea iodată). Se pune in dușul bucal, am experimentat și ajuta dacă aveti gingiile inflamate (igienista mi-a confirmat îmbunătățirea starii). Spuneti dacă nu înțelegeți fiind in engleza:

 

https://puresimplede...igation-recipe/

 

Si eu am probleme, tata a avut la fel. Tot igienista mi-a spus ca cei care au carii nu ajung la paradontoză și invers. Nu știu dacă chiar este adevărat dar la mine se potrivește. Ma mai ajuta o pasta de dinți cu propolis, mirt și scorțișoara, ulei de arbore de ceai și extract de sâmburi de struguri cu bioflavonoizi. Din păcate toate astea ajuta dar nu par a rezolva. 

 



#26
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 04 februarie 2022 - 08:34

Problema e ca parandontoza poate duce la alte boli, avc,,camcer, diabet, inflamatia articulatiilor. E un cerc vicios.
Alimentatie e f importanta, privilegiat tot ce hraneste bacteriile  bune din intestin, prin consum de varza murata, chefir, branza quarq.

 

Se mai poate face garagara cu ulei.

 

https://www.br.de/ra...meloel-104.html

 

si un ghid de alimente 

 

https://www.ndr.de/r...ezeptdb384.html


Editat de Judoka02, 04 februarie 2022 - 08:36 .


#27
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 04 februarie 2022 - 18:24

Este corect. Citeam despre o americanca si tratamentul incercat de ea pt. parodontoza (pastrase toate raporturile de la dentist - cele referitoare la tonicitatea gingiilor, cele in care noteaza ei adancimea "buzunarelor" - si a facut apoi comparatia in timp).

 

Isi punea cu un fel de scobitoare speciala suc de varza murata in "buzunare". Pare ciudat si hilar dar daca te gandesi ca varza murata si restul celor amintite de tine contin bacterii benefice face sens.

Eu iau probiotice caci toate astea imi bolborosesc in burta. Si am mai observat ca de fiecare data cand ma duc la detartraj zgomotele din mate se intensifica. Dentista era cam sceptica apoi mi-a zis ca de fapt este acelasi "feeding tube" si au legatura unele cu altele. 



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 februarie 2022 - 15:27

 

 

Isi punea cu un fel de scobitoare speciala suc de varza murata in "buzunare". Pare ciudat si hilar dar daca te gandesi ca varza murata si restul celor amintite de tine contin bacterii benefice face sens.

Mey...asta e cam exagerata, cit timp iti trebuie sa stai cu gura deschisa sa-ti pui in fiecare "dinte", zeama d evarza????Sa nu mai spun ca mie mi se pare neigienic, adica pericol mai mare de infectie.

 

In fine, fiecare cu pasarelele lui.

 

Eu imi masez gingiile u ulei de arbore verde, si-mi pare tare rau ca l-am descoperit(pentru asta) asa tirziu, poate nu-mi pierdeam un dinte.Pe mine sunt sigura ca m-a ajutat.



#29
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 05 februarie 2022 - 17:30

Mie acum 5 ani dentistul mi-a recomandat "deep cleaning" , am fost la o clinica specializata.

Aceasta curtare se face sub anestezie, mi-a facut in 2 etape si curata de fapt radacinile dintiilor. Respect cu sfintenie regulire  de spalare si curatate care mi le-a recomandat,  

Aveam inceput de paradontoza si se pare ca aceasta curatare a incetinit semnificativ chiar stopat. Merg in contimure la fiecare 4 luni la "Hyginisist" si se pare ca nu a mai avansat de atunci. 



#30
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 februarie 2022 - 17:34

Eu nu am facut si nu stiu dar parca era doar la un dinte sau doi. M-a impresionat ca avea pastrate toate hartiile de la dentist cu evolutia gingiilor pe ani si ani si apoi a reusit sa se vindece in felul asta.

 

Arbore verde este acelasi cu arborele de ceai? Tea tree oil? Si eu pun o picatura pe periuta peste pasta de dinti si ma ajuta.  




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -